Pretraga tekstova
Nastavljaju se negativni trendovi u domaćem mljekarskom sektoru. Prema najnovijim informacijama, samo u Slavoniji, u prva tri mjeseca ove godine, na prisilno je klanje odvedeno čak 6.000 muznih krava, a broj zatvorenih farmi raste.
Nastavljaju se negativni trendovi u domaćem mljekarskom sektoru. Prema najnovijim informacijama, samo u Slavoniji, u prva tri mjeseca ove godine, na prisilno je klanje odvedeno čak 6.000 muznih krava, a broj zatvorenih farmi raste.
Od kako su prije nešto više od mjesec dana proizvođači reagirali zbog najnovijeg spuštanja otkupne cijene mlijeka, iz resornog Ministarstva nisu povučeni nikakvi konkretni potezi. U proteklih 10 godina u Hrvatskoj je propalo 28.000 isporučitelja mlijeka, stopa samodostatnosti se spustila na 59%, proizvodnja je pala na 513.000 tona, a uvoz porastao na 430.000.
Usprkos krizi, gotovo u svim članicama EU, u tom je razdoblju vidljiv porast isporučenog mlijeka, osim u Slovačkoj, u kojoj je proizvodnja pala za 10% te u Hrvatskoj, u kojoj je zabilježen pad od čak 21%. Odgovarajući na upit, premijer je rekao tek kako vjeruje da će se investicijama i EU fondovima pomoći mljekarima i OPG-ovima.
Mljekarski sektor propada iz dana u dan!
"Ja se nadam da ćemo zajedno raditi, na koji način možemo pružiti nove modele. Od ove Vlade ćemo dati sve da možemo ta sredstva pružiti ili kroz ovaj fond od 500 milijuna eura iz Europske unije, da možemo pomoći OPG-ovima da dođu do tih fondova, i da olakšamo taj cijeli proces", rekao je premijer.
Miroslav Kovač, tajnik Udruge OPG-ova Hrvatske Život, ocjenjuje kako nova Vlada neozbiljno shvaća situaciju s cijenom mlijeka u Hrvatskoj te da nije svjesna ozbiljnosti situacije.
Foto: Udruga OPG-a Hrvatske Život
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Partner
Televizija Slavonije i Baranje d.o.o.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu p... Više [+]
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu pored kuće, na daljinu bi me strefio i drugi infark koliko je vruče i sparno. Malo ubacio jednu slikicu, inače kako cjepam jednu parcelu u dvije kulture ali kulture moraju obvezno biti dobri dusjedi. Sada po ovoj vručini nedem 2km dalje slikat polja to ćemo nekada kasnije kada zahčadi.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Majo nije bilo smrdljivih martina sve dok suncokret nije došao na veličinu oko 1m, a tada samodtalno bez prisile pristizali. Tako bilo i prošle Više [+] godine. Ali ovaj puta nešto brat povješao po vrtu, neznam što ja sam sa leđnom prskalico mjestično prošao sa fungicidom + koktel bio stimulator pa nestali. E sada koji im miris zasmetao nemam pojma.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Nisam znala da suncokret mami smrdljive martine. KOd mene u bašči se samozasijava više od 10 godina, haha. Ali neka, ima za sve - i za nas i za Više [+] martine, a društva suncokreta se nikad ne bih odrekla. Obožavam ga.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Maja Celin Prvo u katone za jaja nasipaš zemlju, ako ti se igra tada sa pincetom zrno po zrno u udubinu za jaje, ali to je malo zeznuto, rasipaš Više [+] sjeme i na sjeme staviš tanki sloj zemlje. Moraš svaki dan ili svaki drugi dan polagano zaljevati. Možeš jedno vrijeme i na balkonu to raditi nemora odmah na vrt. Kada nikne ako si rasijala tada višak razrijediš ( počupaš ) i staviš na vrt, karton do kartona. E tada je malo muka, ako je suša tada treba svaki dan zlijevati laganini da dno kartona bude mekano da korijen mrkve može probiti karton. Korijen mrkve će probiti samo onaj dio udubine za jaje a gornji dio kartona će ostati netsknut i dalje držati vlagu i štititi od korova. Može se i sada u ovo vrijeme tako posijati pa ćeš imati mrkve do zime ako ne padne snijeg. Može i peršin itd.. bit je nema motike a karton zadrži vlagu. 2024 to isprobali 30.7 i mrkve bilo do prolječa na vrtu. Ja sam sada malo zeznuo vrt jer sam stavio pored njega suncokret koji mami smrdljive martine, dobro da me nisu žena i brat objesili za 🙊🙊🙊😂.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...? Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...?