Pretraga tekstova
Grbica se uglavnom koristi svježa, kao salata samostalno ili u kombinaciji s drugim povrćem, mesom, sirevima. Ima pikantan okus, otvara apetit, a sadrži i tvari s antibiotskim djelovanjem.
Mikro povrće sve više dobiva na popularnosti jer ga je lako uzgojiti kod kuće, na prozorskoj dasci ili kuhinjskom elementu. No, ne može se baš sve povrće uzgojiti na ovaj način. Radi se o mladim izdancima povrća, većim od klica i manjim od presadnica.
Za uzgoj mikropovrća najpogodnije je lisnato povrće. Jedno od njih je i grbica (lat. Lepidium sativum) koju zovu i kres salata, kreša, grbač ili vrtni borovnjak. Ova jednogodišnja, samonikla biljka inače raste uz rijeke i puteve.
Kao povrće se koristi dok je još mlada, oko 30 dana nakon sjetve ili cijeli nadzemni dio biljke u fazi kotiledona, 15 dana nakon sjetve.
Radi se o vrlo sitnoj biljci koja je ujedno bogat izvor minerala i vitamina pa tako u 100 grama ima 550 mg kalija, 250 mg kalcija, 38 mg fosfora, 40 mg magnezija i 2,9 mg željeza). Tu su i vitamini, karotena 2,19, vitamina B1 0,15, B2 0,19, niacina 1,75 i C vitamina 60 mg na 100 grama.
Grbica se uglavnom koristi svježa, kao salata samostalno ili u kombinaciji s drugim povrćem, mesom, sirevima. Ima pikantan okus, otvara apetit, a sadrži i tvari s antibiotskim djelovanjem.
Razvija rozetu lišća promjera 15 – 20 cm. Na vrhu cvjetne stabljike u uvjetima viših temperatura i dugog dana razvije se grozdasti cvat s bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima. Plod je mala komuška, sa sitnim crvenosmeđim sjemenkama. U 1 g može biti 400 do 750 sjemenki.
Grbicu možete sijati tijekom cijele godine, a dobro uspijeva i u polusjeni. Klije već pri temperaturi od 5-6°C, a raste pri temperaturi od 15-25°C, gotovo na svakom tlu. Na dobrom, kvalitetnom vrtnom tlu uspijeva i bez gnojidbe.
Ukoliko je želite kontinuirano brati, sijte ju svakih deset dana. Sijte ju vrlo plitko, širom ili u redove na 8 do 15 cm razmaka. Kada zahladi na otvorenom, lako ćete ju uzgojiti i unutra. Potrebno joj je tek malo kvalitetne, organske zemlje. Ako ćete koristiti klice, dovoljno je posijati ju na sterilni inertni supstrat dobrog kapaciteta za vodu. Redovito održavajte ravnomjernu vlagu supstrata. Sjeme ne morate pokrivati.
Dakle, salatu možete brati čak nakon 15 dana od sjetve, do njezinog 30. dana. Lišće odrežite u dužini 6 do 10 cm, u razini tla te konzumirajte svježe.
U slučaju da ćete jesti još mlađu grbicu, ona će za 8 do 15 dana od sijanja biti u fazi otvorenih kotiledona, visine oko 5 cm te ju možete također jesti uz dodatak drugom povrću ili samu, možete je dodati na sendvič, u gustu juhu, s tjesteninom i slično.
Tagovi
Grbica Mikro povrće Lisnato povrće Antibiotsko djelovanje Zeleno povrće
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 3 dana
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje