Pretraga tekstova
Rast cijena mineralnih gnojiva, kod velikog broja poljoprivrednika rezultirao je oprezom kod nabave za proljetnu sezonu odnosno zalihu, kako u Hrvatskoj, tako i u regiji. Ima li kraja poskupljenjima?
Nabaviti mineralna gnojiva po trenutnim, visokim cijenama ili čekati i nadati se njihovu smanjenju pa riskirati nedostatak na tržištu, pitanje je koje muči poljoprivredne proizvođače.
Naime, u posljednjih nekoliko mjeseci trend rasta cijena, kod velikog broja farmera rezultirao je oprezom kod nabave za proljetnu sezonu odnosno zalihu, kako u Hrvatskoj, tako i u regiji.
Razlog poskupljenja, kako objašnjavaju proizvođači gnojiva, je u značajnom povećanju cijene osnovnih sirovina za njegovu proizvodnju u odnosu na prethodne godine. Trenutna cijena plina koji je glavni input u proizvodnji, čak je 6 puta viša u odnosu na zadnji kvartal 2020. godine, a predviđanja su da će se visoka razina cijena zadržati sve do kraja drugog kvartala 2022. godine.
"Budući da udio plina u proizvodnji dušičnih gnojiva čini oko 90 posto ukupnog troška proizvodnje, jasno je da proizvođači mineralnih gnojiva slijede trend povećanjem cijena finalnih proizvoda", pojašnjavaju razloge poskupljenja.
Također, cijene monoamonijevog fosfata (MAP- a) i kalijeve soli (KCL-a), glavnih sirovina u proizvodnji NPK gnojiva, su se udvostručile u odnosu na lipanj ove godine, a dodatan teret za europske proizvođače je i značajno povećanje naknada za emisiju CO2 koje su isto tako dosegnule povijesno visoku razinu.
Drastični skokovi cijena plina uzrokovali su obustavljanje ili smanjenje proizvodnje većine europskih tvornica mineralnih gnojiva u razdoblju od rujna do studenog ove godine, što će rezultirati limitiranim količinama svih mineralnih gnojiva za proljetnu sezonu prihrane i sjetve. Nastavno, Rusija, Kina, Egipat i Mađarska najavili su zabranu i/ili ograničavanje izvoza dušičnih gnojiva do svibnja 2022. godine, kako bi zadovoljili potrebe svojih lokalnih tržišta.
Svi navedeni čimbenici, napominju proizvođači, ukazuju da će se visoka razina cijena mineralnih gnojiva zadržati sve do kraja proljetne sezone prihrane i sjetve, uz vrlo izvjesna logistička ograničenja zbog povećane potražnje dušičnih gnojiva u sezoni.
Dakako, napominju i da izostanak pravovremene nabave može značiti velik problem za krajnje proizvođače, jer time riskiraju nedostatak gnojiva na svojim poljima u najprometnijem djelu sezone.
Izostavljanje gnojidbe dovodi do smanjenja prinosa i kvalitete proizvedene hrane, a u konačnici narušava cjelokupnu plodnost tla i produktivnost proizvodnje.
Inače, naš domaći proizvođač Petrokemija d.d., osigurao je, kažu, dovoljne količine svih mineralnih gnojiva potrebnih za opskrbu domaćeg i regionalnog tržišta.
Tagovi
Cijena mineralnih gnojiva Drastičan rast cijena Cijena plina Limiritirane količine
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 2 godine
Republika Apsurdistan ima plin na kopnu i moru , a i nekakvu tvornicu u Kutini , pa nebi APSURDISTAN morao biti toliko ovisan o RUSKIM igrama sa plinom ! Bacio sam dio gnojiva prilikom sjetve tritikala , za dio voće i božićna drvca ! Dio ljudi koje znam nisu ništa bacili jesenas prilikom sjetve !
Dragan Erkalović
prije 2 godine
Ovo sa gnojivom katastrofa cjena užas Nadam se nekoj realnoj odluku i cjenik.
Tea Januš
prije 2 godine
Tko zna sta nas sve još čeka… #strasno 😦
Marta Radić
prije 2 godine
Tako je Tomislave , eko gnojiva su riješenja , trebalia bi država subvencionirati upravo eko gnojiva 100 eura po hektaru
Tomi Haha
prije 2 godine
kupujte eko gnojiva :)