Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelinji otrov
  • 02.03.2025. 09:00
  • Hercegovačko-neretvanski kanton, Federacija Bosne i Hercegovine, Čapljina

Nikola je prvi proizvođač pčelinjeg otrova u BiH: Kilogram košta 20.000 eura, otkup ugovoren

Trenutno zajedno s pčelarima iz BiH i Hrvatske izvozi pčelinji otrov koji je, kako kaže, najkvalitetniji u Europi. Koliko košnica treba za jedan kilogram?

Nikola je prvi proizvođač pčelinjeg otrova u BiH: Kilogram košta 20.000 eura, otkup ugovoren
Foto: Martina Krišto Antelj
  • 2.155
  • 158
  • 0

Pčelinji otrov je poznati narodni lijek još od "starih civilizacija". Posljednjih godina u svijetu, ali i kod nas, sve više se govori o njegovom značaju i ljekovitosti. Iznimno je cijenjen i tražen, a kupci su farmaceutske i kozmetičke tvrtke jer pomaže kako kod mnogih bolesti, tako i za proizvodnju anti age kozmetike.

Možemo parirati u svijetu

Sve je veći interes i za njegovom proizvodnjom, jer na tržištu dostiže vrtoglavu cijenu. Kilogram pčelinjeg otrova je oko 20 tisuća eura. Posljednjih godina, zbog velike potražnje, proizvodi se i u BiH i jedan je od najkvalitetnijih u Europi.

Nikola Matić iz Dračeva kod Čapljine prvi je ovdje počeo s ovom proizvodnjom. Upravo zbog toga se, kaže, prije pet godina i počeo baviti pčelarstvom. Danas ima 200 košnica, a planira i širenje društva. Trenutno zajedno s pčelarima iz BiH i Hrvatske izvozi pčelinji otrov koji je, kako kaže, najkvalitetniji u Europi.

veliko polje sa košnicama postavljenim u obliku kvadrata
Na stotinu košnica, može se skupiti i do pola kilograma pčelinjeg otrova godišnje

"Najbitnija supstanca u otrovu je melitin. Pčelinji otrov u svijetu inače u prosjeku ima negdje oko 50% melitina, a naš ima 70%. Upravo zato možemo parirati svim ostalim pčelarima i nemamo bojazni hoćemo li dalje prodavati otrov ili nećemo", kaže Matić.

Posla oko proizvodnje pčelinjeg otrova ima i zahtjevan je, ali kako ističe naš domaćin trud i rad se isplate. Za kompletnu ovogodišnju proizvodnju otkup je već dogovoren, po cijeni od 40 tisuća maraka po kilogramu.

Raste interes pčelara

Domaći pčelari sigurno u proizvodnji pčelinjeg otrova mogu imati koristi, kaže Nikola, i poziva pčelare, posebice mlade da se uključe jer ima puno prostora za razvoj u ovom sektoru.

"Sigurno će na ovaj način svi pčelari profitirati jer se trud isplati. Ukoliko se proizvodnji meda doda još nešto kao što su pelud, propolis, matična mliječ, matice i sada pčelinji otrov sigurno će imati finu zaradu i jako brzo će se isplatiti", dodaje Matić, navodeći računicu da ako netko "kupi nanovo 50 košnica, to košta 10 tisuća KM (oko 5 tisuća eura), i aparat za prikupljanje je tisuću eura, i on to bez problema može ove godine isplatiti, a med ako bude bude."

Kako neškodljivo izvaditi pčelinji otrov - pokazao nam je Tvrtko Matijević

Pčelinji otrov ili apitoksin, zbog svojih iznimnih ljekovitih svojstava, pomaže kod različitih vrsta bolesti, a neka istraživanja kažu čak i kod malignih. U kozmetičkoj industriji je vrlo popularan u anti-age pripravcima.

100 košnica = 0,50 kg pčelinjeg otrova

U Savezu udruga pčelara "Kadulja", koji okuplja 17 udruga iz cijele BiH, upravo u proizvodnji pčelinjeg otrova vide veliku šansu. Ističu kako sama proizvodnja meda iziskuje puno truda, rada i ulaganja, a dobit je svake godine neizvjesna.

čovjek stoji pored košnica sa pčelama
U Savezu udruga pčelara "Kadulja" pčelinji otrov vide kao svoju šansu

"Troškovi su veliki, neuređena regulativa, ispaša različita, puno je problema u samom pčelarstvu, a ova novina je jedan od načina kako popuniti financijske proračune i doći do dodatanih sredstava. Svaka čast Nikoli i svima onima koji se odlučuju na ovakve iskorake koji uz trud svima mogu donijeti koristi", kaže Slaven Cvitanović, predsjednik Saveza "Kadulja"

Na stotinu košnica, može se skupiti i do pola kilograma pčelinjeg otrova godišnje, ukoliko se ozbiljno radi i prikuplja od početka travnja do konca listopada. Iz ovog Saveza pozivaju domaće pčelare da se uključe u proizvodnju pčelinjeg otrova jer potražnja u svijetu je tolika da ponuda ne može pokriti trenutne potrebe.


Tagovi

Pčelinji otrov Nikola Matić Slaven Cvitanović Proizvodnja pčelinjeg otrova Cijena pčelinjeg otrova Melitin


Autorica

Martina Krišto Antelj

Više [+]

Diplomirana novinarka, višegodišnja dopisnica BHRT-a iz Mostara

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Pazi ovo: U Zagrebu je otvoren Džabac, trgovina u kojoj je sve besplatno! 🥰🥰🥰 Evo više o temi https://www.jutarnji.hr/dobrahrana/vodici/u-zagrebu-je-otvoren-dzabac-trgovina-u-kojoj-je-sve-besplatno-bili-smo-tamo-15553539, a onda i gdje d... Više [+]