Pivska revolucija traje dvije godine, ali nije nešto ubitačna. To je sitna mala pobuna protiv dosadnih komercijalnih piva, i srećom pa je našla svoju publiku, što dokazuje stvarno fini broj prodanih zanatskih piva u Zagrebu i cijeloj zemlji.
Pivska kultura naše zemlje dosegnula je zavidnu razinu. Ne, ne mislim na taj način. Kreativnost pojedinaca sve više pokreće domaću proizvodnju piva pa se tako Hrvatska danas može pohvaliti sa desetak zanatskih pivovara.
O tome smo popričali s osobom koja je dosta zaslužna za popularizaciju tog najpoznatijeg prehrambenog i alkoholnog proizvoda, Domagojem Jakopovićem -koji je javnosti poznatiji kao Ribafish iliti prijatelj piva i fine klope.
Inače profesor geografije i zaljubljenik u putovanja, bloger, kolumnist, novinar, urednik portala gastro.hr i voditelj na Radiju 101, ali i jedan od tek tri pivska sommeliera u Hrvatskoj.
Što je to kvalitetno pivo i koje ti je #1?
Kvalitetno pivo je ono uz koje sjediš par minuta i zahvalan si vrijednim rukama i bistrim mozgovima koji su ga stvorili. Od stotinjak pivskih stilova svaki ima svog favorita, tako da je malo teško govoriti o tome. Na primjer Vitus od pšeničnih, Crni Jack od Medvedgrada, Black IPA, Westvleteren. Ima ih brdo.
Jesu li bolja piva malih ili velikih pivovara -zašto?
Svako pivo ima svoje tržište, ne pada mi na pamet ići na koncert Metallice i piti pivo od 100 kuna. Velike pivovare idu na masu, male na ukus.
Kako se osjećaš kao prvi i jedini pivski pionir u Hrvatskoj?
Imao sam sreće završiti tečaj u Londonu i spojiti četrdesetak pivskih stilova s desetak vrsta hrane. Osjećaj je sjajan, ali u Hrvatskoj ima puno boljih poznavatelja te struke. Mislim da oko 2.000 ljudi u Hrvatskoj svakog mjeseca kuha svoje pivo. E, to su stručnjaci. Ja sam višem obožavatelj i fan velikana homebrewinga, Damira Bana, Danijela Babića, Matta Hollingswortha, Andreja Čapke.
Vidiš li poveznicu između pivskog i seoskog turizma -i na koji način?
Apsolutno. Upravo to radi Mario Bošnjak s obitelji u Sičicama. Domaće pivo i plodovi tora su savršena kombinacija, Ako možemo s vinima, možemo i s pivima - ima i hmelja, i ječma i kvasca kod nas!
Je li na začetku prava pivska revolucija u Hrvata i gdje će nas to dovesti?
Revolucija traje dvije godine, ali nije nešto ubitačna. To je sitna mala pobuna protiv dosadnih komercijalnih piva, i srećom pa je našla svoju publiku, što dokazuje stvarno fini broj prodanih zanatskih piva u Zagrebu i cijeloj zemlji.
Kultura piva u Hrvatskoj se sve više razvija. Pomažu li u promociji festivali zanatskog piva i koji je ispunio tvoja očekivanja?
U jednom trenutku ih je bilo previše, i nisu bili kvalitetno organizirani. Jako je puno faktora u igri, od isplate pivarima, preko reklame, organizacije, lokacije. Meni je posebno sjela preteča, Pivkan, pa onaj u Avenue Mallu, ispred Potepuha, riječko Beeranje. Ma divna je to spika, navučeš se.
Hranio si se u mnogim svjetskim državama. Možemo li sa svojim poljoprivrednim proizvodima konkurirati na ludom tržištu?
Mislim da ne jer smo prelijeni da nahranimo i sebe. Malo prebahato gledamo sebe u europskim okvirima pa mislim da je bitno da prvo organiziramo poljoprivredu tako da ne moramo uvoziti hranu koju sami možemo uzgojiti. Država je opljačkana, vrijeme je da netko napiše nova pravila, jer je ovo sramota.
Što bi dobroga savjetovao malim proizvođačima piva?
Budite uporni, konzistentni, i kad napravite lošu ili pokvarenu šaržu - prolijte je. Na žalost, dijete sam iz grada i ne vjerujem da bih se snašao na selu, iako mi je to jednog dana cilj, kad se besramno obogatim. Slušajte stručnjake, pazite na higijenu, ne težite pobijediti velike pivovare i volite svoj proizvod. Piva napravljena s ljubavlju su najbolja piva.
Gdje se najbolje educirati o craft pivarstvu?
Forum pivarstvo.info je definitivno najbolje mjesto za to, a Kuhaona je, mislim, prestala sa svojim tečajevima.
Gdje je danas pivska globalna industrija?
SAD od svijeta, u Europi, nećete vjerovati - Italija! Preko 900 mini i craft pivovara danas radi čuda. O Češkoj i Njemačkoj ni nećemo.
Pivska 2015. je bila prijelomna godina. Što bi izdvojio kao najveći događaj za pivo?
Otvorenje Zmajske pivovare.
Tko je najbolji pivski zanatlija u Hrvatskoj?
Zmajska pivovara ima najbolje rezultate, Nova Runda radi za crnogorsko tržište, Medvedgrad radi nevjerojatnih 13 brandova, Varionica, Visibaba, Vunetovo, Hold'em, Air Craft, Križevačko. Ima divnih priča, ali stvarno sjajnih - svakoj treba dati priliku.
Postoje li fondovi koji financijski podupiru početak proizvodnje malim pivarima?
To biste morali upitati pivare, ali mislim da je HBOR znao dati neke novce.
Koji su najbolji kanali promocije/prodaje?
Trenutno je najbolji kanal usmena predaja, koja zahvaljujući pivskim blogerima koji putuju po bespućima neta, ali na kraju je ipak na samim tvorcima da kontaktiraju birtije i trgovine. Za TV, nažalost - nemaju novca.
Foto: Ribafish
Tagovi
Autorica