Pretraga tekstova
Obavezno članstvo u poljoprivrednoj komori
Na prvoj sjednici Skupštine Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), koja se treba održati do 20. veljače, zatražit ću ukidanje obveznog članstva u Komori i inzistirati na dobrovoljnom ulasku seljaka u nju! Ne odustane li Skupština tada od obveznog članstva, Zajednica udruga seljaka Slavonije i Baranje (ZUSSB) podići će ustavnu tužbu protiv takvog osnivanja i funkcioniranja Komore, jer se seljaci tjeraju na prisilno udruživanje, što krši njihova ustavna prava i nije dio stečevine demokratskog društva, najavljuje predsjednik Zajednice Antun Laslo, izabrani član Skupštine HPK.
"Još od prvih razgovora o Komori inzistiram na dobrovoljnom članstvu u njoj jer većina seljaka već ionako plaća Gospodarsku komoru, od koje nema nikakve koristi, no HSS inzistira na obveznom ulasku u HPK i ponovno se ponavlja povijest - da ta stranka uvijek 'baca šapu' na seljačka udruživanja. Seljacima je dosta prisila, obveza i harača iz prošlih vremena", dodaje Laslo. Kaže kako će seljaci svoje prisilno članstvo još morati i plaćati u obliku komorskog doprinosa, čiji iznos tek treba definirati, jer Komora još nije profunkcionirala, no spominje modele po hektaru obradivih površina ili po ostvarenoj dobiti. Osporava legitimitet prosinačkoj osnivačkoj skupštini Komore, ne slažući se s njezinim predloženim ustrojem, prema kojemu će, ocjenjuje, slavonska regija, kao najpoljoprivrednija “najviše podmetnuti leđa”, a neće dobiti ništa zauzvrat. Sve to zorno govori o poljoprivrednom potencijalu slavonske regije i kakvo značajno mjesto ona treba imati u Komori, no iz naše regije samo su 34 od ukupno 119, odnosno 124, delegata u Skupštini HPK. Slavonska regija oštećena je i po zastupljenosti svojih ljudi u Upravnom odboru Komore. Za dobrovoljan pristup Komori zauzeo se i tajnik ZUSSB-a Stanko Zdravčević, nezakonitim ocijenivši prisilno članstvo, koje se, k tomu, kaže, mora i plaćati.
Hrvoje Glavačević iz Strizivojne, iako se i sam kandidairao, nije ušao u Skupštinu HPK. "Možda formulacija 'obavezno članstvo' nije najspretnija, no dobro je načelo da su svi seljaci u Komori. Jer, ako svi mi nismo u njoj, Komora postaje samo još jedna u moru udruga bez konkretnih aktivnosti i rezultata", ne dijeli Glavačević Laslov stav.
Autor: S. Župan
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒 Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda. Hvala svima koji podrža... Više [+]
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒
Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda.
Hvala svima koji podržavaju domaću proizvodnju.
Kakva je bila vaša godina s trešnjama?
Dalila Ivanković Memić
prije 3 dana
Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊 Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊
Damir Senjan
prije 3 dana
Danila Ivanković Memić Grane su trebale pucati itekako na voću, sin se namućio u obrezivanju, milovao vočke, cvat odličan, plod na plodu i udari mraz Više [+] i ode sve u čokoladu. Prije je otac vodio račun o voću ali kako sada više njega nema sin preuzeo i uči na svakakve načine, prvo po skren shotu, sada se već uhodao ali vidi i sam da nam svake godine uzme mraz vočnjak, odlučili jedan dio isčupati, nema smisla više.
Dalila Ivanković Memić
prije 3 dana
Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊 Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤 Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤
Maja Celing Celić
prije 6 dana
I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;) I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;)
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;) Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;)