Pretraga tekstova
Kako je proces mužnje i prikupljanja mlijeka sve više automatiziran, mlijeko je sve "čišće" pa je i manje čestica u njemu pa su i rupe na sirevima sve manje posljednjih 15 godina
Ne buše ih ni miševi kako to gledamo u crtićima, niti nastaju bakterijskim otpuštanjem ugljikova dioksida kako je do sada tvrdila znanost, nego zbog količine prljavštine u kantama u kojima se skuplja mlijeko. "Mikroskopski male čestice sijena padaju u kante za prikupljanje mlijeka" i uzrokuju stvaranje većih rupa za vrijeme dok sir sazrijeva, naveo je Poljoprivredni insitut švicarske Vlade - Agroscope istražujući zbog čega sir ima rupe.
Kako je proces mužnje i prikupljanja mlijeka sve više automatiziran, mlijeko je sve "čišće" pa je i manje čestica u njemu. To objašnjava, kako tvrde u Agroscopeu, zašto su i rupe sve manje na sirevima posljednjih 15 godina.
Do otkrića se došlo, jer su znanstvenici dodavali čestice sijena u mlijeko i laboratorijski pratili sazrijevanje sira. No, proces zahvaća samo neke vrste sireva poput Emmentala i Appenzella, raspisali su se strani mediji o ovom znanstvenom otkriću koje je "zasjenilo" ono iz 1917. godine američkog znanstvenika Williama Clarka koji je objavio kako rupe u siru uzrokuju bakterije otpuštanjem ugljikova dioksida.
Poznati Emmental koji je prepun okruglih rupa trebao bi težiti između 75 pa do čak 120 kilograma! Ovaj sir potječe iz doline rijeke Emme u kantonu Bern. Jedan je od najstarijih i najpoznatijih na svijetu, a njegove kopije već su se "proširile" na sve kontinente. Zbog toga je i dobio nadimak "kralj sireva".
Za njegovo dozrijevanje potrebno je između 6 i 12 mjeseci, a rupe u njemu nikako ne smiju biti spljoštene, nego potpuno okrugle, oblika trešnje ili čak oraha.
U kategoriju "najstarijih sireva na svijetu" pripada i Appenzella koji potječe iz istoimenog švicarskog kantona. Tamo se on proizvodi duže od 700 godina. Može težiti između 5 i 7 kilograma, ima boju slame s malim rupama i zlatnim obodom. Jakog je mirisa i voćnog ukusa koji može varirati od blagagog do jakog što, pak, ovisi o njegovoj starosti. No, ono što je važno, originalna Appenzella u svojoj sredini ima oznaku s likom medvjeda. Danas ga proizvodi oko 75 mljekara i to svaki prema različitom receptu od kojih je većina tajnih.
I dok se u mliječnoj industriji rupe u siru popularno nazivaju "očima", oni koji ih nemaju slove kao "slijepi". No, većina švicarskih sireva ime je dobila po selu, regiji ili kantonu gdje se proizvodi. Među najpoznatije i najstarije se ubrajaju još i Brie, Camembert, Gauda.
Švicarska, prema određenim izvorima, godišnje proizvde oko 3,5 milijuna tona mlijeka od čega se polovica iskoristi za proizvodnju sira. Za proizvodnju kilograma sira potroši se, pak, između 10 i 12 litara mlijeka, a godišnja proizvodnja sira u ovoj se državi penje na do 160.000 tona.
Foto: depositphotos.com/ewastudio
Tagovi
Sir Švicarska Emmental Appenzella Gauda Brie Dozrijevanje sira Rupe u siru Znanost Istraživanje Agroscope William Clark
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje