Poljoprivredna, sanitarna i tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavile su 429 nadzora u kojima je utvrđeno 238 nesukladnosti. Objavljeno koje.
Pojačane ciljane inspekcijske nadzore u objektima koji obavljaju proizvodnju i/ili prodaju kruha te pekarskih proizvoda, provela je sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija Državnog inspektorata.
Diljem zemlje, od 20. siječnja do 7. veljače, obavljeno je, kažu, 429 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno 238 nesukladnosti.
Od toga je Poljoprivredna inspekcija obavila 145 nadzora u kojima su utvrđene 73 nesukladnosti, a najčešće utvrđene bile su da u popisu sastojaka nisu navedene količine, postotci, sastojaka koji su navedeni u nazivu hrane. Npr. burek sa sirom, nije naveden postotak sira.
Također, informacije o hrani nisu u skladu s praksom poštenog informiranja. Primjerice, u nazivu proizvoda je istaknut sir, a u proizvodnji se koristi sirni pripravak na bazi sira i biljnih ulja, ili je navedeno biljno ulje, a nije navedeno biljno porijeklo ulja.
U tijeku je, kažu, uzorkovanje pekarskih proizvoda s obzirom na udio soli u pečenom kruhu ili pecivu, a koji je propisan Pravilnikom o žitaricama i proizvodima od žitarica. Za utvrđene nesukladnosti poljoprivredna inspekcija poduzela je propisane mjere sukladno Zakonu o informiranju potrošača o hrani odnosno izdala 20 prekršajnih ili optužnih naloga, 9 upravnih mjera i 35 oportuniteta.
Sanitarna inspekcija je provela 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti. Najčešće utvrđene odnosile su se na poslovima rukovanja s hranom odnosno u velikom broju objekata zatečeni su djelatnici koji nemaju položen obavezan tečaj zdravstvenog odgoja. Utvrđeno je i da se redovito ne provode zdravstveni pregledi djelatnika u skladu s odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te značajniji nedostaci u pogledu higijenskih i sanitarno tehničkih uvjeta u objektu kao i neprovođenje uspostavljenih sustava samokontrole na principima HACCP-a kao što su kontrola uporabe prehrambenih aditiva, planovi kontrole mikrobiološke čistoće objekta, poduzimanje korektivnih mjera.
"Poražavajuća je činjenica da je u 12 posto od ukupno nadziranih objekta utvrđeno da uopće nemaju uspostavljen sustav samokontrole", ističu iz DIRH-a.
Sanitarna je inspekcija izrekla 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta sukladno zakonskom propisu.
Tržišna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila 141 nadzor, od toga 129 nadzora pekarnica koji obavljaju proizvodnju i prodaju pekarskih proizvoda i 12 nadzora pekarnica koji obavljaju isključivo prodaju gotovih pekarskih proizvoda.
U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe na način propisan odredbama članka 16. Zakona o trgovini. Slijedom utvrđenog, doneseno je 51 rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a najkraće na rok od 30 dana.
"Dosad su trgovci u 23 slučaja otkupili mjeru zabrane tako da su otklonili nepravilnosti i uplatili iznos od 3.981,68 eura u Državni proračun. Tržišna inspekcija je dosad podnijela sedam optužnih prijedloga, te je izdala 37 prekršajnih naloga", stoji u izvješću.
Tagovi
Autorica
Tomi Tomi
prije 1 mjesec
Svaki dan da pekarima stoji inspekcija na vratima ne bi bilo dovoljno koliko su prevarili državu i narod !
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
te inspekcije traze sve moguce gluposti. koliko ja znam nikada nije bilo slucaja neke zaraze. to se sve toplinski obradi gdje se svi mikrobi ubiju, a prodaje se za 1-2 dana. bolje da radite inspekcije da ljudi pod med ne kupuju Kineski secer, ili 40 godina staru Brazilsku govedinu... a drugo na hranu ukinite poreze ili ih svedite na naj nize postotke. a ako treba novca u drzavni proracun sljedite primjer Amerike, ili nedavno argentine, ne dizati nove poreze nego rastjerajte postojece berkorisne stetocinje koje porezni obveznici nicim nisu duzni uzdrzavati. ukinite smjesta ministarstvo kulture i rastjerajte svu tu zhgatiju nametnika nikom potrebnih. pupovcu i manjinama nitko nista nije duzan palcati, kao niti hrpi nevladinih udruga, agencija i ostalog beskorisnog gov@na
slobodan rajić
prije 1 mjesec
Sve ok, ali sve ove inspekcije ne utiču na to da je kilogram pšenice 0,16 eur, a burek 2 eur ili kifla 0,80 euro, a to je glavni problem
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Kazna bi trebala biti proporcionalna veličini prometa koji firma ostvaruje,tako da veliki plaćaju veće kazne u odnosu na male za isti prekšaj.Ovako će se male brzo dovesti u red,a veliki će i dalje raditi kako hoće,jer im je visina kazne često manji trošak od uklanjanja problema za koji ih se tereti.