U opširnoj raspravi o izmjenama i dopunama Zakona o državnom zemljištu, na saborskom su se Odboru za poljoprivredu najviše koplja lomila oko članka 36., odnosno sustava bodovanja buduće raspodjele.
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 36. sjednici, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, u čemu su sudjelovali i predstavnici strukovnih udruga i jedinica lokalne samouprave.
Uvodno je ministrica poljoprivrede Marija Vučković navela da su razlozi predloženih izmjena i dopuna dodatno rasterećenja od administrativnih procedura, ubrzanje postupaka raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, te sprečavanje moguće nejednake primjene odredbi važećeg Zakona, ali i potrebu dorade kriterija za dodjelu zemljišta.
Prema njezinim riječima, planirano programsko rješenje "e-zakup", trebalo bi, po uzoru na provedbu mjera iz Programa ruralnog razvoja RH, osigurati transparentnost raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, a zbog ubrzanja postupaka raspolaganja jedinicama lokalne samouprave (JLS) daje se rok od 3 mjeseca, od dobivanja suglasnosti Ministarstva poljoprivrede, za provedbu natječaja, te ukoliko ove postupke ne pokrenu, isto će napraviti Ministarstvo.
Kako se čulo, ovim se prijedlogom JLS daje mogućnost da ograniče maksimalne površine za zakup, no isto više nije obveza iz razloga što se u praksi pokazalo da ograničavanje maksimalnih površina nije dobro zbog postupaka okrupnjivanja poljoprivrednog zemljišta. Sam postupak natječaja za zakup i prodaju se mijenja i skraćuje, pa istim nije propisana obveza pribavljanja mišljenja županije. No, predstavnik županije član je Povjerenstva za zakup ili prodaju. Nakon višekratnih konzultacija s poljoprivrednicima, predlažu se rokovi zakupa od 25 godina za trajne nasade i 15 godine za druge vrste proizvodnje, s mogućnošću produljenja za isto razdoblje. Predloženi sustav bodovanja prati prioritete i ciljeve Prijedloga Strategije poljoprivrede RH.
Ministrica je kazala da su analize pokazale kako su odugovlačenja u postupcima raspolaganja vezana i uz privremeno korištenje zemljišta, pa se ovim aktom predlaže brisanje odredbe o privremenom korištenju državnog poljoprivrednog zemljišta. Uz navedeno dodatno se jačaju mjere kontrole raspolaganja i ispunjavanja uvjeta iz Gospodarskog programa.
Predsjednica Odbora Marijana Petir pozitivnim je ocijenila široko provedenu raspravu o tekstu Prijedloga zakona i ubrzavanje procedura raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem (DPZ). Upozorila je da novi zakon nema ograničenja maksimalnih površina, koje JLS-ovi ipak mogu ograničiti u skladu sa stvarnim potrebama ratara i stočara na svom području. Ipak, Petir drži da je bez tzv. Clean starta, odnosno revizije ugovora dosadašnjih korisnika, teško krenuti nabolje, te ističe da bi i ekološka poljoprivreda, uz stočarstvo i trajne nasade, trebala dobiti više bodova, ako želimo ispuniti ekolišne ciljeve iz Zelenog plana EU.
U raspravi je rečeno kako ovim Prijedlogom korisnicima važećih koncesija nije trebalo omogućiti da se i sada natječu za poljoprivredno zemljište, iz razloga što su oni ostvarili pravo korištenja koncesija na 25 posto još kroz natječaje provedene prije dvadesetak godina. Zbog razlika u raspolaganju zemljištem i činjenice da je dio JLS prodalo državno poljoprivredno zemljište, rečeno je kako se ovim prijedlogom u nepovoljan položaj dovode poljoprivrednici na području JLS koje svoje DPZ nisu prodavale, a iz razloga što će im konkurenti na natječajima biti poljoprivrednici s područja drugih, susjednih općina koji su već ostvarili pravo kupnje zemljišta na svom području.
Načelnik Općine Semeljci Grga Lončarević zatražio je da zakon, posebno što se tiče njegovog Gospodarskog programa, bude jasan i precizno definiran, kako bi se izbjegli postojeći brojni nesporazumi na terenu u njegovu provođenju o čemu na kraju odlučuje Ministarstvo poljoprivrede. Pritom je naveo da se sada veliki sustavi javljaju na sve natječaje kako bi dobili i seljačku zemlju.
Član Odbora Stipan Šašlin kazao je da su stočari, posebno mljekari, u najtežom polažaju te drži da trebaju imati prednost kod raspodjele državnog poljoprivrednog zemljišta, koje treba čim više staviti u funkciju proizvodnje hrane. On drži da treba voditi računa da postojeći koncesionari ne izgube zemlju, a istaknuo je i da po novome domicilno stanovništvo od korisnika zemljišta iz drugih općina, dijele samo dva boda. Naime, domicilno stanovništvo dobilo je 20 bodova, koje treba povećati na 50, drži članica Odbora Anja Šimpraga.
Nakon izlaganja podpredsjednika Hrvatske poljoprivredne komore Zvonka Širjana, koji je predložio povećanja roka za zakup poljoprivrednog zemljišta s 15 na 25 godina, predloženo je da se jasnije definira pojam "stočar" i upitao obuhvaća li trenutni prijedlog i tovljače i uslužni tov, te je rečeno da se isto mora izbjeći jer davanjem prava prvenstva za tovljače i uslužni tov podupiremo poljoprivredu drugih država EU-a. Upitano je i da li se ovim prijedlogom uslužni tov izjednačava s vlasništvom? Izražen je i stav kako prijedlog nije u dovoljnoj mjeri ograničio pitanje podzakupa, koji je prisutan na terenu.
Podpredsjednica Odbora Ružica Vukovac istaknula je niz primjedbi na zakon, te drži da se mnogi na selu boje za svoje egzistencije nakon njegove primjene jer, kako kaže, stavlja u povoljniji položaj velike koncesionare zemljišta u odnosu na vlasnike OPG-ova. Dodala je da 20 bodova tovljačima junadi iz uvoza, kao i jedno uvjetno grlo po hektaru, nije fer prema proizvođačima mlijeka, koji su postali 'dodatno ranjivi', istaknula je ona.
Na mnogobrojne upite odgovarali su najprije ministrica, a onda i državni tajnik Tugomir Majdak. Vučković je kazala da porezni obveznici i danas plaćaju sudske troškove, koji su posljedica zakona bivšeg ministra Jakovine, a da se državna revizija provodi tamo gdje je površina zakupa zemljišta iznad 50 ha. "No, nijedan kriterij u dodjeli poljoprivrednog zemljišta, čije natječaje nećemo fingirati, ne smije biti presudan već doprinos strateškim ciljevim hrvatske poljoprivrede, odnosno stvaranju hrane i radnih mjesta", istaknula je ministrica.
Državni tajnik je kazao da je državnog poljoprivrednog zemljišta u ARKOD sustav upisano 260.000 ha, a da je 398.0000 ha zemljišta u šumsko-gospodarskoj osnovi, kojim upravljaju Hrvatske šume, koje se putem sustava pašarenje dodjeljuju na korištenje. Od zakupa je prošle godine država prihodovala 162 milijuna kuna, a dio ugovora raskinut je zbog neplaćanja zakupnine, istaknuo je Majdak.
Predsjednik Ceha poljodjelaca HOK-a Mato Brlošić upozorio je da samo tri boda dijele prave poljoprivrednike, kojima je poljoprivreda osnovno zanimanje, od onih koji se samo žele domoći državne zemlje. Uz neograničavanje cijene za raspolaganje tim zemljištem, podsjetio je kako za dvije godine ističe moratorij na zabranu prodaje strancima i izrazio bojazan zbog mogućih špekulacija s poljoprivrednim zemljištem.
Vanjski član Odbora Mijo Latin drži da mladi poljoprivrednik, koji preuzme OPG, za što dobije samo 10 bodova, nema šanse dobiti na natječaju državnu zemlju. Uz to, drži da dodatni bodovi ne trebaju trajnim nasadima, kao ni ekološkoj poljoprivredi (5 bodova), koja već ima veće potpore.
Reagirao je i Željko Lenart koji kaže da mu je žao što u kriterijima za dodjelu poljoprivrednog zemljišta ne postoji jedan koji bi govorio o prinosima koje su ostvarivali oni koji su do sada gospodarili poljoprivrednim zemljištem. "Onaj tko nije održavao plodnost nije mogao dolaziti do visokih prinosa. To je nešto što bi ga moglo diskreditirati kao dobroga gospodara koji gospodari državnim poljoprivrednim zemljištem", istaknuo je.
Upozorio je kako je jedan od kriterija za dodjelu poljoprivrednog zemljišta da udio izravnih plaćanja nije veći od 30 posto ukupnih prihoda što, smatra, nikako nije dobro za manja gospodarstva koja nisu u sustavu PDV-a i u sustavu poreza na dohodak. Predložio je da se razmisli o uvođenju maksimalnog iznosa potpore.
“Da imamo maksimalni iznos potpore onda se ne bi možda toliko srljalo u stotine hektara. Tako bi neki koji ne ulažu u proizvodnju i prinose, a žive od potpora, možda odustali od takve proizvodnje”, rekao je Lenart i pozvao ministricu da se u zakonu izmjene sporne stvari.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 2 godine
2001- 2021 , vlade predvođene KOMUNISTIČKIM besposličarima ; Račanom , Sanaderom , Kosoricom , Milanovićem i dva puta Plenkovićem , predlažu bezvrijednim zastupnicima NEOBVEZUJUĆI ili teško provodiv Zakon za državnu zemlju ! SADAŠNJI i predložene izmjene PONOVNO su NEOBVEZUJUĆE za lokalne vlasti ! Od 1991 do 2021 političari ŠUTE o promašenim zakonima za PRIVATNU zemlju ! IZLAZ iz opisanog je HRVATSKA AGRARNA REFORMA ! Ovo NEĆE inicirati bezvrijedni političari , bezvrijedna HPK ! HAZU , Agronomski , Poljoprivredni fakulteti također ŠUTE i putem medija prodaju uglavonom DEMAGOGIJU !strategija SE SVODI NA VLASTITO SNALAŽENJE POJEDINACA , a time nema pomaka u seljačkom sektoru !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Poljoprivredniče KOŠTICA , može politička bagra raditi što hoće jer nasuprot sebe nema organizirane seljake , već imaju dio korumpiranih > vođa > iz HPK ! Udruge su razbili , opozicije po pameti nema , SVE JE TO KOMUNISTIČKOUDBAŠKI KADAR I NJIHOVA DJECA ! Obilazeći groblja danas sam prošao kroz tri Slavonske županije i EPICENTAR slavonske demografske uništenosti , dio općine Trnava , Levanjska Varoš , Čaglin ! Na stotine kuća PRAZNIH , više stotina ha neobrađene zemlje samo u nekoliko sela ! Danas se sjećamo umrlih , a među njima su i POGINULI da bi RH bila obranjena i međunarodno priznata ! UZALUD njihovih žrtava ! Od inustrijski razvijene i racionalno ustrojene SRH , BAGRA je napravila državicu ispod razine AFRIČKIH državica !Od 1991 prave CIRKUS , gospodarsku i demografsku štetu sa podržavljenom zemljom ! I umjesto da su smješteni na GOLOM OTOKU ili RVITILAZIRANOM JASENOVCU , oni nastavljaju gospodarski i demografski uništavati Hrvatsku !
KOŠTICA
prije 2 godine
I što je još katastrofalnije posiju pšenicu tavanušu i prodaju ju jer imaju dovoljno zemlje,posiju kukuruzu opet ju prodaju i stavljaju novac u žep jer je imaju viška. Ne svi naravno da se nebi netko našao prozvan ali velika većina. I nitko to ne kontrolira. Kontrole ovakve i kontrole onakve. Ma ajde molim vas. Meni dođu u kontrolu za mojih 20 hektara i 40 komada stoke i traže dlaku u jajetu jer naravno nisam im zanimljiv i samo čekaju kako bi mi nešto našli da mi stisnu kaznu a velikima nikad nisam čuo da je itko bio. Puste priče. Tako da mogu donijet zakon sad kakav hoću kad su dodijelili zemlju već kod nas po starom zakonu i sad se 25 godina mogu fućkat.
KOŠTICA
prije 2 godine
Ja sam mladi poljoprivrednik i kod nas u općini je prošle godine dodjeljeno zemljište na natječaju. Iako sam imao sve uvjete da dobijem zemlju nisam je dobio iz razloga što nisam nositelj 3 godine. Opet su dobili zemlju veliki koji uopće nemaju pojma gdje je ta zemlja a nisam ju dobio na raspolaganje ja kojemu je stvarno potrebna. Pričaju o okrupnjavanju i natjecao sam se za zemlju koja je do moje da okrupnim čestice ali naravno dali su je velikima i opet nisu postigli ništa. Mali posjedi na više ljudi a sve zbog pravila koje neznam koja budala je izmislila. Nisam 3 godine nositelj a gospodarstvo postoji od 80-tih godina samo se promijenio nositelj. U nazad par godina trube kako treba mladih a ti mladi nemaju aposlutno nikakva prava kao i sad opet. Nemožemo do državne zemlje,manje potpore dobivamo jer krećemo sa pravima na plaćanja iz početka i da dalje ne nabrajam. Znači sve skupa velika nula. Korisnik sam mjere 6.1.1 i uvjetuje mi je rast svake godine a država nas sustavno uništava. Opet je sve podređeno velikima a oni imaju zemljišta i previše. Jer su godinama ubirali poticaje i kupovali zemlju i sad im se još i državna zemlja daje.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Krivo sam napisao u zadnjoj rečenici ; da ne prisiljavaju lokalne vlasti na pokretanje ostavinskih postupaka - TREBA ; ne prisiljavaju lokalne vlasti na pokretanje zemljišnoknjižih ispravnih postupaka ! TREBA mijenjati Zakon o nasljeđivanju da nasljednici MORAJU pokrenuti ostavinski postupak u roku 6 mjeseci ! OVE ovlasti treba dati i LOKALNIM vlastima jer su ONE nasljednici , ako nema nasljednika ili se nasljednici NEĆE prihvatiti nasljedstva ! OVO JE PUNO BRŽE I JEFTINIJE ZA LOKALNE VLASTI nego sadašnji članak 34 PLENKOVIĆEVOG SMEĆA , zvanog Zakon o poljoprivrednom zemljištu ! RADIO sam na sređivanju stanja putem ZK postupka u KORIST RH , za svoje 3 parcele , sada radim za četvrtu parcelu ! PRESPORO je to i PRESKUPO za površinski male parcele ! PROBLEM ; SRPSKA VLADA I ZASTUPNICI SRPSKOG SABORA , neće za sada mijenjati PLAGIRANI Zakon o nasljeđivanju donesenu BEOGRADU 1965 !
Đuro Japaric
prije 2 godine
1991 Tuđman sa komunistima i udbašima koji su knjižice SKH zamijenili u HDZ , nameće Zakon o poljoprivrednom zemljištu ! Time se vrši podržavljenje na način da se riječi društveno vlasništvo - nositelj prava korištenja - bivše općine , mijenjaju u RH . Od tada se i raspolaže sa takvim zemljištem , ALI i vrši otimanje pri čemu se zloupotrebljava dvostruka evidencija zemlje nametnuta od OKUPATORSKE Carske Austrije , jer srbi i hrvati to nisu ukinuli od 1918 ! 2021 u katastru parcela na RH , takvu lokalne vlasti MOGU dati u zakup ! U gruntovnici na FRANJO TUĐMEAN ! Sada nesposobni Plenković temeljem članka 34 , hoće da lokalne vlasti POKREĆU zk ispravak da se u gruntovnici TUĐMAN briše , a upiše njegovo sranje zvano RH ! Ako supruga Tuđmana pokrene OSTAVINSKI postupak na temelju SRPSKO - HRVATSKOG Zakona o nasljeđivanju , može se PRIHVATITI nasljedstva , tada će umjesto Franjo Tuđman upisati u gruntovnici Ankica Tuđman ! NEZNAM da li su Plenković i njegov nesposobni ministar pravosuđa Malenica , završili SRPSKE PRAVNE FAKULTETE ili su KUPILI diplome ? PORUČUJEM im da NE prisiljavaju LOKALNE vlasti na pokretanje ostavinskih postupaka , VEĆ DA MIJENJAJU srpsko - hrvatski Zakon o nasljeđivanju !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Postoje će SMEĆE i predložene izmjene SMEĆA , neobvezujuće su za lokalne vlasti kao i 2001 ! U ekonomskom smislu to je NAJSKUPLJE SMEĆE za provođenje od 1991 , a za OPG NAJGORE SMEĆE od 1991 ! OVO je proizvod Vlade u Zagrebu i bezvrijednih zastupnika od kojih većina birači NISU birali , jer preferencijalno se po listi moglo izabrati samo 1 od predloženih 14 ili putem lista HDZ , birači su mogli izabrati samo 10 zastupnika ! SVE ostalo je INŽINJERING sa dirigiranim mjestima na listama ! > Proizvođači > SMEĆA ( zakona ) i Predsjednici RH koji moraju proglasti SMEĆE , nikome ne odgovaraju za KRŠENJE zakona , za gospodarsku i demografsku štetu koju rade od 1991 ! A , Mato Brlošić , JUDA je za OPG kao i vladina HPK , kojoj Zakon o HPK , kaže ; da pokreću inicijative za donošenje zakona u interesu za poljoprivredu ! Pa , Mato bili ste u Povjerenstvu ; Jakovine , Tolušića , Vučković prilikom pisanja SMEĆA !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Kao najtupaviji član ove napredne državice , poslao sam pismeni prijedlog LAKRDIJAŠU zvanom Zoran Milanović , da temeljem ustavne mogućnosti koju ima , PREDLOŽI sjednicu Vlade na kojoj može biti i sudjelovati u raspravi ,a sa dnevnim redom ; Donošenje odluke o imenovanju POVJERENSTVA koje bi napisalo NACRTE ZAKONA ZA HRVATSKU AGRARNU reformu ! Isto je poslano predsjedniku SRPSKE Vlade Andreju Plenkoviću , na adrese 14 klubova NENARODNIH POSLANIKA Srpskog sabora , odboru za poljoprivredu , odboru za zakonodavstvo , ministru pravosuđa , ministrici poljoprivrede , predstavnicima Vladine HPK , Jakopoviću , Vrakiću , Brlošiću ! ZNAJU svi nabrojani da sam TUPAV pa mi nisu odgovorili , a NEĆE me ni poslušati ! Rekao sam 2001 Pankretiću , Grivičiću , Kuterovcu , Mesiću i predstavnicima udruga koje je primio da Zakon NEĆE funkcionirati na lokalnoj razini ! A , da sam bio PAMETAN , dokaz je da za 8 godina vlasti SDP , pa HDZ u preko 180 lokalnih vlasti NIJE RASPISAN ni 1 natječaj za državnu zemlju u korist OPG ! I tako su > pametni < Hrvati ušli u raspadajuću EU sa samo 1 milijun i nešto Ha ! A , da su poslušali TUPAVOG Đuru , 2021 mogli smo imati najmanje 1 , 5 milijun ha u ARCOD i sustavu poticaja !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Posljedice SRPSKO - hrvatskih agrarnih reformi 1918 - 2021 ; 119 IZUMRLIH sela počevši od SLAVONIJE , sela BEZ djece , više stotina tisuća ha u korovu i šikarama , na DESTINE tisuća porušenih i samoporušenih kuća , gospodarskih zgrada po selima RH ! Iz ovoga se MOŽE izlaziti HRVATSKOM AGRARNOM REFORMOM , ali za ovo nije SRPSKI SABOR , SRPSKA VLADA i prodavači demagogije tipa Mato Brlošić !
Đuro Japaric
prije 2 godine
ČLAN 88 Ustava istočne srbije 1. raspolaganje sa šumskim , građevinskim i poljoprivrednim zemljištem u privatnoj svojini slobodno je ! Isto je tako i u Zapadnoj Srbiji , koju zovu RH ! Ovo znači ako Marinko ima 151 poljoprivrednu parcelu , da po 1 MOŽE prodati svakom članu SRPSKOG sabora u Zagrebu ! NASUPROT toga USTAV RH , omgućava DRUGAČIJE raspolaganje sa zemljištem u PRIVATNOM vlasništvu ! Ali , poslanici u SRPSKOM SABORU u Zagrebu ovo ne mogu RAZUMETI I ZATO ŠUTE ! Isto ŠUTI i SRPSKA vlada predvođena nesposobnim Plenkovićem !
Đuro Japaric
prije 2 godine
1918 raspadom Austro - Ugarske , hrvatski političari stupili su unsavez sa ekonomski i obrazovno zaostalijomk Srbijom ! SRPSKOM agrarnom reformom izvršena je nacionalizacija poljoprivrednog zemljišta koja je većinom bila u vlasništvu stranaca na području Slavonije i Baranje . Vrši se podjela Solunskim borcima do 6 jutara i bezemljašima do 2 jutra te osnivanje poljoprivrednih poduzeća . U siječnju 1992 veliki broj država Svijeta , priznaje i državicu kojoj dadoše ime RH ! 1991 prije priznanja HR , Tuđman sa komunistima i udbašima nameće Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim se vrši podržavljenje ! Od 1991 Vlade predlažu IZMJENE , a o zadnjoj možete čitati u tekstu ! Zašto je KOMUNISTIČKO UDBAŠKI kadar PROTIV prodaje podržavljene zemlje OPG ? Zašto se ŠUTI o katastrofalnim raspolaganjem sa PRIVATNOM zemljom ? Predložene izmjene su PONOVNO neobvezujuće za lokalne vlasti ! To je SMEĆE POVIJESNI PROMAŠAJ !