Pretraga tekstova
FAO indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je za 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec. Najveći skok je zabilježen kod žitarica, šećera i biljnih ulja.
Globalne cijene hrane ponovno su porasle u siječnju ove godine i to osmi mjesec za redom. Kako je izvijestila UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu (FAO) dostigle su najvišu vrijednost još od srpnja 2014. godine.
Tako je indeks vrijednosti košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao za 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 113,3 boda. Prema ovoj organizaciji, najveći skok je zabilježen kod žitarica, šećera i biljnih ulja.
Cijene žitarica su u prosjeku porasle za 7,1 posto u odnosu na prosinac, a najveći rast je zabilježen kod kukuruza i to za 11,2 u siječnju, što je čak 42,3 posto više od istog razdoblja prošle godine. Kao glavni razlog FAO navodi niže procjene proizvodnje i zaliha u SAD-u, veliki uvoz Kine, sušu u Južnoj Americi te privremenu obustavu izvoza iz Argentine.
Porasle su i za ječam i to za 6,9 te pšenice za 6,8 posto zbog zabrane izvoza iz Rusije.
Za biljno ulje su također nastavile rasti, skočivši za 5,8 posto, a osmi uzastopni mjesečni rast indeksa uglavnom su održale cijene palminog, sojinog i suncokretovog ulja.
Što se tiče mliječnih proizvoda, njihove su vrijednosti porasle za 1,6 posto, izazvane velikom kupnjom Kine uoči nadolazećih novogodišnjih praznika. Međutim, cijene sira su blago pale zbog ograničene prodaje u Europi zajedno sa zalihama u SAD-u.
Tržišna vrijednost mesa rasla je za jedan posto, predvođena uvozom peradi, pogotovo iz Brazila zbog izbijanja ptičje gripe koja je omela izvoz iz nekoliko europskih zemalja. Unatoč visokoj razini kupnje od strane Kine uoči tamošnje proslave Nove godine, cijene goveđeg i svinjskog mesa porasle su tek neznatno, budući da su globalne zalihe zadovoljavajuće i mogu zadovoljiti potražnju. Cijene ovčjeg mesa stabilne su četvrti mjesec zaredom.
Cijene šećera su porasle za čak 8,1 posto, a razlog tomu je pogoršanje perspektiva usjeva u Europskoj uniji, Rusiji i Tajlandu kao i suša u Južnoj Americi. Tome su pridonijeli i rast cijena sirove nafte i jačanje brazilske valute u odnosu na američki dolar, što obično utječe na pošiljke iz Brazila, inače najvećeg izvoznika šećera.
Tagovi
FAO Cijene hrane Indeks cijena Žitarice Ulje Šećer Meso
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku. Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu... Više [+]
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato
Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku.
Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu na najvažnijem svjetskom natjecanju maslinovih ulja – NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku – osvojivši zlatnu medalju za svoj brend Cultus.
Riječ je o najprestižnijem i najutjecajnijem međunarodnom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja, koje svake godine okuplja najbolje proizvođače iz više od 30 zemalja sa šest kontinenata. U tako snažnoj konkurenciji, hrvatski Cultus – srednje intenzivno monosortno ulje sorte Oblica – zaslužio je najviše priznanje za kvalitetu, aromu i autentičnost.
“Ovo je potvrda da se tradicija, održivost i suvremena tehnologija mogu uspješno spojiti, a aroma naše najstarije dalmatinske sorte, Oblice, sačuvati i dodatno istaknuti.” izjavio je vlasnik Zoran Trkulja, koji je već pri svom prvom sudjelovanju na natjecanju osvojio zlato.
Brend Cultus, što se s latinskog, među ostalim, prevodi kao “briga za Zemlju”, odražava filozofiju održive i prirodne proizvodnje. Ulje se proizvodi u obiteljskom masliniku u blizini Šibenika, s naglaskom na ranu berbu koja počinje već 1. listopada i hladnu preradu unutar samo dva sata od branja. Takav pristup osigurava visok sadržaj polifenola, snažnu antioksidativnu aktivnost i prepoznatljive arome.
Cultus je ulje koje se odlikuje oštrijim, pikantnijim okusom, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu, ali i za gurmanske prilike. Za proizvodnju jedne litre ovog visokokvalitetnog ulja potrebno je čak 15 kg maslina, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i koncentriranu kvalitetu. Arome podsjećaju na svježe pokošenu travu, zelene bademe i artičoke, s pikantnim završetkom.
U izazovnoj 2024. godini, obilježenoj dugotrajnim vrućinama i sušom, Trkulja je očuvao nasade korištenjem ekoloških metoda – poput prihrane morskim algama – bez primjene štetnih kemikalija. Time je proizvedeno ne samo vrhunsko gastronomsko ulje, već i funkcionalna prehrambena namirnica s dokazanom zdravstvenom vrijednošću.
Uz osvajanje zlatne medalje, ulje Cultus je uvršteno i na službenu listu najboljih maslinovih ulja svijeta za 2025. godinu, čime dodatno potvrđuje svoje mjesto među samim vrhom svjetske produkcije ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ovaj uspjeh ne predstavlja samo osobno postignuće, već i važan korak za jačanje međunarodne prepoznatljivosti hrvatskih maslinara i kvalitete domaće proizvodnje.
Pripremio: Tomislav Radić