Pretraga tekstova
Ekološka proizvodnja
Hrvatska godišnje proizvede oko 600 milijuna kilograma mlijeka, a od čega samo 11 milijuna ekološkog mlijeka, rečeno je na prezentaciji koju je za hrvatske poljoprivrednike organizirala zagrebačka tvrtka Biovega u utorak u austrijskoj mljekari Kärntnermilch iz Spittala u Koruškoj.
Za razliku od toga, Austrija godišnje proizvede 2,9 milijardi litara, a od čega 15 posto ili 450 milijuna litara otpada na eko-mlijeko. Koliko se austrijsko mliječno tržište promijenilo u proteklih 15-ak godina, koliko je ova zemlja članica EU-a, govorio je Helmut Petschar, glavni izvršni direktor Kärntnermilcha, ali i predsjednik austrijske Udruge mljekara. "U Austriji smo 1994. imali 81.902 mliječne farme s 804.264 krava koje su proizvele 2,2 milijardi tona mlijeka. Lani je 34.000 farmi s 527.000 krava proizvelo 2,96 milijardi tona. Znači da je došlo do okrupnjavanja proizvodnje i stvaranja većih farmi koje su znatno produktivnije od malih proizvođača", kazao je Petschar.Tamošnje tržište mlijeka teško je oko 2,2 milijarde eura godišnje.
Sama mljekara iz Spittala, koja je po veličini sedma u Austriji, godišnje proizvede 113 milijuna litara mlijeka, a od čega 19,3 milijuna ili 18 posto ekološkog. Ekološko mlijeko, a i prateći asortiman od 400 mliječnih proizvoda, su i veliki izvozni potencijal. Izvozi se 21 posto ekoproizvodnje, a na Hrvatsku, otpada svega 0,26 posto ukupnog izvoza. U Hrvatskoj postoji 29 farmi s 7646 krava koje su u sustavu ekološke proizvodnje. Jedan od veći proizvođača je i Ilija Perić iz Viškovca kod Đakova koji ima 150 krava i godišnje proizvede do milijun litara mlijeka. Perić očekuje da će mu ulazak Hrvatske u EU proširiti tržište i olakšati proizvodnju za eko-mlijeko.
Autor: Darko Bičak
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!