Pretraga tekstova
Ratati: Pravilnici pogoduju lovcima
Snažnih naleta divljih svinja i šteta u kukuruzištima nisu pošteđeni ni poljoprivrednici iz Vukojevaca kod Našica. Mato Ivanović, jedan od najuglednijih vukojevačkih poljoprivrednika, sve se teže brani od svinja, koji ih je sve više, a i štete su sve veće. Dosjetio se on raznih metoda: paljenja guma, postavljanja lampiona, noćne vožnje traktorom...
- U polju ne mogu biti cijelu noć, s obzirom na druge obveze i obujam posla kod kuće. Danas imam berbu grožđa i sigurno neću sve obrati. Svinje ušetaju iz obližnje šume i časte se kukuruzom bez obzira na sve mjere koje sam poduzeo - govori o nesvladivim preprekama poljoprivrednik Ivanović.
Ni Mirjana Petrović ne prolazi bolje. Ona ima 3,5 hektara kukuruza, koji je posijala da bi osigurala hranu za stotinjak tovnih svinja, a drži još i toliko ovaca. Protiv divljih svinja borila se i petardama. Razmišljala je o postavljanju električnih pastira i čvrstih ograda, što je i u skladu s mjerama lovozakupnika i lovačkih udruga. Međutim, i taj način borbe, kaže Mirjana, nije efikasan.
- Parcele koje obrađujem rascjepkane su i međusobno udaljene, a i mijenjamo plodored. Bojim se da se svinje više ne boje ni električne žice, a pronašle bi i način kako da prođu čvrstu ogradu - kaže Mirjana.
Za nju bi bilo najjednostavnije kada bi od ovlaštenika za pravo lova nadoknadili štetu. S njom se slaže i Ivanović, međutim, kaže da su pravilnici i mjere skrojeni u korist lovaca.
- Uvijek se propisuje nešto što mi moramo provesti i uvijek smo mi krivi. Neka oni ograde svoje lovište, pa ću i ja svoje polje. Nama taj kukuruz znači egzistenciju, a oni od toga lova rade sebi biznis - zaključuje na kraju Ivanović.
Autor: Snježana Fridl
Foto: RGBStock.com
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Internetom kola fotografija lubenice iz trgovačkog lanca, s navodnim datumom berbe prije 3 godine! Što je prilična glupost. Lubenica ima vrlo visok sadržaj vode (preko 90%) i kvarljiva je. Čak i u idealnim uvjetima skladištenja (hladna, tam... Više [+]
Internetom kola fotografija lubenice iz trgovačkog lanca, s navodnim datumom berbe prije 3 godine! Što je prilična glupost. Lubenica ima vrlo visok sadržaj vode (preko 90%) i kvarljiva je. Čak i u idealnim uvjetima skladištenja (hladna, tamna prostorija), cijela lubenica traje najviše nekoliko tjedana, dok narezana lubenica u hladnjaku samo nekoliko dana