Pretraga tekstova
U Vladi je otvoren novi sukob, ovaj put na relaciji HDZ - HSS jer je dogovor postignut Pankretiću iza leđa
Obećanja pobunjenim seljacima koja su dali potpredsjednici Vlade Jadranka Kosor i Damir Polančec naljutila su ministra poljoprivrede Božidara Pankretića. Budući da je Vladin potpredsjednički dvojac dogovor sa seljacima postigao Pankretiću iza leđa, u Vladi je otvoren novi sukob, ovaj put na relaciji HDZ - HSS.
Što se tiče ministarstva, vrlo jasno sam rekao da prebijene lipe nema. Ako je Vlada, a vidjeli smo da jest, pronašla dio novca, meni je drago i ja to podržavam. Ali onda ja idem doma, pa neka Kosor i Polančec vode taj resor, rekao je Pankretić.
Ministar poljoprivrede nema pojma od kuda se stvorio novac za seljake, a što se tiče obećanja o zabrani uvoza sira, Pankretić je posve odbacio takvu mogućnost.
- Nema nikakve zabrane uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, bilo bi vrlo neozbiljno da hrvatska Vlada to donese, tvrdi. Pankretić pojašnjava da se zna redovita procedura kako Hrvatska za pojedini sir može obrazložiti situaciju u kojoj bi moglo doći do povećanja carine.
I dok Pankretić uvjerava javnost kako njegovo ministarstvo nema novca koji je Vlada obećala poljoprivrednicima, premijer Ivo Sanader ima drugačiju računicu.
- Ministarstva poljoprivrede i financija morat će dobro pretresti sve stavke i pronaći sredstva za dogovor sa seljacima, rekao je Sanader. Isto je jučer rekla i Kosor koja poručuje Pankretiću da “nema namjeru voditi njegov resor”.
U skladu s onime što je rekao premijer, kaže ona, ministarstva će preraspodjelom pronaći novac, a ministar Pankretić će i dalje voditi svoj resor.
Pankretić, međutim, svu odgovornost prebacuje na dvoje potpredsjednika.
- Svatko od nas mora biti svjestan da ono što obeća, mora i realizirati. Ne vjerujem da bi potpredsjednici Vlade obećali ono što ne mogu realizirati. Ali o obećanjima je najbolje razgovarati nakon što se ona ostvare, kaže ministar.
Sporna obećanja zaratila su ministra i s vođom Hrvatskog seljačkog saveza Željkom Mavrovićem, koji je do jučer čvrsto stajao uz Pankretića. Što će učiniti ako Vlada ne ostvari obećanja, pitao je Mavrović Pankretića.
- Raspravljat ćemo o tome na sjednici Vlade, odgovara mu Pankretić. Mavrović je ogorčen jer drži da je izigran.
Budući da su mu u Ministarstvu poljoprivrede tvrdili da novca nema, on je članove HSS-a pozvao da ne idu traktorima u Zagreb.
- HSS nije htio na takav način komunicirati, ali nama hrvatska Vlada poručuje da je to jedini način komunikacije. Kada je ozbiljan problem, kada je ozbiljan izazov, kada nam nešto ozbiljno treba, onda moramo doći s brdom traktora u grad, zatvoriti granične prijelaze i dobit ćemo ono što smo tražili, ljutio se Mavrović.
Ako je dovođenje traktora način, upozorio je on ministra i Vladu, HSS to može izvesti puno, puno bolje nego što ste vidjeli proteklih dana.
Mavrović sada također očekuje novac od države. Dodao je kako su Kosor i Polančec, prema njegovom shvaćanju, obećali da će biti isplaćeni svi poticaji koji kasne te da će i cijena pšenice biti najmanje 1,25 kuna, koliko su seljaci tražili.
- Ako tih 300, 400 ili 500 milijuna kuna postoji, ako Vlada to može pronaći, ja mogu biti samo zahvalan. Gospođa Kosor i gospodin Polančec o važnim su stvarima hrvatske poljoprivrede razgovarali mimo gospodina Pankretića, mimo najvećih udruga u Hrvatskoj i obećali su ogroman novac. Ja taj novac čekam - rekao je Mavrović.
I europska povjerenica za poljoprivredu Mariann Fischer Boel, koja je jučer u Zagrebu sudjelovala na konferenciji “Poljoprivreda i proširenje”, upozorila je Vladu da Hrvatska, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), uvođenje bilo kakvih zaštitnih mjera mora dogovoriti s Europskom Unijom. - Zatvaranje granica ne bi bilo u skladu niti s međunarodnim obvezama Hrvatske prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), rekla je ona.
Autor: Nikolina Šajn
Autor: Nikola Jelić
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćas nam je srce ostalo u vinogradu, pišu na Facebooku Vinarije Štampar. "Probudili smo se uz prizore koje nijedan vinogradar ne želi vidjeti. Tuča je u samo nekoliko minuta uništila velik dio onoga što smo mjesecima stvarali. Dok danas pr... Više [+]
Noćas nam je srce ostalo u vinogradu, pišu na Facebooku Vinarije Štampar.
"Probudili smo se uz prizore koje nijedan vinogradar ne želi vidjeti. Tuča je u samo nekoliko minuta uništila velik dio onoga što smo mjesecima stvarali. Dok danas prolazimo kroz redove vinove loze, teško je opisati osjećaj tuge, nemoći i razočaranja. Jer vinograd nije samo posao. To su rana jutra, dugi dani, briga oko svakog trsa, iščekivanje svake nove berbe i velika ljubav koju ulažemo tijekom cijele godine. U njemu je dio nas. Zato danas ne boli samo šteta koju vidimo, nego i sav trud, nada i želje koje su nestale u jednoj olujnoj noći.
Znamo da je poljoprivreda takva i da priroda uvijek ima posljednju riječ, ali postoje trenuci kada je to zaista teško prihvatiti.
Unatoč svemu, nećemo odustati. Tuga će proći, a ljubav prema vinogradu ostat će ista. Ponovno ćemo podići glavu, zasukati rukave i dati sve od sebe da iz ovoga izađemo još jači.
Hvala svima koji su nam se javili, poslali poruku podrške ili nas nazvali. Vaše riječi danas znače više nego što mislite."
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuru Samo da vidiš slike od jučer 14.6 sve samljeto i to na širem području. Ono što bilo kod mene još sretno sve i prošlo, iz uz tuću, vjetar, Više [+] kišurinu kakvu nisam vidio od kad se rodio.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Takvu štetu nisam vidio , tu je uništena loza i za rezidbu na godinu ! Sve su gori klimatski uvjeri ! Takvu štetu nisam vidio , tu je uništena loza i za rezidbu na godinu ! Sve su gori klimatski uvjeri !