Pretraga tekstova
Štete: Štitarci noću dežuraju kako bi spasili polja od divljači
Poljoprivrednici iz Štitara, čije se njive nalaze u blizini lovišta u šumskom predjelu Banov dol, noću dežuraju kako bi zaštitili usjeve od divljih svinja.
Pojedini su već nekoliko puta presijavali njive jer su im neželjeni gosti koji često svraćaju iz obližnjeg lovišta u samo nekoliko sati uništili sav trud. poljoprivrednici su ogorčeni jer odšteta koju im isplaćuje osiguravajuće društvo nije dovoljna i podmiruje samo dio troškova koje im je načinila divljač. I prije desetak dana procjenjitelj je obišao njive, utvrdio štetu i obećao refundirati troškove presijavanja, i da će novac dobiti za oko mjesec i pol dana.
Štitarci su nezadovoljni i pitaju se čime će obaviti sjetvu, agrotehnički rokovi istječu, a novca nema. Osiguravatelj poručuje da je za sada tako i da će pratiti situaciju na terenu. "I jesenas su me zakinuli za pet tisuća kuna. Umjesto 15, na koliko je procijenjena šteta, isplaćeno mi je deset tisuća kuna jer navodno u njivi nisam imao postavljena neka strašila", ogorčen je Ivan Dominković. Jedino rješenje svojih problema Štitarci vide u ograđivanju lovišta, koje je očito prenapučeno s divljači, no zakupca lovišta Antuna Džinića iz Županje, zakon na to ne obvezuje. Džinić ističe da bi bilo nemoguće žicom ograditi toliku površinu, a osim toga, riječ je o otvorenom državnom lovištu koje se i ne smije ograđivati. I u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva upoznati su s ovim slučajem, a prenapučena lovišta i velik broj divljih svinja problem su i u ostalim dijelovima Hrvatske, ne samo u Slavoniji. Jedino rješenje ovog problema neki vide u pojačanom odstrjelu, no pitanje je što bi o tome rekle udruge za zaštitu životinja.
Autor: Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)