O stanju na tržištu razgovarali smo s članovima Udruge prodavatelja poljoprivredne mehanizacije i opreme u Republici Hrvatskoj, Franjom Dominkovićem, Marijanom Kalanjom i Željkom Grbavcem.
Prodaja poljomehanizacije bilježi značajan pad na svjetskoj razini, posebice vidljiv u Europi čime ni naše tržište nije ostalo neokrznuto. Naime, samo prodaja traktora u prvih 10 mjeseci u odnosu na prošlu godinu manja je za 24 posto, podaci su Udruge prodavatelja poljoprivredne mehanizacije i opreme u Republici Hrvatskoj.
"A ni prošla nije bila Bog zna kakva", podsjeća Franjo Dominković dopredsjednik Udruge s kojim smo, uz Marijana Kalanja i Željka Grbavca, pretresli aktualne teme vezane uz prodaju mehanizacije.
Kažu, osim Fendta čiju su prodaju podigle donedavno Fortenovine perjanice Belje i VUPIK, svi brendovi su pali. I ne samo traktora, bilježi se pad i druge mehanizacije, posebice kombajna.
"To je i razlog zatvaranja tvornice u Županji", dodaje Dominković podsjećajući da podaci za prvih 6 mjeseci govore da je u Italiji 50 posto pala prodaja kombajna u odnosu na prošlu godinu. Ipak, vraćajući se na domaće tržište, sva trojica ističu jedno, mjesta pesimizmu nema: Ako pad i je 24 posto, opet je 76 posto prodano. Uostalom, ističu, prilično je mehanizacije prodano u proteklim godinama koju danas održavaju i servisiraju, iz čega također generiraju prihod.
Pamte, dakako, bolja, ali i lošija vremena. Na naš upit idemo li prema sedam gladnih godina u ovoj branši, napominju da se takvo što ne bilježi. Nikada nije bilo loših ili odličnih sedam u nizu, već kombinacija, dvije-tri dobre pa loše i tako redom.
Štoviše, mogućnost poboljšanja prodaje poljoprivredne opreme i to prije svega sustava za navodnjavanje, vide u najavljenim natječajima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. No, uz određene korekcije samih uvjeta natječaja. Vjeruju i u napredak u suradnji i komunikaciji, budući da su Željko Grbavac i Adam Dominković (predsjednik Udruge prodavatelja) sada članovi Odbora za praćenje korištenja EU sredstava.
"Dosad su neki natječaji više škodili nego koristili. Konkretno, prvi natječaj za navodnjavanje je bio 2022., sada je skoro 2025., a nitko još nije potpisao ugovor. Najgora je neizvjesnost, a puno je neizvjesnosti i to smo kolega Adam i ja istaknuli na sastanku u Ministarstvu", opisuje Grbavac čija tvrtka Agroopskrba-Matej je upravo specijalizirana za navodnjavanje, ali i rezervne dijelove za prskalice, traktorske i općenito pumpe svih namjena - od dizel do pumpi za pretakanje vina, ulja.
"Ministarstvo priču opravdava time da su potkapacitirani, a subvencije korisnicima puno znače. Mi smo kao udruga tražili da budu manje. Neka nije povrat 60-70 već 40 posto. Neka bude i 30 posto. To je dovoljno onome koji ozbiljno radi", naglašava dalje.
Optimizam, kaže Franjo Dominković, daju i najave da će u budućim natječajima za nabavu opreme za male i mlade poljoprivrednike, biti ograničena starost mehanizacije koja se može nabaviti iz EU sredstava - do 5 godina starosti.
"Dosad je bilo neograničeno i informacija je da bi ta oprema trebala biti nabavljana preko trgovca, a ne prodaja s oca na sina jer sin otvara OPG pa mu otac prodaje stari traktor. To u Europi ne prolazi. Kod nas je dosad prolazilo, ali vjerujem da više neće", otkriva Dominković čija tvrtka Poljoopskrba međunarodna trgovina d.o.o (PMT) također šansu vidi u prodaji sustava za navodnjavanje s s obzirom na to da su ovlašteni zastupnici Bauer GmbH opreme za navodnjavanje i opreme za manipulaciju sa stajnjakom.
"Dakle, ekologija. Budući da to imamo u programu, ja sam optimist, jer koliko god kod nas navodnjavanje ide sporo, poslije one suše koju smo preživjeli, nije zaboravljena potreba za navodnjavanjem", opisuje navodeći i da je dobar interes za Väderstad mehanizacijom za reduciranu konzervacijsku obradu tla.
Optimizam daju i veliki planovi navodnjavanja i proizvodnje povrća u Belju, sutra u sastavu Podravka Agri grupe. "Trebat će puno mehanizacije i tu će puno nas trgovaca naći sebi prostor za dizanje prodaje", uvjeren je Dominković.
Bit će bolje, ističe i Kalanj, čija je tvrtka Messis specijalizirana za vinogradarsko-voćarski i maslinarski program. Kod EU fondova, dodaje, da je period odobravanja predug što otežava poslovanje i korisnicima i prodavateljima opreme, no također je jasno da takvi natječaji pomažu cjelokupnom razvoju domaće poljoprivrede, naravno i onima koji se bave prodajom opreme.
"I dosad smo dosta prodali preko fondova te imamo očekivanja od natječaja za navodnjavanje i preradu. Ova godina je lošija nego prošla, ali opet nije tako loše. Radimo i bit će bolje", vjeruje Kalanj.
"Naše firme rade 25, 30 godina. Svi smo optimisti, zato i jesmo tu gdje jesmo. Ne samo nas trojica jer u Udruzi nas je 20 i nešto i svi vjerujemo, nadamo se dobroj žetvi i borimo", dodaje Grbavac naglašavajući da prilike i prostora za rad ima te da bi sama Udruga mogla učiniti više da korisnici budu zadovoljni(ji) kada bi dobili više prostora u razgovorima s resornim ministarstvom.
Pad prodaje mehanizacije je 24 posto, ali s druge strane 76 posto je prodano. Nema mjesta pesimizmu.
Odnosno, ističe da bi ih, kada netko preuzme Ministarstvo, trebali malo više konzultirati jer vrijeme brzo prođe. "Mandati prolaze, a naš posao je sezonski", poručuje Grbavac.
"Kako sam i rekao, Željko i moj Adam su sad u Odboru za praćenje korištenja sredstava i potrudit će se da se puno stvari u tom korištenju EU fondova prilagodi. Da se smanji izgradnja vrtića i vatrogasnih domova koji selu trebaju, ali ne financiranjem iz ovog fonda", nastavlja Dominković.
Jer kaže, prema podacima koje Udruga ima, u pet godina je svega 2,5 posto hrvatskih poljoprivrednika koristilo EU potpore dok je u Njemačkoj to sedam, a u Austriji 15 posto.
"Dakle, 3 ili 6 puta više nego kod nas, a sredstva smo potrošili za neke druge stvari. Nadamo se da će se to sad ispraviti, a onda smo i mi dobavljači opreme spremni popratiti s isporukom kvalitetne mehanizacije", ističe.
Vezano uz traktore i ubrajanja quadova pod prodaju ovih strojeva, a što uporno naglašavaju nelogičnim, upitali smo i ima li kakvih povratnih informacija iz Centra za vozila Hrvatske.
"Nema", uzvraća Dominković dodajući da je nedavno na obilježavanju 10. godina rada Društva agrarnih novinara Hrvatske rekao da bi trebalo istražiti tko je to uopće postavio tako i kako promijeniti.
Na papiru smo bolji od Slovenije i Austrije, ali imamo drastičan pad prodaje traktora
Ponavlja, u prvih 10 mjeseci je prodano 800 traktora i 4.000 quadova pa se piše da imamo 4.800 novoregistriranih traktora. "To su rekordne prodaje, triput više nego u Sloveniji, to smanjuje prosječnu starost traktora i nitko nije toliko dobar u njihovoj prodaji kao mi. Međutim, znamo da to nije točno i valjda će netko to promijeniti", apelira.
Zagrebački trojac koji je neizostavan na sajmovima diljem Hrvatske, od CroAGRO-a na kojemu smo pričali, preko Bjelovarskog i Viroexpa pa do Osijeka gdje će se i iduće godine u organizaciji Udruge prodavatelja održati Farmshow, upravo ovakav način predstavljanja drži ključnim za uspješno poslovanje i u kriznim vremenima.
"Malo sam razočaran što slavonske firme, zastupnici, trgovci izbjegavaju Zagreb. Jasno, svatko vodi računa o sebi jer loše je vrijeme, ali treba pokazati ponudu i boriti se. Ja sam među najstarijima u Udruzi i znam da se jedino tako može poslovati i u lošim i dobrim vremenima", poručio je Dominković.
"Ne može nas ubiti ni kriza jer se veselimo i družimo 25 godina", dodaje i Grbavac, a Kalanj potvrđuje - napravit ćemo show. Farmshow.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Avenija Dubrovnik 15,
10020 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 91 6306 405,
e-mail: damir.pavlek@zv.hr
web: https://www.zv.hr/sajmovi-7/croagro/2522
Realan poljoprivrednik Poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Svaki put kada je neki natjecaj izasao ,cijena mehanizacije je porasla za 50-100%+ sto ti konzultanti i svi ostali uzmu sebi ,na kraju taj stroj,traktor…. te kostao da boli glava!! Fondovi sluze da bi se trgovci odrzali ,a ne da se selu pomogne,tako da ovih 30% sto on spominje moze sebi i slicnima pricat!! Lijepo je napisao da jos opstaju radi skupih servisa koji nemaju pojma o svom poslu i radi zarade od nenormalno skupe mehanizacije koje su prodali prijasnjih godina,a neka se mnogi trgovci pripreme na zatvaranje ,jer sa ovoliko skupom mehanizacijom i sa ovako niskim otkupnim cjenama ,jos dugo nece biljezit rast prodaje mehanizacije!!!
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
prodavatelji, dalje ne treba nista od njih napisati !!! meni se svidio onaj prosli clanak o nasim proizvodjacima na sajmu. tu se ima uvazenja. ali prodavatelji !!! dosta je receno.
Makeba
prije 1 mjesec
Pišeš gluposti pogledaj koju če proizvodnju napraviti 2 Ukrsjinca sa kokošima to je beskonačan broj pilićnjaka .
Marta Radić
prije 1 mjesec
Nažalost ovaj tekst pokazuje svu bijedu hrvatske poljoprivrede. Naime kada prodavatelji mehanizacije , čekaju natječaje , kao zeben sunce ,da bih nešto prodali , jasno govori kakvo je stanje poljoprivrede , a ono tek ulazi u dublju krizu. Nažalost poljoprivreda nije sektor gdje se brzo vrti lova , a i rizik bavljenja poljoprivredom je sve veći , tako da mnogi će potražiti poljoprivrednici spas da se toga riješe , a okolnosti u društvu su takve , da ipak plače zaposlenih rastu , te će i dalje rasti , što je opcija za zaposliti se i sa manje rizika ostvariti egzistenciju. Dok dohodak u poljoprivredi će rapidno padati , zbog rizika klime , tržišta i dr. Tako da će mnogi sektori koji su naslonjeni na poljoprivredu u narednim godinama biti pod pritiskom gašenja djelatnosti , a najviše će upravo osjetiti prodavatelji mehanizacije , repromatrijala , te otkuoljivači koji će imati sve manje robe s HR tržišta.
Goran Vizintin
prije 1 mjesec
Osijek, mislio si reci sa 100% marze? Rabat daju oni nama.... njihov dodatak na tvornickoj cijeni je marza.... Uostalom, krajnje cijene strojeva ( onu koju mi placamo ) su definirane od strane tvornice.... Prodavaci minimalno korigiraju cijene ovisno o potraznji i o zonama....a 30% popusta je oduvijek bija zakon kada su se novi traktori kupovali. Ca je u konacnici bila cijena koja je zadovoljavala prodavaca a i kupca koji je mislio da dobiva traktor za 30% povoljniju cijenu...
osijek 2012
prije 1 mjesec
Pa onda neka se ostave prodaje mehanizacije sa 100% rabata i kupe zemlje i pocnu se baviti poljoprivredom i neka nam pokazu kako ide