Pretraga tekstova
U odnosu na broj obiteljskih poljoprivednih gospodarstava mali broj je registriranih
Neosporna je činjenica da je broj registriranih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva daleko manji od stvarnog broja koliko ih u stvari ima. Iako ima dosta ne riješenog u hrvatskom agraru , mali broj navodnjenih površina, skupe vode, gnojiva, sjemena i zaštitnih sredstava, te upitan plasman i nelojalan uvoz.
I pored toga treba što hitnije uspostaviti nekakav red. Ako usporedimo samo jedan podatak, da se danas više od milijun litara maslinovog ulja manje od trećine ponudi na tržište na legalan način,dok se ostalo prodaje na crno, a slično je i sa nizom drugih proizvoda, jasno poručuje da je doista krajnje vrijeme da se pozabavimo tim problemom. Vremena do ulaska u EU ostaje malo, svega sedam ili osam mjeseci. Nužno je što hitnije raditi na pojedno stavljenju ishođene potrebne papirologije za registraciju, jer mnogima to stvara velike probleme. Isto tako nužno je ubrzati osnivanje zadruga u kojima će se okupiti gospodarstva i započeti s zadružnim poduzetništvom, je su zemlje u našem susjedstvu, posebno Italija, Austrija i Slovenija u tome daleko odmakle.
U koliko to ne uradimo mnoga naša gospodarstva iako proizvode visoko kvalitetne i ekološki zdrave proizvode, neće moći plasirati na tržište. Priličan broj lokalne uprave i samouprave, kojima je temeljni zadatak da na svojim područjima ozbiljnije porade na pokretanju tih projekata ništa ne poduzima.
Stoga je na Ministarstvu i Vladi da ovo malo vremena iskoristi što aktivnije kako bi i naši poljoprivrednici bili što kvalitetniji partneri poljoprivrednicima ostalih zemalja u EU.
Autor: Tomislav Drezga
Tagovi
Registriranih Obiteljskih Poljoprivrednih Gospodarstava
Autor
Više [+]
Dugogodišnji suradnik brojnih časopisa kao što su: Nova Zemlja, Zadrugar, glasilo Zadružnog Saveza Dalmacije, Glas slavonije - Agro Glas, Gospodarski list, Nova zadruga. Novinarstvom se bavi od 1989. godine.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
30.08.2025 u Marindvoru pored Požege održan je prvi Festival rajčica u organizaciji centra Igor za cjeloživotne programe (Igora i Katarine Štavlić). Odlična predavanja održali su: Mario Juretić, Mladen Katić i Trudi Boršoš. Osim izložbe raj... Više [+]
30.08.2025 u Marindvoru pored Požege održan je prvi Festival rajčica u organizaciji centra Igor za cjeloživotne programe (Igora i Katarine Štavlić). Odlična predavanja održali su: Mario Juretić, Mladen Katić i Trudi Boršoš. Osim izložbe rajčica posjetitelji su izloženo mogli kušati, dobiti savjet o uzgoju i ponijeti sjeme kući.
Veselimo se idućem izdanju ovog odličnog događanja.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Da, da. Spremila sam si tu sliku pa za ubuduće ;) Da, da. Spremila sam si tu sliku pa za ubuduće ;)
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Prekrasno! Jesi pokupila koju sjemenčicu za mene? Tako mi je žao što nisam.mogla s vama. Prekrasno! Jesi pokupila koju sjemenčicu za mene? Tako mi je žao što nisam.mogla s vama.