Pretraga tekstova
Pet je metoda kontrole, a donosimo i recept za sprej od češnjaka i čili paprike
Dugotrajno razdoblje bez oborina, suša i visoka temperatura mogu pogodovati razvoju smrdljivih martina ili stjenica.
Ovi uvjeti mogu negativno utjecati na populacije predatora i parazita koji inače drže njihovu populaciju pod kontrolom.
Također, štetnici će brže prolaziti kroz svoje razvojne faze u toplijim uvjetima, što znači više generacija i veći broj.
Tijekom sušnih razdoblja mogu migrirati u potrazi za hranom i vodom, često se okupljajući u velikim brojevima na usjevima ili biljkama koje još uvijek zadržavaju vlagu. Zato ih je puno na rajčici i drugim sočnim plodovima.
Biljke koje su pod stresom zbog suše mogu imati smanjenu sposobnost obrane protiv napada ovih insekata.
Zbog ovih faktora je važno provoditi redovite inspekcije usjeva i koristiti odgovarajuće metode suzbijanja kako bi se smanjila šteta.
Pet je metoda kontrole koje je najbolje kombinirati.
Ručno uklanjanje može biti efektan način suzbijanja. Najbolje je otresti ih u dublju posudu. Možete i napraviti mješavinu vode i blagog sapuna te poprskati biljke nakon čega će samo skliznuti s njih.
Potaknite prisustvo njihovih prirodnih neprijatelja, kao što su ptice (vrapci, sjenice i lastavice), pauci (posebno osoliki pauk), parazitske osice, bumbari, bogomoljke. Osigurajte im vodu i hranu u vrtu, zasadite cvijeće kako biste ih privukli. Tu su i biljke koje odbijaju smrdljive martine - bosiljak, lavanda ili češnjak.
Ako je napad ozbiljan, možete koristiti provjerene insekticide koji su sigurni za upotrebu na jestivim biljkama. Slijedite upute proizvođača. Koristite neem ulje ili insekticidne sapune koji su manje štetni za okoliš i korisne insekte.
Redovito provjeravajte biljke na prisustvo smrdljivih martina kako biste mogli brzo reagirati na prve znakove. Oni se često skrivaju u korovu i ostacima biljaka pa održavajte vrt čistim kako biste smanjili mjesta gdje se mogu skrivati. Postavite fizičke barijere poput mreže ili agritekstila ipak, pazite da se u njih ne zapetljaju drugi, korisni kukci.
Napravite sprej miješanjem češnjaka i ljute paprike s vodom. Narežite na sitno glavicu češnjaka i jednu sušenu čili papričica. Umiješajte u litru vode te dodajte 2 žličice mljevene čili paprike. Dobro promiješajte i ostavite da odstoji najmanje 12 sati. Nakon toga procijedite i razrijedite s vodom u omjeru 1:1.
Dakle, kombiniranje nekoliko različitih metoda često daje najbolje rezultate. Pritom nastojte i uzgajane biljke redovito prihranjivati kako bi bile što otpornije na štetnike.
Tagovi
Smrdljivi martin Bube na paprici Sprej Neem ulje Prirodni neprijatelji Bube na rajčici
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Ivan Svetopetric
prije 10 mjeseci
E Ovo mi korisno!!