Trend na društvenoj mreži TikTok zaintrigirao je mnoštvo portala koji su prenijeli informaciju da je ovo voće prije konzumacije potrebno prati. Je li to zaista tako?
Jeste li ikada razmišljali o pranju banana prije nego ih ogulite? Iako nam njihova gusta kora djeluje kao prirodna zaštita, novi trend s društvene mreže savjetuje kako ih je zbog zdravstvene sigurnosti potrebno prati.
Tako su i neki portali prenijeli navedenu vijest, a među njima je i 24sata.hr koji u svojem članku naslova "Evo zašto banane trebate oprati čim dođete kući iz trgovine" navodi da je prema riječima influencerice s TikToka ključno pranje čim ih donesete kući.
Međutim, ima li takva tvrdnja znanstveno uporište?
Iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) za portal foodfacts.news kažu da uobičajena praksa konzumacije banana kod nas ne podrazumijeva njihovo pranje te da čak može čudno zvučati jer koru ionako ne jedemo.
"No, iako se ne smatra obaveznim, ono može spriječiti nelagode koje mogu prouzročiti bolesti uzrokovane štetnim mikroorganizmima", naglašavaju stručnjaci dodajući da se to posebice odnosi na djecu, trudnice, osobe treće životne dobi i imunokompromitirane osobe te sve ostale konzumente u doba sezonskih bolesti jer tada može biti oslabljen imunitet.
Kako navode, uobičajeno se konzumiraju na način koji ne podrazumijeva doticaj njihove unutrašnjosti s korom, ali u slučaju da želimo rezati bananu zajedno s korom ili ju namjeravamo jesti tako da nakon guljenja rukama otkidamo komade te ih tako jedemo, bilo bi ju preporučljivo oprati.
"Svježe voće u pravilu prirodno ne sadržava mikroorganizme (bakterije, viruse i parazite) koji mogu uzrokovati trovanje hranom", pojašnjavaju.
Međutim, svježi proizvodi se površinski mogu kontaminirati prilikom uzgoja na polju, u kontaktu s tlom, kontaminiranom vodom, divljim ili domaćim životinjama, neprimjereno kompostiranim stajskim gnojem te tijekom i nakon berbe ako se neprikladno skladište i transportiraju.
Crv i nepravilan izgled voća ne znači da su to ekološki proizvodi. Kako ih uopće prepoznati?
Voće se može kontaminirati, dodaju, i u kontaktu sa sirovom hranom kao što su meso, perad, plodovi mora i njihovi sokovi. To se može dogoditi u trgovini, u kolicima za kupnju, u kućanstvu u hladnjaku ili na kuhinjskim površinama i daskama za rezanje kao i korištenjem nečistog kuhinjskog posuđa.
Kažu kako u današnje vrijeme proizvođači, prijevoznici i trgovine čine velike napore i primjenjuju najbolje higijenske prakse kako bi voće, ali i sva ostala hrana bila sigurna za konzumaciju te se tako tijekom procesa branja, transporta i skladištenja banane peru i nekoliko puta prije nego što dođu u trgovinu.
Međutim, ističu, ovim voćem može rukovati mnoštvo ljudi prije nego što se izloži, a posebice je važno istaknuti potencijalnu izloženost različitim mikroorganizmima s obzirom na to da drugi kupci prebiru voće prije nego što se nađe u našoj košarici.
"Ako se odlučite na njihovo pranje dovoljno ih je oprati vodom te posušiti jednokratnim papirnatim ručnikom", otkrivaju upozoravajući kako je važno da je površina na koju ćete odložiti opranu bananu također očišćena.
Nakon toga, pojašnjavaju, operite ruke i također ih posušite papirnatim ručnikom i potom ogulite bananu.
Također dodaju da ne postoji razlika u potrebi pranja između organskih i konvencionalno uzgojenih proizvoda jer su i ove zadnje izložene mogućnosti doticaja s mikroorganizmima i drugim kontaminantima.
"Bez obzira odlučite li se na pranje prije konzumacije, ono što je svakako obavezno je pranje ili dezinfekcija ruku", poručuju naglašavajući da je praksu pranja i dezinfekcije ruku, kao i radnih površina te svih predmeta koji dolaze u kontakt s hranom potrebno primjenjivati obavezno prije svake pripreme, skladištenja i konzumacije hrane.
Prof. dr. sc. Nela Nedić Tiban navodi da bi ih kao i svako drugo voće trebalo temeljito oprati tekućom vodom.
"Važno je taj postupak obaviti neposredno prije konzumiranja ili pripreme, nakon čega se plodovi posuše", ističe sveučilišna profesorica.
Sigurno se pitate, dodaje, zašto to učiniti budući da ne jedemo koru. No, znamo da su banane prošle dug put prije nego što su došle do nas, kako zbog udaljenosti tako i zbog postupaka i sredstava kojima su bile izložene.
Guljenjem i rezanjem neopranih plodova možemo kontaminirati drugu hranu, ističe Nedić Tiban
Kao i stručnjaci iz HAPIH-a, i Nedić Tiban je mišljenja da postoji mogućnost križne kontaminacije ponajprije s ruku kupaca koji pri odabiru odvajaju plodove tijekom kupnje te da se zato ne trebamo izlagati nepotrebnom riziku jer guljenjem i rezanjem neopranih plodova možemo kontaminirati drugu hranu i ugroziti zdravlje.
"Stoga je preporuka znanstvene javnosti, neovisno o dobnoj skupini koja konzumira ovo voće i radi li se o ekološki ili konvencionalno proizvedenim bananama, čuvati plodove pri optimalnim temperaturama, višim od 12 °C, i svakako prati prije upotrebe", zaključuje osječka profesorica.
Na temelju mišljenja stručnjaka možemo zaključiti da pranje nije obavezno, ali ih zbog sigurnosti našeg zdravlja možemo oprati neposredno prije konzumacije. Također, pranje se smatra obaveznim ukoliko ju želimo rezati zajedno s korom ili ju namjeravamo jesti tako da nakon guljenja rukama otkidamo komade te ih tako jedemo.
Dakle, tvrdnja portala je djelomično točna.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/