Pretraga tekstova
Nastavlja se primjena mjere snižavanja visina trošarina za energente na bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo za daljnje dvotjedno razdoblje
Vlada RH je na telefonskoj sjednici usvojila uredbe kojima nastavlja provoditi mjere s ciljem ublažavanja rasta cijena goriva i očuvanja sigurnosti opskrbe u uvjetima globalnih nestabilnosti i kriza.
Nastavlja se primjena mjere snižavanja visina trošarina za energente na bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo za daljnje dvotjedno razdoblje od 7. travnja do 20. travnja 2026.
Donesena je i uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata sukladno kojoj se najviše maloprodajne cijene računaju po formuli prema osnovnoj cijeni fosilnog goriva u prethodnom 14 dnevnom razdoblju, s ograničenom premijom od 0,1545 EUR/l za benzinsko gorivo, 0,1045 EUR/l za dizelsko gorivo te 0,0436 EUR/l za plavi dizel, a u iznosu 0,8737 EUR/kg smjesa propan - butan za boce, odnosno 0,4116 EUR/kg za velike spremnike.
Nove cijene iznosit će:
U svome priopćenju ističu da nema mjera Vlade te da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na nivou premija energetskih subjekata prije prve Uredbe, iste bi iznosile 1,76 EUR/l za benzinsko, 2,06 EUR/l za dizelsko gorivo, 1,42 EUR/l za plavi dizel, 2,09 EUR/kg za UNP za spremnike te 2,79 EUR/kg za UNP za boce.
Autorica
Više [+]
Agrarna novinarka s dugogodišnjim iskustvom u lokalnim i specijaliziranim medijima te projektima zajednice. Urednica je Agrokluba, članica Hrvatskog novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske. Vrtlarica, aktivistica i ljubiteljica prirode i životinja.
Damir Senjan
prije 3 mjeseca
Pa ni ja nevozim auto otkad mi netko slučajno pritisnuo gas, pa me kamera uslikala ali ne za osobnu, pa je sada ta litra po koju išao debelo skupa. 60+60 još dobro prošao. Platiš a tamo stoji da još nisi platio, očito se čeka da barel postavljenih kamera padne, jedino me zanima koliko je vozio Autobus KC registracija na tom mjestu koji me fijuuuuu preticao, mene cijeloga kliknuli a otale zamo po slikama zadnji kraj vozila bez barela.
Marko Zecevic
prije 3 mjeseca
Ribari ne isplovljavaju radi cijene nafte jel ima se neisplati, al sad kad poljoprivrednici isplove na oranice jer se nama uvijek isplati. Ma nemogu oni dići cijenu koliko poljoprivrednici mogu platiti.
Damir Senjan
prije 3 mjeseca
Dubina nisu ništa smanjili, več i sami kažu da nema više prostora za regulaciju cijena. Znači ovisni o uvoznom gorivu. Pa koliko mene pamet služi imamo i mi po Hrvatskoj nafnih polja, samo treba tu sirovu naftu prerati. Ko klinac sam ovdje kod sebe išao nisam za to mjesto ni znao, sam vrh Bilogore sirove nafte koliko hočeš, taj čovjek sa kojim sam išao natočili mu za premaz drveta krovišta. Iza moje kuče pronađen plin samo ubuši. Imamo mi svoje rezerve pod zemljom ali očito da nema tko da to i ta nalazišta ponovo otvori.
Damir Senjan
prije 3 mjeseca
Mama kupila penzinca traktora ŠČ, da bi se i dalje vlada vozikala na račun građanina ŠČ
Dudina
prije 3 mjeseca
Koji su to dobročinitelji,prvo nabiju trošarine i poreze pa ih sad za dobrobit naroda malo smanjuju i ovce sretne