Može li zbog svoje čistoće i odsutnosti minerala, stvarno očistiti tijelo od toksina ili je to samo trend koji može naštetiti vašem zdravlju? Evo što kažu stručnjaci.
U želji za detoksikacijom organizma i poboljšanjem zdravlja neki od nas posežu za raznim napitcima.
Jedan od njih je i destilirana voda koja je pročišćena od svih otopljenih minerala i drugih tvari, a upravo o njoj je pisao portal destilator-vode.eu čiji naslov glasi "Zašto piti destiliranu vodu?", a u kojemu se navode razlozi zbog kojih ju je dobro piti. Na upit o izvorima takvih informacija nismo dobili odgovor.
S obzirom na to da je popularnost navedene vrste vode u detoksikacijskim dijetama u porastu foodfacts.news portal je istražio jesu li istinite tvrdnje koje se vežu uz nju.
Izv. prof. dr. sc. Josip Ćurko s Prehrambeno – biotehnološkog fakulteta u Zagrebu kaže da je takva pročišćena voda prikladna za određene industrijske i laboratorijske svrhe. "Međutim, dugotrajna konzumacija nije preporučljiva za ljude niti će kao takva očistiti naš organizam", pojašnjava profesor.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), dodaje, voda koja sadrži prirodne minerale doprinosi pravilnoj hidrataciji i ravnoteži elektrolita u tijelu što destilirana ne može osigurati jer ne sadrži ključne minerale poput kalcija i magnezija koji su prisutni u vodi za ljudsku potrošnju.
Kako kaže, ovi minerali doprinose zdravlju kostiju, funkciji mišića i općem stanju organizma, a osim toga značajno utječu na okus odnosno njihova prisutnost daje ugodan i osvježavajući, dok destilirana voda zbog odsutnosti minerala često ima "bljutav" okus koji većina potrošača smatra nepoželjnim.
Može li se čajevima i superhranom provoditi detoksikacija tijela?
Objašnjava da dugotrajna konzumacija ove vrste vode može dovesti do disbalansa elektrolita, a budući da ne sadrži otopljene minerale može povećati izlučivanje esencijalnih elektrolita poput natrija, kalija, kalcija i magnezija iz tijela, a što može negativno utjecati na funkcije živčanog i mišićnog sustava te opće zdravlje.
"Osim toga, želio bih naglasiti da je voda iz slavine u Hrvatskoj sigurna za piće i strogo kontrolirana", napominje Ćurko.
Prema izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za 2023. godinu, voda iz slavine zadovoljava sve propisane standarde kvalitete i zdravstvene ispravnosti, a javni isporučitelji vode provode redovite kontrole kako bi osigurali njenu sigurnost i kvalitetu za ljudsku potrošnju.
"Stoga, ako imate pristup onoj iz slavine koju isporučuju vodovodi preporučujem njezinu konzumaciju jer je zdravstveno ispravna, ekonomična i lako dostupna", poručuje sveučilišni profesor.
Doc. dr. sc. Marija Stjepanović s Prehrambeno - tehnološkog fakulteta Osijek navodi kako se destilirana voda s obzirom na fizikalno - kemijski sastav može piti, ali joj je primarna namjena u industrijama i analitičkim laboratorijima.
"Predstavlja vodu koja je prošla proces u kojemu se ona zagrijava do točke iznad vrelišta, a para iz te vode se hvata i hladi (kondenzacija) kako bi se dobila tekuća destilirana", kaže.
Ovom metodom, pojašnjava, uklanjaju se organske i anorganske tvari, minerali, bakterije i virusi, a nakon što voda prođe kroz ovaj proces, mora se čuvati u sterilnim spremnicima kako bi se spriječila naknadna mikrobiološka kontaminacija.
Međutim, dodaje da treba uzeti u obzir da ne sadrži minerale koji pogoduju ljudskom zdravlju kao što to sadrže prirodna mineralna, izvorska ili stolna koje obiluju mineralima i elementima u tragovima.
"Ukoliko se iz nekog razloga dugoročno ipak pije, treba voditi računa o adekvatnom unosu minerala iz drugih izvora", upozorava ova profesorica dodajući kako bi dugoročno konzumiranje isključivo destilirane vode moglo imati negativan utjecaj na ljudsko zdravlje iz razloga koji su prethodno navedeni.
Također napominje da je većini stanovnika u Republici Hrvatskoj dostupna voda iz vodoopskrbnog sustava koja je pod stalnim nadzorom.
"To znači da se u svakom trenutku kontroliraju svi tehnički i tehnološki parametri kvalitete u procesu prerade, a konačnu kontrolu za ljudsku potrošnju obavljaju i Zavodi za javno zdravstvo", ističe i Stjepanović.
Kaže isto tako da, zbog toga što je voda prema fizikalno - kemijskim karakteristikama, ali i onim mikrobiološkim, zdravstveno ispravna i sigurna za piti, osobno ne vidi razloga zašto bi se trebala piti destilirana.
"No, svatko za sebe i prema vlastitim preferencijama treba odlučiti koju vrstu će piti i u kojim količinama", zaključuje.
Dakle, iz svega rečenog možemo zaključiti da nema potrebe piti destiliranu vodu jer ona kao takva neće očistiti naš organizam.
Ines Banjari: Neprovjerene informacije o prehrani mogu imati ozbiljne posljedice po džep i zdravlje
Naprotiv, dugoročna konzumacija može dovesti do disbalansa elektrolita i negativno utjecati na naše zdravlje, pa za optimalnu hidrataciju i zdravlje stručnjaci preporučuju piti onu iz slavine jer je zdravstveno ispravna i lako dostupna.
Tvrdnja da destilirana voda čisti i detoksificira naš organizam nije točna što znači da se radi o dezinformaciji.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/