Faktoring omogućuje da poljoprivrednik po isporučenom računu ostvari naplatu svojih potraživanja u iznosu od 90 do 100 posto u roku tri do pet dana.
Polako se bliži kraj godine, a samim time i kraj radova u poljoprivredi za ovu godinu. Ratari pripremaju novu sjetvu, dok voćari i vinogradari zbrajaju zaradu ili gubitke u protekloj godini. Voće je isporučeno, kupci zadovoljni i još se samo čeka realizacija uplata na račune i ubiranje plodova našega rada.
Kada kažem našega, govorim o perspektivi svih nas poljoprivrednika. No, uvod zvuči idilično, pravi problemi tek kreću. Berba se završila i sada se čekaju novci. Svatko se u pravilu kroz godinu snalazio na svoj način i sada je vrijeme za naplatu dugova, kojih je u poljoprivredi poprilično.
Naime financirala se rezidba, financirala su se i tretiranja, bilo je tu i repromaterijala, ali i troškova berbe i isporuke. I što sada? Sada svi čekamo sredstva kako bismo i pokrili troškove proizvodnje, a obzirom na cijene, možda i nešto i zaradili. Nije tajna da su cijene voća i povrća u Hrvatskoj daleko ispod onih koje bi omogućili poslovanje s nulom. Naravno, troškove smo možda i pokrili, ali uz kredite smo svoj rad teško namirili ili ga nismo niti računali, što je kod većine slučaj.
No, vratimo se na temu. A tema je kako pomoći poljoprivrednicima da prebrode dane valuta koje se često od strane kupaca i produžuju za po nekoliko mjeseci. U pravilu je poljoprivrednik nezaštićen i to je bila tema našeg razgovora s gospodinom Matom Marićem, vlasnikom firme Adriatic Zagreb Factoring d.o.o. iz Zagreba. Naime moja želja kao autora ovog članka bila je približiti jedan od modela naplate svojih potraživanja odmah i sada bez iščekivanja 60, 90 ili 120 i više dana. Model o kojemu ovdje govorimo je faktoring i dobro je poznat svima koji vode svoje tvrtke, ali i OPG-e u zemljama zapadne Europe.
Kako je najveći problem poljoprivrede naplata potraživanja i taj period povrata investicije koju smo kroz godinu uložili u svoj proizvod, potrebno je osmisliti model i način kako pomoći poljoprivrednicima da brže i lakše dođu do sredstava, ali i sigurnije prodaju svoje proizvode. I tu se model faktoringa savršeno uklopio. Za potrebe domaće poljoprivredne proizvodnje predlaže se nekoliko modela faktoringa.
Kako ne bismo ulazili preduboko, dovoljno je objasniti što je faktoring te objasniti procedure njegova funkcioniranja. Faktoring je oblik kratkoročnog financiranja temeljenog na prodaji trgovinskih dugova jedne strane drugoj, uz sniženu cijenu, odnosno faktoring je model koji omogućuje da poljoprivrednik po isporučenom računu ostvari naplatu svojih potraživanja u iznosu od 90 do 100% u roku tri do pet dana uz određenu naknadu te preostalih 0 do 10% nakon što kupac uplati traženo potraživanje faktoring kući uz unaprijed određene uvjete predviđene ugovorom. Pišući ovaj članak, usmjerili smo svoja razmišljanja te osmislili modele kojima bi obuhvatili i poslovanje poljoprivrednih gospodarstava.
U prvoj fazi Novi kupac OPG-a, faktoring kući ustupa potraživanje koje ima prema svom kupcu i za isto faktoring kući dostavlja kopiju fakture i ostale dokumente kojima također dokazuje postojanje potraživanja prema dužniku. Nakon toga, faktoring kuća i novi kupac OPG-a sklapaju Ugovor o otkupu potraživanja te dodatno sa kupcem Ugovore o cesiji. OPG, novi kupac OPG-a i faktoring kuća potpisuju Ugovor o Asignaciji te se faktoring kuća obvezuje u roku od 3 radna dana od ustupanja potraživanja temeljem potpisane ugovorne dokumentacije isplatiti na račun OPG-a 90-100% vrijednosti fakture. Sve troškove faktoringa snosi Novi kupac. Nakon naplate fakture, faktoring kuća isplaćuje razliku sredstava OPG-u u visini 0 do 10%. U drugoj Fazi OPG, a nakon uplate od strane kuće, isporučuje robu Novom kupcu OPG-a
OPG proda i isporuči robu svom postojećem kupcu i ispostavi mu fakturu, zatim ustupa potraživanje faktoring kući uz kopiju fakture i ostale dokumente kojima dokazuje postojanje potraživanja. Faktoring kuća izvještava kupca (dužnika OPG-a) o ustupljenom potraživanju i kupac potpisuje Ugovor o cesiji. Faktoring kuća u roku od 3 radna dana od ustupanja potraživanja temeljem potpisane ugovorne dokumentacije isplaćuje na račun OPG-a 90-100% vrijednosti fakture, opet sve troškove faktoringa snosi postojeći kupac OPG-a. Po dospijeću potraživanja kupac plaća fakturu na račun kuće, a nakon naplate fakture kuća isplaćuje razliku sredstava OPG-u u visini 0 do 10%
Dobavljač proda i isporuči robu OPG-u i ispostavi mu fakturu. OPG podnosi faktoring kući Zahtjev za obrnutim faktoringom i dostavlja mu fakturu kao osnovu potraživanja. Faktoring kuća šalje Dobavljaču radi utvrđivanja postojanosti potraživanja Autorizaciju kojom se utvrđuje ustupljeni iznos, nakon čega dobavljač utvrđuje postojanost potraživanja sukladno dostavljenoj autorizaciji, dostavlja kući ovjerenu autorizaciju te na temelju ovjerene autorizacije kuća izrađuje ugovornu dokumentaciju. U roku od 3 radna dana od potpisane ugovorne dokumentacije, kuća u Obrnutom faktoringu isplaćuje na račun Dobavljača 100% vrijednosti ugovora, a OPG-u ispostavlja račun za trošak faktoringa. OPG po dospijeću plaća u korist računa kuće.
Bitno je znati da faktoring kuće na ovaj način pomažu financirati proizvodnju te pomažu proizvođačima provjeriti pouzdanost novih kupaca te uputiti proizvođača da se eventualno ne upušta u odnose sa stranama koje niti nemaju namjeru u budućnosti platiti isporučene proizvode.
Tagovi
Autor
Josip Rajnović
prije 8 godina
Stanar, poštujem mišljenje, no sagledajmo stvar iz druge perspektive. Ako tržište akumulira određenu potražnju a nema ponude, cijena raste. To se dešava uglavnom kada je loša godina u pitanju pa se dešava izostanak određene kulture. No da li je to moguće ako poljoprivrednici izazovu stabilnu cijenu na način da se svi obvežu na minimalnu cijenu koja je svima prihvatljiva? Recimo za šljvu 1,8kn? Naravno da jest. Samo onda kupac može doći i platiti cijenu i nema drugih opcija. na taj način se najlakše štiti domaća proizvodnja. Dok je selo razjedinjeno, dotle će otkupljivači diktirati cijene, što je neprihvatljivo jer ni mi ne možemo doći u neku trgovinu i reći ja ću kupiti od vas kilu kruha i platiti je 2kn, ne jer nam jednostavno neće prodati, ali oni moogu reći mi plaćamo jabuku 1,5kn i mi trebamo biti sretni jer ju možemo prodati?