• Petrokemija
  • 25.04.2020. 09:00

Prilikom sadnje trajnica obavite gnojidbu s četiri osnovna hraniva

Proljetnom stabilizacijom temperatura i ponovnim kretanjem vegetacije vrijeme je za sadnju novih trajnica. Kakvu gnojidbu preporučuju stručnjaci iz Petrokemije?

Prilikom sadnje trajnica obavite gnojidbu s četiri osnovna hraniva
Foto: Depositphotos/vladvitek

Proljetnom stabilizacijom temperatura i ponovnim kretanjem vegetacije vrijeme je za sadnju novih trajnica. Temeljni preduvjet za njihovu punu izražajnost su povoljni klimatski i pedološki čimbenici te optimalna opskrbljenost vodom i biljnim hranivima dostupnih tijekom cijele vegetacije. Kultiviranim trajnicama u koje ubrajamo sve višegodišnje biljke (voćke, vinova loza, ukrasno bilje i grmlje, ruže i drugo višegodišnje cvijeće) prije sadnje u tlo, prethodno osiguramo osnovna hraniva. To omogućujemo dodavanjem NPK, dušičnim ili dušično sumpornim mineralnim gnojivima, savjetuju iz tvrtke Petrokemija.

"U voćnjacima i vinogradima gdje je potrebno posaditi nove sadnice ili zasebno na okućnici obavlja se sadnja u sadne jame promjera 60x40x60 cm3 pri čemu se dodaje 40-50 g NPK 7-20-30 ili 40-50 g NPK (MgO, SO3) 7-14-21 (2,18). Navedena količina mineralnih gnojiva mora se izmiješati sa iskopanom zemljom sadne jame kako bi hraniva bila ravnomjerno raspoređena. Nakon sadnje, pri vrhu se doda još 5-10 g UREE (Florin 7) ili 10 -15 g KAN-a (Florin 6) ili ASN-a ili 20-25 g Petrokemijasa i zatrpa zemljom", preporučuju Petrokemijini stručnjaci.

Gnojidba za intenzivan rast i obilnu cvatnju

Savjetuju da se prilikom pripreme tla za sadnju cvijeća, (presadnica), ukrasnog grmlja i ruža preporuča unijeti u tlo 30 g/m2 NPK 7-20-30 ili 40-50 g NPK (MgO, SO3) 7-14-21 (2,18) ili  50-60 g/m2 NPK(S) 15-15-15 (3), a da je tijekom vegetacije potrebno prihraniti nekim od dušičnih ili dušično sumpornih gnojiva poput UREE (Florin 7), KAN-a (Florin 6), Petrokemijasa ili ASN-a.

"Poželjno je da se ukupna količina gnojiva za prihranu rasporedi barem na dvije prihrane. Ukupne količine za godišnju potrebu iznose za KAN (Florin 6) ili ASN 25-35 g/m2, Petrokemijas 30-40 g/m2 , dok UREE (Florin 7) 15-20 g/m2.

Navedenom mineralnom gnojidbom putem tla, trajnicama će se osigurati 4 osnovna hraniva; dušik, fosfor, kalij i sumpor koji će omogućiti intenzivan rast i razvoj tijekom vegetacije, a kod cvijeća brojnu i obilnu cvatnju izražajnih boja", ističu.

Za više informacija o gnojidbi trajnica prilikom sadnje, obratite se tvrtki Petrokemija na jedan od niže navedenih kontakata.


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.


Partner

Petrokemija d.d. tvornica gnojiva

Petrokemija d.d. tvornica gnojiva

Slažete li se s ministrovom izjavom da poljoprivrednicima koji su krivično gonjeni teškim kaznenim djelima treba ukinuti poticaje?

453


Glasova: 364

Da, slažem se. 80,4%

Glasova: 54

Ne, ne slažem se. 11,9%

Glasova: 35

Baš me briga. 7,7%

Pregled ankete

Pregled ankete

Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo