Takozvani "porez na traktore", mjera kojom će se oporezivati nasljedstvo farmi vrijednosti veće od milijun funti, izazvao je burne reakcije širom zemlje
Tisuće poljoprivrednika okupilo se u utorak u Londonu na prosvjedu zbog najavljenih izmjena poreza na nasljedstvo farmi odnosno ukidanja izuzeća od poreza na nasljedstvo za velike farme. Prema novim pravilima, koja stupaju na snagu u travnju 2026., nasljednici gospodarstava vrijednih više od milijun funti (oko 1,2 mil. eura) suočit će se sa stopom poreza na nasljedstvo od 20%, prenio je BBC.
Mjeru, tzv. "porez na traktore", najavila je prošli mjesec laburistička vlada te odmah izazvala oštre reakcije poljoprivrednika koji ističu da vlada ne razumije ruralne zajednice, navodi Al Jazeera. Dosad je prijenos vlasništva farmi kroz generacije bio oslobođen nameta.
Uoči prosvjeda, oko 1.800 članova Nacionalne unije farmera (NFU) okupilo se ispred parlamenta lobirajući kod zastupnika da dignu glas protiv ovih izmjena. Predsjednik tog sindikata, Tom Bradshaw u svom je govoru porezne mjere nazvao destruktivnima, "nožem u leđa" i neprihvatljivima te "kap koja je prelila čašu".
Britanski premijer Keir Starmer naglasio je da se novi namet odnosi samo na farme i imovinu u slučajevima kada ih roditelji žele prenijeti djeci. "Zbog toga sam uvjeren da velika većina farmi neće biti pogođena", dodaje.
Među prosvjednicima bio je i poznati TV voditelj Jeremy Clarkson, koji je upozorio da ove mjere označavaju "kraj" za farmere te pozvao vladu na povlačenje odluke.
Zbog promjena u oporezivanju reagirao je i tehnološki milijarder Elon Musk u ponedjeljak kada je na svojoj društvenoj mreži X optužio britansku vladu da se "ponaša poput Staljina".
Kako navodi Politico, posljednji je to napad ovog saveznika Donalda Trumpa na britansku laburističku vladu, u trenutku kada London pokušava popraviti odnose s budućim američkim predsjednikom.
Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera u ponedjeljak je na Muskove komentare odgovorio kako "neće ulaziti u polemiku oko pojedinačnih komentara".
Broj pogođenih promjenom poreza na nasljedstvo također je predmet rasprave. Kako navodi BBC, Vlada vjeruje da će utjecati na 500 najbogatijih posjeda, dok sindikati procjenjuju da bi promjene moglo osjetiti do 70.000 farmi.
Osim toga, mnogi poljoprivrednici ističu da, unatoč vrijednoj imovini poput zemlje i stoke, oskudijevaju u gotovini te bi zbog izmjena mogli biti prisiljeni prodati ih kako bi platili porez.
Naime, troškovi uzgoja svinja porasli su za 54%, goveda za 44%, a žitarica za 43% od 2019. godine, dok cijene hrane, goriva i gnojiva rastu brže nego što farmeri mogu povećati cijene. Istovremeno, subvencije koje primaju smanjuju se od Brexita, dakle od 2020. godine.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Njih muči porez na nasljedstvo , a u Zapadnoj Srbiji koji neki nazvaše RH pokretanje ostavinskog postupka nije obvezujuće , pa puno zemlje i građevina imamo na UMRLIM ! Baš me zanima kome će pravnik Plenković sa završenim SRPSKIM pravnim fakultetom slati uplatnice za porez za kuće u kojim se ne stanuje ? Ja u katastru , brat i sestra kao suvlasnici , a u gruntovnici na UMRLOM stricu ! KRIVO su Rješenje napisali prilikom podjele imovine vođene kao Japarić i zadruga ! SUD NEĆE napisati ISPRAVAN upis za 2 kuće , već pišu da to rješavam takozvanim zemljišno - knjižnim ispravkom , koji košta a i dug je postupak !
Goran Vizintin
prije 1 mjesec
Varam se ili nema ni jednog clanka o prosvjedima francuski farmera protiv uvođenja Mercosura? Zanimljiva tema. Nije valjda da se to namjerno zataskava....?