Pretraga tekstova
Glavni razlozi su pad primarne proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj te niske cijene uvoznih proizvoda, osobito sireva, kaže Marija Bohnec
Mljekara Antun Bohnec iz Ludbrega nakon gotovo 90 godina, sredinom veljače stavlja ključ u bravu, pišu Varaždinske vijesti.
Vlasnica Marijana Bohnec kao glavne razloge navodi pad primarne proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj te niske cijene uvoznih proizvoda, osobito sireva.
Ova mala mljekara, osnovana davne 1934. godine, desetljećima je bila sinonim za kvalitetne domaće mliječne proizvode te je koristila isključivo domaću sirovinu i nije mogla konkurirati cijenama velikim uvoznicima.
Kako im je rekla, i prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju postojao je uvoz mliječnih proizvoda, ali je tada bio kontroliran kvotama. Nakon ulaska u EU dolazi do nekontroliranog uvoza viškova iz drugih europskih zemalja po niskim cijenama.
Mljekara Bohnec među prvima je u Hrvatskoj dobila oznaku "Mlijeko hrvatskih farmi" i to 20. travnja 2010., dakle od samog početka pokretanja spomenutoga projekta, o čemu je 2017. godine pisao Agroklub.
Od 1990. do 2000. su povećali proizvodnju s približno 7.000 na čak 20.000 litara dnevno. Tada je, osim članova obitelji, zapošljavala još tridesetak radnika te otkupljivala mlijeko od oko 600 kooperanata.
Posljednje četiri godine Mljekara Antun Bohnec poslovala je s godišnjim prihodom od oko milijun eura, no u istom razdoblju ostvarila je kumulativni gubitak od gotovo 800.000 eura. Svake godine bilježen je negativan rezultat.
Gotovo je, Mljekara Tonka zatvara vrata - staje otkup mlijeka od 190 kooperanata
Ovo, nažalost, nije jedini slučaj zatvaranja male mljekare. Prije nepune tri godine ugašena je Tonka, jedina mljekarska industrija u Primorsko-goranskoj županiji, nakon čak 75 godina proizvodnje.
Tagovi
Mljekara Bohnec Mliječni proizvodi Marija Bohnec Ludbreg Prestanak rada
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Radi se, novi ministar održao prvi sastanak s predstavnicima komora. Bit će ih još, redovito
Radni sastanak, "u cilju jačanja suradnje i rješavanja aktualnih izazova u sektoru", održao je s s predstavnicima komora potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šu...
Makeba
prije 1 mjesec
Ostadosmo goli i bosi ,za koji dan bez zemlje, vode i šuma i stoke , ali bit će svega jer smo.mi poligon za uvoz svekolikog smeća ,jer raju boli dupe kaj jede važno da se zaćepi guzicu.
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Andrej Slavoniju su UPROPASTILI Austrijanci od početka 18 stoljeća sa modelom veleposjednika sa zemljom i šumom te naredbom carice Terezije 1756 da kmetovi poredaju kuće i gospodarske zgrade uz puteve i ceste . OD TE promašene NAREBE u nizinskoj Slavoniji i Baranji razvijena su UŠORENA sela poput ulice ! Sa povećanjem stanovništva smanjivale su se i parcele sa kućama i okućnicama i gospodarskim zgradama ! KOLONIZACIJOM Slavonije i Baranje sa strancima iz Njemačke , Češke , Slovačke , Srbije dijela Hrvatske u Slavoniji je zasnovano prevelik broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje . Slično je bilo i u Dalmaciji , Zagorju samo što tu nije bilo KOLONIZACIJE ! U Istri su bili u velikoj mjeri Talijani !OSNOVNI problem Hrvatske je KATASTROFALNA USITNJENOST zemljišta , PREVELIK broj živih i umrlih vlasnika ! Hrvatski SELJAČKI sektor je NAJPRIMITIVNIJI U EU ! Mi IMAMO kvalitetnih proizvoda , ali to je uglavnom SUVENIRSKOG tipa za mali broj kupaca ! Političari u Hrvatskoj IMAJU SAVEZNIKE u nekim udrugama i sadašnjoj takozvanoj HPK , koja NEĆE ugraditi u STATUT da organizira i prosvjede za probleme u Hrvatskoj i u EU , kao ni da sakupi 10 % potpisa birača za REFERENDUM o bitnim zakonima ! Sloveniju sam u Jugoslaviji velikim dijelom prešao pješice gradeći dalekovode , to znači da sam i vidio puno NAPREDNIJU poljoprivredu od balkanske - posrbljene Hrvatske 1919 !
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Žohara i stjenica ima među političarima koliko hoćeš?
Andrej Žalec
prije 1 mjesec
Imamo Wolt, Mc Donalds, Lidl, Hofer, Spar, šta če nam smrdljive krave, ovce, svinje i kokoši. Napraviti iz Slavonije nacionalni park za foto safari turista. Voče i povrče iz Spanjolske, Francuske i Italije, Indije, češnjak iz Kine, žito iz Ukrajine, ribe iz Čilea, kokain iz Kolumbije. Budite ko Slovenci. Pretekli nas Romuni, Poljaci, Čehi, Madžari. Narod ima takvu državu, kakvu zaslužuje. Ako nekoga zanima, ja počinjem sa proizvodnjom žohara i stjenica. EU bespovratna sredstva. (danas imam žute minute, kako kažete vi u Hrvatskoj)
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Kako sada zatvaranje,pa naši pametni političari stalno tupe kako smo nesposobni jer neznamo finalizirati proizvod,te da bi se trebali udruživati i otvarati male pogone za preradu.Uvozi se sve i svašta i često je takva roba dodatno sufinancirana od strane zapadnih zemalja.Izgubili smo prerađivačku industriju,a na rubu smo da izgubimo i sirovinsku baz.Kraj naših vrlih političara ostadosmo goli i bosi.
AKTIVA
prije 1 mjesec
Nažalost još jedna zdrava hrvatska tvrtka gasi proizvodnju. Globalizacija i druge opće agende koje proizvode vladajuće klase u EU nažalost će učiniti nas male još ranjivijim.... Kad nam se ugasi proizvodnja hrane i drugih dobara ti isti globalisti će nas "derati" kao mačke za smeće i GMO hranu iz Latinske Amerike...
Matija125
prije 1 mjesec
Smatram da je ovo sramota za državu! Ljudi koji godinama stvaraju u ovoj našoj državi ne mogu proizvoditi iz domaće sirovine dok s druge strane uvozna roba prolazi bez brige i takvi su preko noći izgradili carstva. Struka govori da smo zapravo banana država pa je dalje suvislo i govoriti!
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
uspjesi politike glupe briselske prostitutke plenkovica i ostalih HDZenjara briselasa. imamo navece poreze gdje oni koji rade moraju uzdrzavati sve moguce nametnike i stetocinje. mljekara nama ne treba, ali bez ministarstva kulture i kulturnjaka mi valjda ne mozemo. bez pupolvca mi ne mozemo, bez hrpe civilnih lijevih gamadi i agencija mi valjda isto ne mozemo. svu tu gamad nametnicku treba uzdrzavati. pa jos podizi i place svim drzavnim sluzbenicima. pa uciteljima pa doktorima, svima njima treba. jedino za razvoj i proizvodnju ne treba. pa umjesto da je porez 7% davaj svim stetocinjama 25%. i jos polovinu place.