Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Baby špinat
  • 18.11.2024. 16:00

Zašto je baby špinat tajna svake zdrave kuhinje i kako ga uzgojiti?

Najbolje vrijeme za sjetvu je proljeće ili jesen kada su temperature umjerene. Špinat voli hladnije uvjete.

Foto: Shutterstock/Nataliia Doroshenko
  • 1.589
  • 83
  • 0

Baby špinat je mladi, nježni list špinata (Spinacia oleracea) koji se bere ranije nego običan. Njegova popularnost dolazi iz blage arome, jednostavne pripreme i visokih nutritivnih vrijednosti. Ima mekane listove, bogat je hranjivim sastojcima i lako se uključuje u različite recepte.

U ovom tekstu saznat ćete kako se sadi, održava i bere baby špinat, te koje zdravstvene prednosti donosi. Također, objašnjeni su načini pripreme svježeg, blanširanog i pirjanog, kao i savjeti za skladištenje kako bi zadržao svježinu i nutritivnu vrijednost.

Sjetva u proljeće ili jesen

Baby špinat uspijeva u dobro dreniranoj, blago kiselkastoj zemlji (pH 6-7). Prije sjetve, tlo je najbolje obogatiti kompostom ili organskim gnojivom. Zemlja treba biti rahla i lagano vlažna, kako bi sjeme lakše klijalo.

Najbolje vrijeme za sjetvu je proljeće ili jesen kada su temperature umjerene. Špinat voli hladnije uvjete, pa se preporučuje sjetva pri temperaturama između 10-20 °C.

(Foto: Shutterstock/Julia Cherk)

Sjeme se sije na dubini od 1 cm s razmakom od 5 cm između svake biljke i 20 cm između redova. Nakon sjetve, zemlja se zalijeva blagim mlazom vode, kako bi sjeme dobilo potrebnu vlagu za klijanje.

Klija za 7-10 dana, a mladi špinat je spreman za berbu otprilike tri do četiri tjedna nakon sjetve. Redovno zalijevanje je važno, ali treba izbjegavati preveliku vlažnost koja može dovesti do truljenja korijena. Malčiranje oko biljke može pomoći u zadržavanju vlage i sprječavanju rasta korova.

Održavanje Baby špinata

Kod zalijevanja održavajte tlo vlažnim, ali ne previše mokrim. Suša može usporiti rast, dok prekomjerno zalijevanje vodi do truljenja.

Špinat ne zahtijeva puno gnojiva, ali možete dodati blagi sloj komposta ili tekuće gnojivo jednom svaka dva tjedna.

Ova kultura može biti podložna pepelnici i plamenjači. Dobra ventilacija i izbjegavanje prekomjerne vlage smanjuju rizik od bolesti.

Više ciklusa berbe

Za berbu je spreman kada listovi dosegnu veličinu između 5 i 10 cm. Optimalno vrijeme berbe je ujutro dok su listovi još svježi.

Berba se obavlja nježnim trgajući listove rukom ili oštrim škarama, pazeći da se ne ošteti korijen. Ako se ostavi korijen, biljka može nastaviti rasti, omogućujući više ciklusa berbe.

Skladištenje baby špinata

Da bi ostao svjež, preporučuje se skladištenje u hladnjaku u zatvorenoj vrećici ili posudi.

Svježi može trajati do pet dana u hladnjaku, dok blanširani može trajati do sedam dana.

Vrlo je niskokaloričan te sadrži samo oko 23 kalorije na 100 grama. Uz to, ima visok sadržaj vlakana, što pomaže osjećaju sitosti. U 100 grama također se nalazi oko: 2,9 g proteina, 3,6 g ugljikohidrata (od čega je 2,2 g vlakana) i 0,4 g masti

Ovaj nutritivni profil čini baby špinat odličnim izborom za one koji žele zdravu, laganu hranu koja je bogata vitaminima i mineralima, a siromašna kalorijama.

Zdravstvene i nutritivne vrijednosti

Bogat je vitaminima, mineralima i antioksidansima, što ga čini odličnim izborom za zdravu prehranu.

Sadrži vitamine A, C, i K, koji su važni za zdravlje očiju, kože i krvnih žila. Od minerala, bogat je željezom, kalcijem, magnezijem i kalijem, koji doprinose funkciji mišića, srca i kostiju. Sadrži i antioksidanse, lutein i beta-karoten, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od kroničnih bolesti.

Ima malo kalorija, što ga čini idealnim za dijetalne programe. Redovna konzumacija može poboljšati probavu, jačati imunitet i podržati zdravlje srca. 

Priprema u kuhinji

U kuhinji se može upotebljavati kao salata, za pripremu smoothieja, juhe i variva, kao prilog uz jelo ili u sendviču. Svježi je savršen za salate jer je blag i ukusan. Može se kombinirati s drugim povrćem, voćem, sjemenkama i laganim preljevima. Listove svježeg špinata možete dodati u smoothieje za dodatne vitamine i minerale bez promjene okusa.

Blanširanje je proces brzog kuhanja u kipućoj vodi, zatim hlađenja u hladnoj vodi, kako bi se očuvale hranjive vrijednosti i boja. Uronite listove u kipuću vodu na 30 sekundi, zatim ih odmah stavite u hladnu vodu. Ovaj proces omekšava špinat i smanjuje gorčinu, ali čuva vitamine. Takav možete koristiti kao prilog, dodatak tjestenini ili rižotu, u omletima ili kao punjenje za pite.

Kuhanje na pari je zdrav način pripreme špinata jer zadržava najviše hranjivih tvari. Stavite listove u posudu za paru na 2-3 minute, dok ne omekšaju. Zatim ih možete dodati u različita jela.

Pirjanje na laganoj vatri s malo maslinovog ulja i češnjaka daje špinatu bogatiji okus. Na malo maslinovog ulja kratko propržite češnjak, zatim dodajte špinat i pržite 1-2 minute. Posolite i poslužite kao prilog ili dodatak tjesteninama.


Tagovi

Baby špinat Uzgoj špinata Zdrava hrana Savjeti za uzgoj Priprema baby špinata Sjetva špinata Berba špinata


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povraća, plastenička i organska proizvodnja.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Jeste li ikada prerezali ili zagrizli jabuku i naišli na crva? Neki vjeruju da je to nepogrešiv znak prirodnog, ekološkog uzgoja. Međutim, je li doista tako? “Ako je u voću crv, znači da je prirodno!” tvrdnja je koju smo vjerojatno bar jeda... Više [+]


Crv i nepravilan izgled voća ne znači da su to ekološki proi...

Jeste li ikada prerezali ili zagrizli jabuku i naišli na crva? Neki vjeruju da je to...

foodfacts.news