Pretraga tekstova
Pčelari su nezadovoljni jer bi se, kako kažu, cijela Hrvatska digla na noge da ugine 100.000 ovaca. Njima, pak, nitko ne pomaže iako EU uvozi med u velikim količinama
Na gotovo 100 milijuna kuna procjenjuje se ovogodišnja šteta od pomora pčela u Hrvatskoj! No, crna je brojka vjerojatno veća, jer se ova procjena odnosi samo na uzgajivače koji su članovi pčelarskog saveza.
Vinkovačkom pčelaru Mati Idžojtiću ove je godine stradalo gotovo 70 posto pčelinjih zajednica, a imao je oko 150. I ono malo je što je ostalo, bilo je slabašno. Šteta je velika jer samo jedna pčelinja zajednica košta od 800 do 1000 kuna.
- Da 100.000 ovaca ugine, što isto vrijedi kao 100.000 pčelinjih zajednica, cijela bi se Hrvatska digla na noge! No mi pčelari šutimo - ističe Mato Idžojtić. Procjenjuje se kako je općenito proizvodnja meda u Hrvatskoj u posljednje dvije godine manja za 30 do 40 posto.
- Problem je suša, zbog koje nisu urodile ratarske kulture pa pčele nisu imale dovoljno hrane te je time i proizvodnja meda bila manja. Usto, napadale su ih i bolesti - pojašnjava Ernest Nad iz Hrvatske gospodarske komore u Osijeku.
Ministarstvo je prije financiralo jedan lijek protiv obolijevanja pčela, no takve pomoći, kažu uzgajivači, danas nema. No, i u Ministarstvu su složni kako je nužna bolja organizacija u pčelarstvu jer je neprestano saniranje šteta zapravo bacanje novca u prazno.
Stručni skup o aktualnostima u pčelarstvu, kao i proglašenje rezultata ovogodišnjeg ocjenjivana, održani su, stoga, u subotu u osječkom HGK-u. Istaknuto je kako je med jedan od rijetkih proizvoda kojega Europska unija nema dovoljno i proizvodi ga samo 51 posto, a ostalo uvozi. Hrvatska, pak, tu ima svoju priliku jer je bogata raznolikošću meda.
U kvaliteti sortnih vrsta meda u Hrvatskoj ukupni je pobjednik Dušan Matahija iz Lopara, šampion je bagrema Marin Kovačić iz Darde, šampion kestena je Viktor Kastmiler iz Siska, a šampion kadulje je Fredi Petrović iz Plomina. Najbolje ocijenjena pakovina meda jest ona zagrebačke tvrtke Varžak.
U pakovini pića najistaknutija je tvrtka Pčelarstvo Namjesnik iz Ludbrega, dok se solinski OPG Joško Crmarić pokazao najuspješnijim u pakovinama proizvoda koji poboljšavaju zdravlje. Zlatna medalja za kvalitetu pića od meda i na bazi meda pripala je Pčelarstvu Namjesnik.
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine! Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferi... Više [+]
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine!
Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferija rekla je da Udruga ima više od 400 članica i da uz pomoć ogranaka u Rijeci za Istru i Kvarner (vodi ga Margita Belušić) i dalmatinskog ogranka u Splitu (vodi ga Adela Visković), uspješno promoviraju dobra vina i umjereno uživanje u njima, te žensku snagu i ulogu u vinskom svijetu.
Izbor se provodi već 12 godina u tri razine od kojih je prva predselekcijska lista vina koju svake godine autorski sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier. On/ona selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja listu u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena/crna i desertna vina. Do sada su u selektori bili sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug, Darko Lugarić i - Josip Orišković. Nakon toga sve WOW članice i simpatizerke mogu glasovati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalista (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). Konačnu odluku donose tri članice Udruge WOW vinske stručnjakinje, kušanjem naslijepo.
Vinari čija su vina pobijedila svake godine u organizaciji Udruge WOW-ica putovali su u neku vinsku regiju svijeta. Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, vinarija Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano, vinarija Benvenuti u talijanski Piemonte, a posljednji, Ivan Enjingi nedavno je putovao u Veneto i posjetio vinarije Villa Sandi ,Borgo Conventi i Bottega.
Pobjednici u kategorijama : Pjenušci: Pavlomir 1288. Povjernstvo: „Sitne perle, lijepo izražena kiselina, dugotrajan aftertaste. Dominiraju citrusi i bijelo voće. Pjenušac je kompleksan i traži hranu.!
Nagrada je predana Miroslavu Palinkašu .
Bijela vina: Dvorac Belaj, Malvazija selection 2020. Povjerenstvo: „Na nosu medne note, zrelo voće, maslac, akacija. Na nepcu je kremozno, kompleksno, lijepo izbalansirano vino. Nos i nepce se prate.“
Nagradu je primila Adriana Belay.
Roséi: Rosé Bastian 2023. Povjerenstvo: „Boja lososa, na nosu lijepe arome muškatne ruže. Ima lijepu kiselinu, voćnost; jagoda i malina, na aftertasteu blaga i ugodna gorčina.„
Nagradu je Petri Leko dodijelila Sanja Muzaferija, osnivačica festivala ružičastih vina PINK DAY Zagreb.
Crna vina: Degrassi Petit verdot 2015. Povjerenstvo: „Na nosu zrelo crveno voće, višnja i začinske note. Na nepcu je vino uravnoteženo, fino, užitno. Tanini su blagi. Začini, voće, kremozno i vrlo kompleksno.“
Nagradu je primio Moreno Degrassi
Slatka vina: Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Povjernstvo: „Gusto vino, na nosu medne note. Na nepcu jabuka, kruška, suhe smokve.“
Nagradu je primio Petar Marincil.
Ukupni pobjednik WOW GRAND PRIX : Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Nagradu je iz ruku prošlog pobjednika, Ivana Enjingija, primio Petar Marincil.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Rene Karaman
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje