Ovo je treći takav studij osnovan u Europi. Nastava je na engleskom jeziku, stoga ga upisati mogu i studenti drugih zemalja.
Krenule su prijave za predupis na diplomski studij Digitalne poljoprivrede. Zainteresirani mogu birati između dva smjera – biljna te stočarska proizvodnja, a odluka na koji se donosi prije upisa druge godine studija.
Ovaj jedinstveni studij osnovan je prije dvije godine kao treći u Europi iz područja Digitalne poljoprivrede. Odvija se na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek (FAZOS) u suradnji s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT).
Svrha mu je prvenstveno osposobiti agronome za upotrebu digitalnih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji, primjerice upravljanje prikupljenim podacima i bazama podataka, ali i usporedba dostupnih hardverskih i softverskih odrednica ove poljoprivrede. Na temelju toga polaznik će znati odabrati optimalnu tehniku za održivu proizvodnju kako u konvencionalnoj, tako i u digitalnoj (preciznoj ili pametnoj) poljoprivredi, ali i koja tehnološka rješenja, analitičke metode i informacije koristiti za analizu, predviđanje i odlučivanje u proizvodnji.
Za smjer biljne proizvodnje odlučio se Davor Bilić koji je sada druga godina ovog diplomskog studija. "Mislim da je digitalizacija budućnost. Sve sfere se vode digitalno pa tako i poljoprivreda", kaže nam ovaj student. Smatra da bi ona trebala reducirati nepogode, klimatske promjene, ali uz pomoć nje postići i optimizacija prinosa.
Što se tiče IT kolegija, Bilić kaže da je krenuo iz nule, ali su profesori bili susretljivi i upoznali ih s osnovama koje on dalje mora sam razvijati. Engleski mu je kaže bio najveća barijera i premišljao se hoće li odabrati ovaj studij.
"Shvatio sam da moram riskirati ako želim profitirati, a i velika je prednost studiranja na stranom jeziku", dodao je. Sretan je što postoji mogućnost da će nakon prakse ostati raditi u jednoj poznatoj domaćoj kompaniji koja se bavi poljoprivredom.
Njegovoj kolegici Karolini Kajan ovo je bio drugi upisani diplomski studij. Uz Oplemenjivanje bilja i sjemenarstvo odlučila je upisati i Digitalnu poljoprivredu. "Iz znatiželje, da si popunim vrijeme", kaže nam ona dodavši da se zbog engleskog nije ni malo dvoumila.
Njezina obitelj bavi se proizvodnjom krušaka, a i ona se nakon završetka studija u rujnu nada poslu u struci. "Za vrijeme nastave često smo bili na terenima, pokazivali su nam mapiranje oranica dronovima, učili smo osnove programiranja, baze i analize podataka i sve što će nam u radu trebati", zaključila je naša sugovornica.
Osim studenata sa završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem bilo kojeg smjera poljoprivrede, mogućnost upisa imaju i svi oni koji su završili preddiplomski studij drugih biotehničkih znanosti, primjerice prehrambene tehnologije, šumarstva, nutricionizma i slično. Također, mogu ga upisati i studenti iz nekih polja prirodnih (biologija), tehničkih (računalstvo) te društvenih (ekonomija) znanosti uz obavezu polaganja razlika u ispitima, pojašnjavaju s FAZOS-a. Kako napominju, riječ je o nekoliko ispita koji se polažu tijekom studija paralelno s novim kolegijima.
Kako je i ranije spomenuto, ovaj se studij izvodi na engleskom jeziku, a po završetku studenti stječu akademski naziv magistar poljoprivrede (mag. ing. agr.). Studijski program tijekom prve godine isti je za oba smjera dok se u drugoj razlikuje ovisno o odabranom smjeru.
Prva godina sadrži 14 obaveznih predmeta, a kada je riječ o drugoj, biljna proizvodnja ima 11, a smjer stočarstvo 10 obaveznih predmeta. Više informacija o studijskom programu možete pronaći ovdje.
Prijave za upis primaju se od 11. do 29. rujna ove godine.
Predprijavu možete obaviti ovdje.
Upisi kandidata bit će od 2. do 5. listopada, a školarina za akademsku godinu 2023./24. iznosi 2.000 eura.
Za sve dodatne informacije kontaktirajte:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Vladimira Preloga 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 554 801,
e-mail: tajnistvo@fazos.hr
web: http://www.fazos.unios.hr/