Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tehnološke inovacije
  • 01.11.2024. 10:30

Kubota predstavila autonomnu prskalicu KFast i inovaciju u zaštiti biljaka UV tehnologijom

Japanska tvrtka koja u Europi posluje već 50 godina, osim autonomne prskalice i sustava UV zaštite, predstavila je i nadograđenu seriju traktora M7004 te dodatne funkcije autonomnih vozila.

Foto: kubota-group.eu
  • 314
  • 38
  • 0

Umjesto fokusiranja na sve veće traktore, japanska tvrtka Kubota iznenađuje novom strategijom koja se temelji na inteligentnim rješenjima za pripremu silaže i sjenaže, održavanje posjeda te proizvodnju visokokvalitetnog voća i povrća, piše Agrarheute

Ova strategija obuhvaća razvoj autonomnih strojeva, održive tehnologije i umrežavanje.

Koncept robota KFast

Jedna od najnovijih inovacija je autonomna prskalica KFast, prototip samohodne prskalice za agrume. Ima kapacitet spremnika od 2 do 4 tisuće litara i koristi tehnologiju koja skenira veličinu stabala, aktivirajući samo potrebne mlaznice, što omogućuje značajnu uštedu sredstava tijekom tretiranja. 

Na tržišu se očekuje za oko dvije godine, a namijenjena je korištenju u voćnjacima i vinogradima.

"Koncept robota razvijen je u suradnji s Europskom federacijom za obrazovanje FEDE, a uređaj samostalno primjenjuje fitosanitarne tretmane te nudi mogućnost daljinskog upravljanja. Njegova 4x4 trakcija osigurava precizno kretanje i točno pozicioniranje u uskim redovima nasada", ističu iz Kubote. 

Oprema se različitim zračnim sustavima kako bi zadovoljila specifične zahtjeve plantaža, a sve operacije prate se na Specialty Crops Platform (SCP), digitalnom alatu za upravljanje.

"U slučaju problema, KFast šalje upozorenja i automatski se vraća na stanicu za punjenje. Nakon završetka tretmana, svi podaci se bilježe, što omogućuje stvarnu sljedivost i generiranje digitalne knjige poljoprivrednih gospodarstava", dodaju. 

Ova autonomna prskalica značajno povećava produktivnost, budući da jedan operater može upravljati s četiri uređaja istovremeno, a omogućuje i obavljanje noćnih zadataka.

Oprema s AI sustavom, kažu, omogućuje precizno raspršivanje uz individualiziranu kontrolu mlaznica, uz smanjenje upotrebe pesticida do 40 posto prema terenskim ispitivanjima.

Zaštita biljaka UV svjetlom

Kubota također istražuje tehnologiju UV Boosting, razvijenu u suradnji s francuskim start-upom. Ova inovativna tehnologija koristi UV svjetlo kako bi potaknula prirodne obrambene mehanizme biljaka.

To, kažu, smanjuje potrebu za pesticidima i istovremeno povećava prinose, jer biljke postaju otpornije na bolesti, sušu i mraz. 

"UV Boosting pomaže u očuvanju ekosustava smanjujući učestalost bolesti, čime se štede resursi i povećava kvaliteta usjeva. Očekuje se da će ova metoda omogućiti održiviji pristup u poljoprivredi, čime će se potaknuti potražnja za tehnologijama koje minimiziraju kemijsku uporabu", pojašnjavaju.

Isto tako, nadograđena je Kubotina serija traktora M7004, uključujući šest različitih prednjih utovarivača koji su dostupni tvornički za manje Powershift modele. Ovi utovarivači, koje proizvodi MX, namijenjeni su poslovima pripreme stočne hrane.

Veći modeli s Kubotinim kontinuirano varijabilnim KVT prijenosom nadograđeni su umrežavanjem i telemetrijom, a vozači će primijetiti veći terminal u kabini.

"Nastavljamo i s razvojem autonomnih vozila, a Traktor Implement Management (TIM) dobio je dodatne funkcije koje automatski podešavaju visinu i nagib rasipača gnojiva. Time osiguravamo da diskovi rasipača uvijek budu pod pravim kutom i visinom, neovisno o opterećenju ili dubini traktora u zemlji", zaključuju. 


Tagovi

Kubota Traktor M7004 KFast Specialty Crops Platform FEDE


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.


Partner

Se-kra d.o.o.

Sesvetski Kraljevec, Hrvatska
tel: 01 / 2047 - 888, e-mail: se-kra@se-kra.hr web: http://www.se-kra.hr