Neke umjetne boje i konzervansi često se spominju kao potencijalno problematični kod osjetljive djece. Koji su to rizični brojevi na deklaraciji, a koje bi roditelji trebali izbjegavati u prehrani djece?
E brojevi su oznake za aditive koji poboljšavaju izgled, okus ili trajnost proizvoda, a neki od njih su umjetne boje i konzervansi.
No, s obzirom na sve veći broj djece s dijagnosticiranim poremećajem pažnje i hiperaktivnosti, sve se češće poteže pitanje imaju li umjetne boje, konzervansi i drugi aditivi u hrani veze s ovim problemima?
Navedena tema se spominje i na portalu budidobro.com koji u svojem članku navode da određena bojila (E brojevi) mogu potaknuti alergijsku reakciju poput otežanog disanja u astmatičara i hiperaktivnost kod djece.
Na upit o izvorima informacija korištenih u članku odgovaraju da se tekst članka temelji na sljedećoj literaturi:
1.Katalenić, M. (2008) Aditivi i hrana, Medicus: Nutricionizam, 17(1), 57-64
2. Šadić, S. i Maltez Ćatić, Z. (2013) Nutritivne alergije, Hrana u zdravlju i bolesti: znanstveno-stručni časopis za nutricionizam i dijetetiku, 2(1), 28-35
3. Ursula, A., Hinds, A., Orbach, S., Shepherd, R. i Spence, H (2006) Hrana koja šteti, hrana koja liječi, hrvatsko izdanje, Zagreb: Mozaik knjiga d.o.o.
Što na to kažu stručnjaci provjerio je portal foodfacts.news.
"Prema istraživanjima, prekomjerni unos procesirane hrane bogate aditivima poput umjetnih bojila sve češće se povezuje s povećanom hiperaktivnošću, nedostatkom pažnje i nemirom u djece", ističe magistrica nutricionizma Martina Jajaš Višković.
Još uvijek, dodaje, ne postoji konačan odgovor znanstvenika o njihovom utjecaju na poremećaje u ponašanju. "No, Food Standards Agency (FSA) je 2019. godine izdala preporuke u kojima navodi kako određena umjetna bojila mogu povećati hiperaktivnost kod neke djece", otkriva ova nutricionistica.
Navodi da prema Pravilniku o prehrambenim aditivima postoji šest za koje je potrebno na deklaraciji navesti da mogu utjecati na aktivnost i pažnju djece, a to su: E110 (Sunset yellow), E104 (Quinoline yellow), E122 (Carmoisine), E129 (Allura red), E102 (Tartrazine), E124 (Ponceau 4R).
Jajaš Višković savjetuje roditeljima da čitaju deklaracije kako bi provjerili popis sastojaka i vidjeli koju vrstu bojila sadrže.
"Međutim, svakako je potrebno staviti fokus na cjelovite namirnice koje prirodno sadrže svoje boje", zaključuje šibenska nutricionistica pojašnjavajući da će na taj način izbjeći nepotrebne aditive i unijeti nutritivno vrijedne namirnice, a ograničiti unos procesirane hrane bogate jednostavnim šećerima i aditivima.
Doc. dr. sc. Snežana Barjaktarović Labović, specijalistica higijene i uža specijalistica dijetoterapije također ističe kako znanstvena istraživanja pružaju dokaze o povezanosti određenih prehrambenih aditiva i hiperaktivnosti kod djece.
Kaže kako je najpoznatija studija na ovu temu Southamptonova iz 2007. godine koja je pokazala da konzumacija određenih kombinacija umjetnih bojila i konzervansa može povećati razinu hiperaktivnog ponašanja kod djece.
Važno je, dodaje, naglasiti da su rezultati ove studije također pokazali da ne reagiraju svi jednako. Neka su osjetljivija na ove aditive, dok kod druge djece nisu zabilježene promjene u ponašanju.
Kako saznajemo, zbog ovih nalaza je Europska unija 2010. uvela obvezno označavanje proizvoda koji sadrže određene umjetne boje s upozorenjem: "Može negativno utjecati na aktivnost i pažnju kod djece."
Osim toga, kasnija istraživanja i meta - analize potvrdile su da bi mogle utjecati na ponašanje kod osjetljive djece. "Međutim, naglašavaju značaj razmatranja i drugih faktora, kao što su genetika, način prehrane i utjecaj okruženja", pojašnjava Barjaktarović Labović.
Ova profesorica navodi iste aditive kao i Jajaš Višković potencijalno problematičnim te u tu skupinu dodaje još i natrijev benzoat (E211) koji predstavlja konzervans prisutan u gaziranim pićima, voćnim sirupima i drugim napitcima.
Prema njenim riječima, mehanizmi djelovanja ovih aditiva nisu u potpunosti razjašnjeni, ali se pretpostavlja da mogu izazvati promjene u neurotransmiterskim putevima u mozgu, povećati oksidativni stres ili uzrokovati imunološke reakcije kod predisponirane djece.
Potrebno je educirati djecu od najranije dobi o značaju pravilne prehrane, ističe Barjaktarović Labović
Roditeljima savjetuje da pri kupovini prehrambenih proizvoda za djecu obrate pažnju na deklaraciju. "Izbjegavajte proizvode koji sadrže gore navedene aditive i konzervanse te obratite pažnju na proizvode koji nose upozorenje: "Može negativno utjecati na aktivnost i pažnju kod djece", upozorava.
Također općenito preporučuje birati proizvode sa što manje aditiva i umjetnih sastojaka, a prednost dati nutritivno bogatim proizvodima poput svježeg povrća, voća, integralnih žitarica i mliječnih proizvoda.
Dobro je, dodaje, isto tako ograničiti unos gaziranih pića i grickalica jer ovi proizvodi često sadrže aditive i veliku količinu šećera što može negativno utjecati na zdravlje i ponašanje djece.
"Educirati ih od najranije dobi o značaju pravilne prehrane i uključiti ih u izbor zdravih namirnica. Ovo pomaže u razvijanju zdravih navika koje će trajati cijelog života", poručuje crnogorska stručnjakinja za prehranu.
Što možemo zaključiti? Navedeni E brojevi mogu izazvati hiperaktivnost kod djece što znači da je tvrdnja točna.
Kada kupujemo prerađene industrijske proizvode djeci dobro je obratiti pažnju na deklaraciju i izbjegavati unos spomenutih potencijalno kritičnih brojeva, a kako bismo općenito izbjegli unos aditiva možemo birati cjelovite i nutritivno bogate proizvode.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/