Pretraga tekstova
Poljoprivrednike je na bijeg od sijanja pšenice natjerao Kodeks otkupa žitarica i uljarica prema kojemu je većina uroda kategorizirano u drugu i treću klasu.
Pšenice nikada nije zasijano manje. Procjenjuje se tek 100 tisuća hektara. Poljoprivrednike je na bijeg od sijanja natjerao Kodeks otkupa žitarica i uljarica prema kojemu je pšenica kategorizirana u drugu i treću klasu. Tek 1-2% spada u prvu klasu koja nije za stočnu hranu. Zahtijeva se izmjena Kodeksa. Struka povlači nove poteze.
Poljoprivredna komora predložila je moguća rješenja. Krizne točke Kodeksa rješavaju se u u dva smjera. Jedan ide kroz dodavanje premium klase i smanjivanje vrijednosti hektolitarske mase vezano za klase kvalitete pšenice. Proteini će ostati isti. Drugi opsežniji pravac izmjene Kodeksa se odnosi na izmjenu vrijednosti sadržaja proteina.
Povezana biljna vrsta
Partner
VTV d.o.o.
Tko kaže da nema Panonskog mora? Mi smo ga pronašli danas.
Šala, naravno jer riječ je o ribnjaku Grudnjak u Zdencima. Podsjeća, istina, na more, ali slatka je ovo voda (sad smijem koristiti tu riječ!) i vrhunski čista, direkt s Papuka.
Damir Senjan
prije 4 tjedna
Uuu tek sada pronašli, a ja se tuda provozo 94 god. tisuču puta. Ima i malo prije toga jedno veliko još me tamo i murja zaustavila zbog prebrze Više [+] vožnje, ali nisam ništa platio, dobio samo upozorenje KOLEGA MALO LAKŠE NA TOME GASU😂😂😂 išao po smjenu da mi možemo mirno koči na dva tjedna. Tko će ako ne svoj svome ništa ne pisati. Ima i Narta svoje panonsko more, u toj okolici ima dosta toga.
ivan sladović
prije 8 godina
Pšenica je od uvijek bila strateška kultura. Sijana je "sa tavana" i bilo je dosta za naše potrebe, pa čak i za izvoz. Žitnica Slavonija, Đakovačka biskupija bila je jedna od najbogatijih biskupija u Europi u vrijeme J.J. Štrosmajera. Djevojke su se kitile zlatom, stvorene su najljepše narodne nošnje, običaji i pjesme, a danas kukanje "joj urodilo nemam kome prodati ili nije urodilo živa propast". Čudno: Nekad su ljudi svoje sijali i bilo dobro, a danas "vrhunski instituti" a ono druga i treća klasa? Stvarno čudno. Gotovo sam siguran da netko namjerno uništava žitnicu