Pretraga tekstova
Europska unija se nije mogla dogovoriti sa SAD-om oko naziva pa će svoje sireve zaštititi koristeći dogovor o trgovini s Meksikom.
Postoje određeni prehrambeni proizvodi koji trebaju potjecati s određenog mjesta kako bi bili označeni određenim imenom. Jedan od uobičajenih primjera je šampanjac koji se može nazvati samo ako je proizveden od grožđa koje se uzgaja u određenoj regiji Francuske, Champange. Sve ostalo je samo "pjenušavo vino".
Isto se pravilo nastoji donijeti za imenovanje sira.
Postoje razne oznake koje označavaju ono što se općenito može nazvati "zaštićenom oznakom izvornosti" ili PDO-om. Pojedine zemlje imaju svoje, ponekad višestruke oznake za različite proizvode ili različite stupnjeve zaštite, a sve ih nadgledaju razne agencije. Sir nije iznimka; u Europskoj uniji postoji gotovo 200 takvih zaštićenih sireva, od rumunjskog sira telemea de ibăneşti do španjolskog sira manchega, piše američki portal Modern Farmer.
Sjedinjene Države trenutačno nemaju nikakvu obvezu pridržavanja europskih pravila. Za to bi trebala postojati neka vrsta trgovinskih dogovora kako bi se takva pravila za označavanje primjenjivala i u SAD pa sirari mogu slobodno označiti svoje sireve kao fetu (grčki sir), parmezan (izraz parmigiano-reggiano je zaštićen pojam u Europi), camembert (zaštićen od strane Francuske) i bilo koje drugo ime koje žele. To već duže vremena ljuti europske proizvođače sira koji američke verzije gledaju kao na loše imitacije.
Nakon što Europska unija nije imala sreće pregovarati s Amerikancima, napravila je nešto novo: pregovarati s Meksikom. Ako postignu dogovor, to će uključiti snižavanje tarifa za europski izvoz sira u Meksiko, uz nastojanje da će sirevi prodani ondje biti podvrgnuti propisima europske zaštićene oznake izvornosti. Tako će sporazum osigurati zaštitu od imitacije, odnosno oznaku zemljopisnog podrijetla, za više od 340 prepoznatljivih europskih prehrambenih proizvoda i pića u Meksiku, a neki od njih su sir Comté iz Francuske, sir Queijo São Jorge iz Portugala i drugi. To znači da se proizvođači tradicionalnih delicija iz EU-a više se neće nadmetati s imitacijama te će potrošači pri kupnji tih proizvoda moći biti sigurni da kupuju izvorni proizvod.
Na taj bi se način prisililo američke proizvođače sira da prepakiraju svoje proizvode koje žele prodati u Meksiku.
EU otvara tržište Meksika - gotovo sva trgovina robom odvijat će se bez carina
Meksiko je daleko najveći kupac američkog sira. Prema američkom Vijeću mliječnog izvoza, Meksiko je 2017. godine kupio američkih mliječnih proizvoda u vrijednosti više od 1,3 milijarde dolara. Ako bude odobren, sporazum o trgovini između EU i Meksika mogao bi dovesti do velikog ulaganja novca na nove oznake, a možda i smanjenja prodaje zbog toga što je ono što se nekada zvalo feta sir, sada će biti označeno kao "bijeli sir".
Tagovi
Zaštićena oznaka izvornosti Parmezan Feta Gorgonzola Sir Proizvodnja sira
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/