Uzimajući u obzir da je u poljoprivredi od svoje petnaeste godine prošao i naučio svašta, razgovarali smo s 30-godišnjim poljoprivrednikom Bojanom Jurićem, koji se danas, s ciljem popularizacije slatkog krumpira u našim krajevima, bavi proizvodnjom batata.
U poljoprivredi je od svoje petnaeste godine prošao i naučio svašta, a osim očuvanja obiteljske tradicije, pokrenuo je i samostalni biznis zbog čega se njime danas mogu ponositi i članovi šire obitelji.
S ciljem popularizacije slatkog krumpira u našim krajevima, Bojan Jurić 2006. godinu obilježava kao godinu otvaranja obrta AgroBatat Suhopolje u okviru kojeg se bavi proizvodnjom batata čija je odlika škrobni i slatkasti okus, a koji se u ovo vrijeme najviše proizvodi u Kini, Indoneziji i Ugandi.
"Pastelnim bojama obojenu jesen davne 2004. godine pamtim kao doba u kojemu sam proveo nekoliko sati s kolegom Igorom Brdarićem. Uvidjeli smo potencijale i mogućnosti koje pruža batat koji je danas u svijetu jedna od najrasprostranjenijih kultura koja je u siromašnijim državama glavni izvor prehrane i očuvanja zdravlja.
Govorimo li o uzgoju, bitno je istaknuti da se kod nas uzgaja isključivo iz presadnica na otvorenom i to u vrijeme kada ne postoji opasnost od kasnih proljetnih mrazeva, dok se za jelo koriste sekundarna zadebljanja korijena.
Ne volim kada se, kada govorimo o batatu, priča o napumpavanju prinosa, cijena i zarade jer je tržište batata uglavnom u rasulu. Neki otkupljivači uvjetuju kupovinu sadnog materija i druge dodatne nepotrebne stvari koje u našim uvjetima nemaju veliku svrhu, a poskupljuju proizvodnju.
Razmotrimo primjerak grube računice. Imamo li npr. 25.000 zasađenih biljaka gdje prinos po biljci iznosi npr. 800 g, dobivamo 20.000 kg gomolja od kojih imamo cca 16.000 kg komercijalnog gomolja po otkupnoj cijeni od 4kn/kg, a što nas dovodi do 64.000 kn.
Ako sadni materijal košta 2 kn po biljci, dobivamo 50.000 kn. Moramo li ga odmah s polja predati kupcu, naša će zarada iznositi cca 14.000 kn/ha što je najgori mogući scenarij koji je na žalost dosta čest, no radimo na tome da se to promijeni na bolje.
S nekoliko proizvođača batata, imam u planu pokrenuti Udrugu proizvođača batata u Hrvatskoj čija bi se prednost ogledala u tome što bi sadni materijal proizvođač platio 0,50kn, dok bi drugi dio, odnosno 0.50kn platio budući kupac gomolja, što znači da bi sadnica u tom slučaju koštala 1,00 kn. Nekim bi institucijama bila ponuđena i niža cijena po kilogramu gomolja, a krajni kupac u maloprodaji ne bi smio plaćati gomolj po većoj cijeni od 10kn/kg.
Otkupna cijena bila bi jedinstvena, ista bi iznosila 4-5kn/kg, a svim proizvođačima bio bi dostupan kvalitetni kadar sa znanjem, pri čemu bi trebali poštovati neke stvari oko proizvodnje istoga", priča Bojan Jurić koji, ovim putem sugerira kupcima gomolja da kupuju direktno od privatnih proizvođača koji prodaju i šalju svoju "robu", a nisu skuplji od 10,00 kn/kg. Posebno stoga ističe OPG Maras iz Cabune, OPG Pezelj iz Gospića i OPG Rosman iz Pakraca.
S obzirom na to da su se u Republici Hrvatskoj provodila istraživanja o utjecaju različito obojenih PE folija za uzgoj batata, Jurić je došao do zaključka da su navodnjavanje i sadnja batata na foliju komercijalno neisplativi na većim površinama.
Manje je poznato da se navodnjavanje tijekom uzgoja mora koristi vrlo oprezno i to samo u slučaju ako prijete jake suše, jer prevelika količina vode u zoni korijena smanjuje prinose, dok se ispod folije stvaraju idealni uvjeti za štetnike kojima je pritom omogućena pogodna temperatura, vlaga i hrana. S obzirom na to, neki zemljišni štetnici (žičnjaci i nematode) mogu napraviti oštećenja koja mogu utjecati na količinu i daljnju kvalitetu korijena. Srećom, bolest batata u Hrvatskoj za sada nije zabilježena na zasađenim parcelama, no pojavila se bolest gomolja koji je bio iz uvoza.
"Trenutno ne proizvodim gomolj nego samo sadni materijal tj.presadnice batata, vodeći pri tome računa o temperaturi zraka i tla u trenutku sadnje, uz uvjet da u to vrijeme temperatura tla nije niža od 10° C.
Količina posađenih sadnica na uzdignutim gredicama s razmakom u redu od 20-30cm, a između gredica od 1m kreće se oko 22.000 - 27.000/ha, prinos gomolja teži 800-900 grama po presadnici, dok prinos batata iznosi oko 15.000 - 25.000 kg po ha. Uzimajući u obzir da prodaju sadnica radim isključivo po narudžbi, količina proizvedenih sadnica varira od godine do godine", dodaje marljivi gospodarstvenik Bojan Jurić koji je više od jednog desetljeća posvetio batatu pri čemu je prve gomolje nabavio iz Austrije, a sadnice na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.
Zahvaljujući sve većem populariziranju batata, sve više građana, a poglavito dijabetičara prepoznaje njegove vrijednosti i kvalitetu, no Jurić nema konkurencije.
Uzimajući u obzir da kupci prepoznaju kvalitetu, Jurić na konkurenciju gleda kao na dobru stvar jer smatra on, tko ima kvalitetan proizvod taj će ga i prodati. S obzirom na to, kod sadnog materijala nema konkurenciju jer jedini u Republici Hrvatskoj proizvodi sadnice u hidroponskom uzgoju.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Roberta Kljenak
prije 7 godina
Malo je savjensih proizvođača poput tebe Bojane, stoga ovim putem apeliram sve potencijalne kupce sadnica da ti se obrate u povjerenju.
Bojan Jurić
prije 7 godina
Roberta ako si savjestan proizvođač onda ćeš sve napraviti da te presadnice budu u top stanju i da se pritom vodi računa o kvaliteti ,nešto što mi bacimo jel smatramo da neće biti ok , odnosno pravimo selekciju drugi to pikiraju i prodaju.Šta da kažem krali su slike s oglasa i stavljali pod svoje.Al nema veze ,žurim na e savjetovanje o kko kulturama.Pozdrav svima.
Roberta Kljenak
prije 7 godina
Drago, zato treba kupovati direktno od proizvođača!
Bojan Jurić
prije 7 godina
Drago prijatelju stari evo nas nazad u proizvodnji,ma nije moguće da si kupio presadnice koje se nisu ukorijenile.Ili je moguće?
Bojan Jurić
prije 7 godina
Hrvoje jako teško da će biljka dati gomolja 3-5kg,to se prodaje demagogija ljudima,ali eto netko će reći da njegove sadnice imaju mikorizu.Trenutno u procesu proizvodnje presadnica mikoriza gubi smisao jedini smisao je u mikorizi prije same sadnje inokulacijom sadnica isto kao kod sjetve soje ima po oglasniku koliko želite mikorizoranih sadnica koje nemaju smisla tako tko misli da će dobiti 5kg po presadnici a recimo na 200 presadnica tonu gomolja žalosno je to jako na sramotu onoga tko to tvrdi.
Bojan Jurić
prije 7 godina
Prinosi su bazirani na komercijalnoj proizvodnji komercijalnog gomolja na površinama većim od 1ha.Svi oni koji plasiraju u javnost da biljka daje 2-3kg gomolja je krajnje neprofesionalno od njih.Pričati o prinosima od do 2-3kg/biljci na zasađenih 20-25-27.000 biljaka po ha mislim da stvarno nema smisla.Naravno ne isključuje se mogučnost da pojedina biljka od njih 27.000 nije u mogučnosti dati veći prinos ali isto se ne može govoriti za ukupni broj biljaka možda 1 na 1000-2000 biljaka.