Pretraga tekstova
Kada bi potražnja za mesom i mliječnim proizvodima pala za dvije trećine, 44 posto poljoprivrednog zemljišta u deset europskih zemalja ne bi bilo potrebno za uzgoj stočne hrane i ispašu. A što bi s njim?
Više od polovice poljoprivrednih površina u deset europskih zemalja - Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Švedskoj i Španjolskoj koristi se za uzgoj hrane za stoku, odnosno proizvodnju mesa i mliječnih proizvoda. Pri tom se oko 20 posto poljoprivrednih površina koristi za uzgoj biljaka namijenjenih ljudskoj prehrani, navode autori studije "Nova korist zemljišta - Potencijal alternativnih proteina u Europi", iz centra za istraživanje Green Alliance.
Pišu kako u Europi gotovo da više nema produktivnog tla i sve se više oslanjamo na uvoz. Tako se neće postići europski zeleni ciljevi, poručuju.
Umjesto mesa i mliječnih proizvoda predlažu korištenje alternativnih biljnih proteina, ali i algi, gljiva i kukaca, ali i proteina dobivenih fermenitanjem te proizvodnjom iz stanica.
"Imaju jednako dobar okus kao meso i mliječni proizvodi, a istovremeno znatno niže troškove za potrošače i okoliš. Oni već danas postupno zamjenjuju prerađeno meso i mliječne proizvode jer postaju konkurentniji u odnosu na životinjske proizvode", stoji u studiji koja je predstavljena uoči Međunarodnog zelenog tjedna u Berlinu, a naručio ju je i financirao Good Food Institute Europe, nevladina organizacija aktivna na području ove vrste hrane.
Njihova računica pokazuje da kada bi potražnja za mesom i mliječnim proizvodima iz stočarstva pala za dvije trećine, 44 posto poljoprivrednog zemljišta u navedenih deset zemalja ne bi bilo potrebno za uzgoj stočne hrane i ispašu.
"Potreba za površinama u drugim zemljama pala bi još više, za 57 posto. Time bi se oslobodilo područje veličine Španjolske koje se trenutno koristi za proizvodnju hrane koja se svejedno uvozi u Europu. Pitanje je kako se to područje može bolje iskoristiti", stoji u studiji.
Smatraju da bi se na taj način mogla poboljšati samodostatnost, stvoriti više prirodnih staništa koja skladište ugljik i čuvaju divlje vrste te povećale površine za agroekološke poljoprivredne metode.
Tagovi
Alternativni proteini Nedostatak zemljišta Studija Hrana za stoku Hrana za ljude Poljoprivredno zemljište
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Makeba
prije 10 mjeseci
Za koji dan imamo Sluškinjinu priču. Iako sam samo dio pogledao .
Makeba
prije 10 mjeseci
Good Food Institute EU financira Bill Gejts i ekipa koja predvodi globalizaciju. 2. Ako se brinu o okolišu zašto nemilosrdno uništavaju Amazonu. 3. Može se dogoditi da na ta područja gdje se nebi više proizvodila hrana stočnog podrijetla postave solarni paneli. 4.Na taj način bi se maknulo stanovništvo iz ruralnom dijela. 5 Sjetite se Corone,kad su stali promet i proizvodnja u gradovima ,konačno je bilo vidljivo nebo, Venecija , Delhi Indija ,možda bi u Indiji mogli optužiti krave da zagađuju grad jer se tamo valjda još šeću slobodno. 6. Što se mi brinemo mi krava nemamo još tih par rogulja , a tovljači ionako telad uvoze. 7 NAJVEČI PROBLEM JE ULAGATI KOD NAS U ŠTO? VI ULOŽITE DVA TRI MILIONA U GRADNJU TOVILIŠTA PLSSTENIKA .. I ONDA NAZOVE VON LAJEN IZ BRISELA DA SE TO VIŠE NE RADI I KLJUČ U BRAVU.
Maja Celing Celić
prije 10 mjeseci
Ivane, hvala na preporuci. Volim taj žanr, distopijsku tematiku. Ne znam kako mi je ovo promaklo.
Ivan B
prije 10 mjeseci
Tko misli da je ovo dobro, slobodno neka pogleda film Snowpiercer ( https://www.imdb.com/title/tt1706620/ ), odličnu alegoriju na svjetski poredak i društvo i zašto će uvijek biti raje kojoj će se servirati kukce
Marta Radić
prije 10 mjeseci
Vračamo se tamo gdje smo počeli....od spilje do kukaca i bilja iz prirode...tako to ide...idemo sve iz početka.
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
mali poljoprivredniče , ako ROBERT Hadžić dobije RJEŠENJE za AGRARNU STRANKU i bude išao na izbore u znak PROSVJETA PROTIV sadašnje BAGRE U VLADI I NE HRVATSKOM saboru , zaokružite LISTU ili pojedinaca AGRARNE STRANKE !
SASA FRANIC
prije 10 mjeseci
eto sto je pogana zelena bagra "smislila"!! kao da vec to nismo i nagovijestavali. crvi za rucak dolaze !! a krave su zle i unistavaju klimu .
Maja Celing Celić
prije 10 mjeseci
Mali poljoprivredniče, pa stalno pratimo sve prosvjede, svaki dan imamo nešto na tu temu. Evo danas u Francuskoj. https://www.agroklub.com/korisnici/maja-celing-celic-17064/zid/51240/ Nitko ne prati prosvjede EU poljoprivrednika kao Agroklub, ne samo one u Njemačkoj i Francuskoj nego i svim drugim zemljama.
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
Bitno je da Plenković i ekipa imaju CILJ , za 10 godina ima nas preko 400 TISUĆA MANJE , to znači i smanjivanje proizvodnje hrane ! 2021 IMALI smo 195 IZUMRLIH SELA , preko 80 sa samo JEDNIM stanovnikom , idealne lokacije za snimanje RATNIH filmova , STRAVE i užasa ! Šire se vukovi , divlje svinje , čagljevi , rastu šikare !
mali poljoprivrednik
prije 10 mjeseci
Svi ti mozgovi iz Davosa ne nisle i rade u korist širokih narodnih masa.Pitam se što oni jedu,da li jedu alge,kukce,fermentirane proteine ,te printano meso i sintetičko mlijeko?Ne gospodo oni jedu birana jela i delikatese kao npr Kobe govedina,koja košta nekoliko stotina dolara porcija,a nama prodaju maglu.To su ljudi jako opasnih namjera,ali poljoprivrednici su to prepoznali i zato su sada prosvjedi širom EU.Jako sam razočaran nepisanjem Agrokluba o trenutnim dešavanjima što se tiče poljoprivrednih prosvjeda u EU i njihovim razlozima,koji su prozreli lažnu brigu ove zelene agende i ne žele se predati.Umjesto toga mi ovdje čitamo o kukcima kao prehrani za sirotinju.