Da je ponuda na Međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo zaista raznolika, potvrđuje i OPG Šomođi iz Slatine koji, između ostalog, prodaje i prešanu prasetinu i to, kako kažu, prvi u Hrvatskoj.
Jeste li već čuli za "slavonsku bajaderu"? Radi se o pečenoj prasetini koja se, nakon skidanja s ražnja, otkoštava te preša do drugog dana kada je spremna za konzumaciju. Ovu zanimljivost imali smo prilike vidjeti (i kušati) na ovogodišnjem, 28. Međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo u Virovitici.
"Ovdje nudimo suhomesnate proizvode odnosno kulen, kobasice, kulenovu seku, slaninu, suho meso, našu salamu. Od prošle godine u ponudi imamo pečenu rolanu prasetinu, a ove godine imamo novost - prvi u Hrvatskoj radimo prešanu prasetinu", ispričala nam je Željka Šomođi iz OPG-a Šomođi iz Slatine.
I dok je suprug Josip bio zauzet brojnim posjetiteljima koji su kušali ovaj slavonski specijalitet, takozvanu "slavonsku bajaderu", supruga Željka pojasnila je kako se ona radi na način da se vruća skida s ražnja, skidaju se kosti, slaže meso i koža te se stavlja pod prešu da prenoći. Sutra je, dodaje, spremna za rezanje kao kolač.
"Na sajmu smo četiri godine. U početku smo izlagali u sklopu Svinjogojske udruge Virovitičko-podravske županije, no štand nam je bio premali pa smo se odlučili izlagati samostalno", kaže nam. Rezultatima sajmovanja su zadovoljni: "Ostvarujemo dosta kontakata, upoznajemo puno ljudi, a i prodaja bude dobra".
Jedan od brojnih dugogodišnjih izlagača je i OPG Ivoš Luka iz mjesta Gornje Bazje u Virovitičko-podravskoj županiji. Bave se proizvodnjom toplo i hladno prešanih ulja, prženih sjemenki buče, sjemenki u čokoladi, bučinim namazima. Osim toga, proizvode ulja i od konoplje te lana.
"Iako je sve poskupjelo, mi se držimo cijene koju smo definirali čim smo uveli euro. Gledamo da smo zadovoljni i mi i kupci", rekla nam je gospođa ispred ovog OPG-a. Razumiju, poručuje, da je kupovna moć dosta slaba, no da se moramo i oni od nečega pokriti budući da su im ulaganja dosta velika.
"Čisto toplo stopostotno prešano bučino ulje je 23 eura za litru, a 11,5 eura za pola litre. Imamo i pakiranja od 2,5 decilitara koje košta 7 eura", ispričala nam je. Osim toga, nude i takozvano salatno bučino ulje koje sadrži 20 posto suncokretovog ulja, a litra iznosi 20 eura.
A kako na cijene gledaju kupci? Većina smatra da su one previsoke, no Vesna Majstorović iz Virovitice kaže kako se za kvalitetan domaći proizvod isplati dati koliko se traži. "Upravo sam kupila kruh bez aditiva", istaknula je te dodala kako na ovaj sajam dolazi često te da joj pažnju najviše privlače upravo manji štandovi odnosno domaći proizvođači i rukotvorine.
Tagovi
Autorica
Partner
33000 Virovitica,
Hrvatska
tel: + 385 33 638 270,
fax: + 385 33 638 278,
e-mail: info@viroexpo.hr
web: http://viroexpo.com.hr