Pretraga tekstova
Definirati politike nasljeđivanja po uzoru na zapadne europske zemlje kako ne bi došlo do usitnjavanja zemljišta. U praksi to znači da će prednost imati onaj tko ostaje u ruralnom prostoru, kaže Tugomir Majdak.
Novi zakon o poljoprivrednom zemljištu, agrobanka koja bi financirala projekte iz poljoprivrede, ne komasaciji i porezu na neobrađeno poljoprivredno zemljište, dio je predizbornih HDZ-ovih obećanja usmjerenih prema poljoprivrednicima koje je na nedavno održanom okruglom stolu "Hrvatska poljoprivreda u razdoblju od 2016. do 2020." iznio Tugomir Majdak.
Za HDZ poljoprivredno zemljište predstavlja glavni resurs koji zahtijeva sveobuhvatan pristup. Novi zakon bio bi dvadeset i četvrti Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji bi hrvatska dobila od svoje neovisnosti.
HDZ-ov prijedlog novog Zakona o poljoprivrednom zemljištu definirao bi politiku nasljeđivanja, kao i mogućnost davanja neobrađenog državnog poljoprivrednog zemljišta mladim poljoprivrednicima. Majdak iznosi detalje:
"Definirati politike nasljeđivanja po uzoru na zapadne europske zemlje kako ne bi došlo do usitnjavanja zemljišta. U praksi to znači da će prednost imati onaj tko ostaje proizvoditi u ruralnom prostoru. Proizvođač mora biti zadovoljan svim zakonima pa i ovim politikama nasljeđivanja", kaže Majdak.
Dosadašnja praksa jest bila dioba zemlje među nasljednicima, nevezano tko je obrađuje. Rezultat su neriješeni imovinsko-pravni odnosi na terenu, rascjepkani posjedi, usitnjene i gospodarski nekonkurentne parcele.
Drugi dio problema s kojim se HDZ planira uhvatiti u koštac jest neobrađeno poljoprivredno zemljište.
"Danas u Hrvatskoj ima 426.000 hekatara neobrađenog poljoprivrednog zemljišta, prema podacima Agencije za poljoprivredno zemljište. Nismo zadovoljni učinkovitosti Agencije. Razradili smo model dodjela neobrađenog poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države mladim poljoprivrednicima i kada zakon stupi na snagu biti će poznati kriteriji", kaže Majdak.
U HDZ-u smatraju kako treba oformiti agrobanku koja bi financirala projekte iz poljoprivrede. Smatraju kako formiranje posebno odjela za poljoprivrednu pri HBOR-u nije dovoljno za ovu svrhu.
Komasacija i porez na neobrađeno poljoprivredno zemljište su uvijek vruće teme za hrvatske poljoprivrednike koje se redovito dočekuju na nož. Stav HDZ-a prema komasaciji, okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta, jest da se o njoj ne može razmišljati dok se ne riješe imovinsko-pravni problemi. Također, ne razmišlja se ni o porezu na zemlju.
"Tek kad se stvori tržište poljoprivrednim zemljištem onda možemo razmišljati o uvođenju poreza na neobrađeno poljoprivredno zemljište", kaže Majdak.
Tagovi
HDZ Tugomir Majdak Predizborna obećanja
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Boris Kikić
prije 8 godina
Kako se može stvoriti tržište nečega, a ne znati tko je čega vlasnik!
ratarstvo stočarstvo
prije 8 godina
Džaba što sam mlad kad TODORIĆI I OSTALI SU MLAĐI OD MENE.