OPG Magriž i OPG Moravec ovogodišnji su šampioni 25. izložbe ovčjih i kozjih sireva. Dobitnici nagrada ujedno su prvi nositelji nove HAPIH-ove oznake za hrvatski sir.
Črni bodul OPG-a Magriž i svježi sir u vosku s biberom i mješavinom začina OPG-a Moravec ovogodišnji su šampioni 25. Izložbe ovčjih i kozjih sireva, objavila je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH).
Ističu kako se natjecalo 16 proizvoda od ovčjeg i 54 od kozjeg mlijeka, a ukupno 59 sireva, četiri fermentiranih mlijeka (jogurta i kefira), šest sirnih namaza i jedna maslac. Među ovogodišnjim kandidatima za medalje bilo je 33 proizvoda s različitim dodatcima kao što su primjerice sušeno povrće, tartufi, orahov list i dr.
Izložba je održana u sklopu 26. Savjetovanja uzgajivača ovaca i koza u Republici Hrvatskoj koje se održalo 28. i 29. listopada 2024. godine u Opatiji, a na kojem je sudjelovalo 130 sudionika.
"Europska samodostatnost u proizvodnji ovčjeg mesa je 82 posto, a samodostatnosti Hrvatske 81 posto", izjavio je tom prigodom izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v. d. ravnatelja HAPIH-a. Upravo na ovoj činjenici, naglasio je, zasniva se izvrsna niša za obiteljska poljoprivredna gospodarstva u proizvodnji proizvoda kojeg Europa nema dovoljno i nema visoko industrijalizirane i automatizirane konkurencije u europskom prostoru kao što je to čest slučaj u drugim granama stočarske proizvodnje.
HAPIH je ove godine napravio značajan iskorak u promociji kvalitete ovih domaćih proizvoda uvodeći nove oznake.
"Kako bismo napravili iskorak u promociji kvalitete sireva i ukazali na značaj senzorne ocjene te dodatno motivirali naše sirare na njihovom putu ka izvrsnosti, ove smo godine uveli nove oznake koje imate priliku premijerno vidjeti, a naši nagrađeni sirari će biti prvi njihovi ponosni nositelji", predstavio je Karalić.
Oznaka, priopćili su, odražava vrijednost proizvoda kroz zlatnu, srebrnu ili brončanu medalju, čiju će naljepnicu na svoje nagrađene proizvode sirari moći koristiti u godini u kojoj je obavljeno ocjenjivanje.
Dodao je Karalić kako u budućnosti žele razvijati taj znak, tako da imaju certificirane ocjenjivače, akreditirane procedure i protokole, ne samo za sireve nego i za druge kategorije proizvoda. "I ono, naravno, što će biti krajnji rezultat, kada taj znak bude u potpunosti razvijen, je da ga potrošači traže na proizvodima. To će biti potvrda da smo u našoj nakani uspjeli“, zaključio je.
Tomislav Vidas, predsjednik Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza (OV-KO), osvrnuo se na pad broja grla rekavši kako se ovčarstvo i kozarstvo nalazi u jednoj paradoksalnoj situaciji - broj grla nam pada, proizvodnja nam pada, a svi sve svoje proizvode uspiju prodati. "Nameće se pitanje trebamo li raditi na postizanju tog zamišljenog većeg broja ili trebamo raditi na povećanju kvalitete samih proizvoda onih koji su ostali u sektoru", izjavio je.
"Iz čitavog niza mjera jasno je da je stočarstvo u fokusu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, jasno je i zašto je to tako, jer to je grana s najvećom dodanom vrijednošću", rekao je Zdravko Barać, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane podsjećajući i na niz negativnih čimbenika posljednjih turbulentnih godina koji su imali refleksije na stočarstvo te na niz interventnih mjera kojima je resorno ministarstvo nastojalo sačuvati sektor, stoji u priopćenju.
Naglasio je kako su u ovom programskom razdoblju zadržali proizvodno vezana plaćanja za sektor ovčarstva i kozarstva, te da idu sveobuhvatne izmjene nacionalnog strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike. Dodao je da su ove godine proveli program za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru proizvodnje mlijeka u kojem su ravnopravno stavili proizvođače i kravljeg i ovčjeg i kozjeg mlijeka te ga je 60-ak proizvođača iskoristilo.
"Planiramo do kraja godine doradu kriterija i donošenje tog programa kao trogodišnjeg jer je dosta interesa. Takav program kojim potičemo isključivo povećanje proizvodnje u iduće dvije godine, radimo trenutno i u mesnom ovčarstvu i kozarstvu, držim da je naročito interesantno za povećanje proizvodnje u najmanje 24 mjesečnom razdoblju s avansnim plaćanjem sredstava“, najavio je ravnatelj Barać.
Inače, savjetovanje i izložbu zajednički su organizirali Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza (OV-KO savez), a pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te supokroviteljstvom Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko- goranske županije.
Više fotografija pogledajte u galeriji ispod teksta.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Vinkovačka cesta 63c,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr