Pretraga tekstova
Ukoliko su pčelari redovito obavljali prihranu, ne bi trebalo biti većeg pomora, kaže pčelar Željko Balen
"Iza nas je jedna lijepa zima kada su u pitanju pčele. Temperaturni minusi su bili konstantni, tako da nisu napuštale košnice do prije dva tjedna kada je zatoplilo“, kaže Željko Balen, predsjednik požeškog Pčelarskog društva Zlatna dolina i član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza.
Obično u proljeće dolazi do određenog gubitka, odnosno povećane stope smrtnosti u pčelinjoj zajednici.
"Ukoliko su pčelari redovito obavljali prihranu, ne bi trebalo biti većeg pomora. Prošlog ljeta je bilo dosta sušnih razdoblja, a ako je izostala prihrana, pčele su mršave, slabe i osjetljive i u tim slučajevima dolazi do povećanog broja ugibanja", kaže Balen, te dodaje:
"Procjenjujem da bi u Hrvatskoj stopa smrtnosti mogla biti maksimalno do 20%, no kako čujem od kolega u Srbiji, tamo bi postotak mogao biti znatno veći“.
Zabranjeni pesticidi za tretiranje uljane repice glavni uzročnici pomora pčela u Hrvatskoj
Međutim, u nekim europskim zemljama stručnjaci upozoravaju na zabrinjavajuće prognoze.
Prema priopćenju Mreže bioraznolikosti za pčele, stopa smrtnosti ovih oprašivača u većini europskih zemalja već je prešla 12%, a predviđa se da bi do proljeća mogla doseći zabrinjavajućih 40%, piše Lafranceagricole.
"Uzrok tome je razoran koktel nutritivnih nedostataka, pojačanog parazitizma i virusa", stoji u priopćenju.
Stručnjaci smatraju da je glavni uzrok povećane smrtnosti pčela pristup hrani. Nepredvidivo vrijeme tijekom 2024. godine ozbiljno je pogodilo proizvodnju meda, ali i smanjilo rezerve peludi i nektara koji su ključni za preživljavanje pčelinjih kolonija.
"Nedovoljna i neuravnotežena prehrana slabi pčele, čineći ih osjetljivijima na bolesti i parazite", precizira Mreža bioraznolikosti.
Mreža bioraznolikosti također upozorava na problem prenatrpanosti pčelinjih zajednica.
"Pčele se nalaze u situaciji u kojoj se moraju boriti na nekoliko frontova: nedostatak hrane, parazitske infekcije poput Varroe i Noseme, te virusi", kažu. U takvoj situaciji, pčelama je potrebna specifična hranjiva tvar, poput polifenola, koji se nalaze u određenim vrstama peludi. Bez njih su dodatno ugrožene.
Za pčelare, jedina nada u borbi za opstanak pčela jest duža zima. Takav scenarij mogao bi odgoditi razvoj kolonija i smanjiti pritisak parazita. Međutim, stručnjaci ističu da se za dugoročnu sigurnost mora poduzeti mnogo više.
"Jedino rješenje za osiguranje budućnosti pčela je jačanje biološke raznolikosti", naglašava Philippe Lecompte, ekološki pčelar i predsjednik Mreže bioraznolikosti za pčele.
Treba biti što više cvijeća, bilo da dolazi iz poljoprivrednih kultura poput uljane repice, suncokreta i lucerne, ili iz prirodnih prostora poput živica i šumskih rubova.
"Bez ovih resursa, naše pčele su osuđene na propast", zaključuje Lecompte.
Tagovi
Pčele Stopa smrtnosti Proljeće Željko Balen Philippe Lecompte
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 5 dana
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/