Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Investicija u peradarstvo
  • 20.02.2026. 15:45
  • Grad Zagreb , Zagreb

Ukrajinski investitori oštro prozvali ministra Vlajčića, on ih pozvao na sastanak

Ukrajinski investitori smatraju da su u javnost izašle netočne tvrdnje o samom projektu te osuđuju ministra poljoprivrede zbog odbijanja službenog sastanka. Ministar ih zove sutra ujutro na sastanak

Ukrajinski investitori oštro prozvali ministra Vlajčića, on ih pozvao na sastanak
Foto: Shutterstock/Sonataphoto

Nastavljaju se prijepori oko izgradnje farme pilića i klaonice u Sisačko-moslavačkoj županiji. Naime, poslovna grupa Renaissance Capital, vlasnik Premium Chicken Company, čiji je projekt od od 600 milijuna eura izazvao pobunu lokalnog stanovništva, tvrdi da se oko investicije u javnosti pojavljuju brojne netočne informacije, prenosi Sisak info.

U dva priopćenja oštro su kritizirali ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.

Priopćenja investitora

U prvom priopćenju tvrtka Renaissance Capital d.o.o. demantira netočne navode o ovom projektu ističući da su Hrvatsku odabrali zbog pravne stabilnosti i bilateralnog ugovora o zaštiti ulaganja. Kao dugogodišnji investitor na hrvatskom tržištu, tvrtka se predstavlja kao savjestan subjekt čiji se projekt temelji na načelima održivog razvoja i zaštite okoliša.

Kako će izgledati preusmjeravanja potpora prema OPG-ima ako se izgradi mega-farma u Sisku?

Naglašavaju da su podaci o navodnim teškim ekološkim posljedicama fabricirani te nude svim zainteresiranima uvid u stvarne podatke kako bi se izbjeglo širenje dezinformacija. Službeno potvrđuju da razvijaju ukupno šest projekata (umjesto 18) te da je maksimalni kapacitet klaonica 84,2 milijuna pilića godišnje, što je znatno manje od netočno navedenih 270 milijuna

U drugom, onom Premium Chicken Company oštro osuđuju postupanje ministra poljoprivrede Davida Vlajčića zbog odbijanja službenog sastanka o projektu vrijednom više od 600 milijuna eura. Smatraju neprihvatljivim što je ministar primio aktiviste udruge Zelena akcija, dok je investitorima uskratio dijalog uz obrazloženje da je "sve već rečeno na tribini“. Iz tvrtke upozoravaju da takav selektivan pristup i netransparentnost oko organizacije javne tribine narušavaju povjerenje investitora te zahtijevaju hitno objašnjenje i uspostavu profesionalnog dijaloga.

Odgovor Ministarstva

O svemu se tijekom petka oglasilo i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva priopćenjem za javnost pozivajući investitore na sastanak u subotu 21. veljače u 8.30 sati.

U njemu navode kako nisu odbili dijalog s investitorom, nego format parcijalnog sastanka u ovoj fazi postupka. "Projekt je izazvao velik javni interes i uključuje više razina vlasti i više institucija. U takvim okolnostima smatramo da je odgovorno voditi komunikaciju tako da bude jednaka za sve dionike i potpuno transparentna", ističu pojasnivši kako je zbog toga Ministarstvo organiziralo okrugli stol u Sisku i na njega pozvalo investitora, zajedno sa svim relevantnim dionicima.

"Cilj okruglog stola bio je da se rasprava vodi pred svima: da lokalna zajednica dobije odgovore, da se razdvoje činjenice od glasina, da se čuju stručni argumenti i da se jasno vidi tko je za što nadležan i koje su sljedeće faze postupka. To je bio pokušaj da se spusti tenzija i da se komunikacija vrati u okvir institucija i činjenica", stoji u priopćenju ministarstva čiji je stav, tvrde, od početka isti: "Hrvatska treba ulaganja i rast proizvodnje hrane, uz puno poštovanje zakona i pozitivnih propisa, nadležnosti i zaštite javnog interesa."

Sanader: O izgradnji peradarske farme u Sisku ne bi trebala odlučivati politika

Pišu i da predstavnici udruga i građanskih inicijativa koje organiziraju prosvjed nikad predstavnicima Ministarstva nisu iskazali namjeru da se bilo što vezano uz predmetnu investiciju drži podalje od očiju javnosti, te da ovim putem pozivaju investitora da se pridruži sastanku u subotu u 8:30 sati u zgradi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i slobodno pred prosvjednicima još jednom iznese svoje argumente.

Zaključuju kako ostaju otvoreni za dijalog kroz transparentne i uključive formate u kojima se mogu čuti sve strane.


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojen oglas

KLUB

Znate li da je proizvodnja na ribnjaku Grudnjak započela davne 1912. godine i traje kontinuirano i danas? I to na čak 900 od 950 hektara koliko je ukupna površina ovog ribnjaka u sastavu Agro Invest Grupe. Odgovor na pitanje zašto ne na svi... Više [+]