Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Procjene za 2025.
  • 21.10.2024. 16:30

Europski poljoprivrednici će 2025. godine proizvoditi više mlijeka, a manje govedine?

Kako Europska komisija vidi poljoprivredu iduće godine?

Foto: Vedran Stapić
  • 541
  • 85
  • 0

Europska komisija očekuje da će se poljoprivredna tržišta stabilizirati do 2025. te da će se proizvodnja mlijeka u Europskoj uniji iduće godine blago povećati, piše Agrarheute

Naime, u svojim trenutačnim kratkoročnim izgledima, briselske vlasti navode da bi, pod normalnim uvjetima, pad broja mliječnih krava od 0,7 posto trebao biti više nego nadoknađen povećanjem proizvodnje mlijeka od 1 posto. 

Proizvodnja sira u EU bi se mogla nastaviti povećavati. Prema ocjeni Komisije, oporavak potražnje za mliječnim proizvodima bit će skroman, između ostalog i zbog vrlo visokih cijena maslaca.

Afrička svinjska kuga i dalje rizik za proizvodnju mesa

Dužnosnici EU-a očekuju da će strukturna prilagodba dovesti do vjerojatnog pada od 1 posto u proizvodnji govedine u EU 2025. Očekuje se, piše ovaj medij, da će prosječna potrošnja govedine po stanovniku pasti za 1,7 posto, odnosno na 9,6 kilograma. 

"Proizvodnja svinjskog mesa smanjit će se za 0,5 ove i za 0,2 posto iduće godine. Epidemija afričke svinjske kuge (ASK) i dalje predstavlja rizik za proizvodnju", navode. Očekuje se da će se iduće godine potrošnja svinjskog mesa građana EU stabilizirati na 30,9 kilograma po stanovniku.

Nasuprot tome, sektor peradi u EU ove godine ima dobre tržišne izglede, s povećanjem proizvodnje od 4 posto i povećanjem izvoza od 3 posto. Vlasti pretpostavljaju da će se ovaj uzlazni trend nastaviti i 2025. te da će potrošnja mesa peradi po stanovniku u EU dosegnuti prosječno 25,2 kilograma.

Očekuje se oporavak potražnje za poljoprivrednim proizvodima

"Europska komisija vidi pozitivne znakove stabilizacije na poljoprivrednim tržištima, budući da su troškovi inputa padali posljednjih mjeseci, a inflacija hrane vratila se na umjerenu razinu", ističu, dodajući da su cijene hrane u zadnje vrijeme ostale relativno stabilne za većinu proizvoda, ali su i dalje u prosjeku 32 posto više u odnosu na 2020.

Komisija također pojašnjava da se tržište gnojiva u EU postupno stabilizira kako se trgovinski tokovi vraćaju u normalu, a lokalna proizvodnja pokazuje znakove oporavka. No, poljoprivrednicima ostaje problem skupo gnojivo, posebice zbog nižih cijena ratarskih kultura. 

"Loši prinosi usjeva u raznim regijama Europe mogli bi poljoprivrednicima uzrokovati probleme s novčanim tokovima", stoji izvješću.


Tagovi

Proizvodnja mlijeka Proizvodnja mesa Cijene gnojiva Cijene hrane Poljoprivreda u EU


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]