Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poništen natječaj
  • 12.03.2025. 10:30

Mladi poljoprivrednici, pokušaj drugi. Što je bilo loše u poništenom natječaju?

Agencija za plaćanja je u utorak 11. ožujka poništila natječaj za Intervenciju 75.01 - Uspostava mladih poljoprivrednika. Mnogi su zgroženi, a ja zadovoljan. Iako mi je žao onih koji sada prestaju biti mladi.

Mladi poljoprivrednici, pokušaj drugi. Što je bilo loše u poništenom natječaju?
Foto: Shutterstock/Barillo_Images
  • 2.997
  • 205
  • 0

Dugoočekivani natječaj za mlade poljoprivrednike, poništen je samo par dana nakon početka podnošenja prijava. Zavladala je jučer nevjerica klijenata, nakon što se vijest brzinom munje proširila društvenim mrežama, usmenom predajom i na razne druge načine.

Iskreno, vijest sam dočekao s olakšanjem, iako mi je još od kraja prošlog tjedna postalo prilično jasno da se nešto događa. Naime, prvo unos prijave nije bio moguć, pa je bio moguć, ali unesen podaci nisu ostajali zabilježeni u Agronetu, pa je u petak osvanula vijest kako tijekom vikenda neće biti moguć unos prijava. Hm, zar samo tijekom vikenda? Mislio sam na trenutak da je stvar u Agronetu, koji je sve samo ne pouzdana aplikacija, ali to je tema za tekst "Muke po Agronetu“ kojeg pripremam za neki drugi put.

Doznali smo zašto je poništen natječaj za mlade poljoprivrednike

Možda ćete se zapitati zašto nakon brojnih tekstova u kojima sam zazivao ovaj natječaj, kažem kako mi je laknulo što je poništen? Pa upravo iz razloga što, na način kako je raspisan, jednostavno nisam znao kako ga provesti jer su mnoge stvari ostale nedorečene, potpuno nejasne, a neke i potpuno sulude.

Možda je problem i u meni što previše analiziram, promatram zarez u rečenici, ali svi će se jezikoslovci složiti kako doista i samo jedan zarez u rečenici, potpuno mijenja njen smisao. A promjenom smisla rečenice, mijenja se i npr. prihvatljivost ulaganja. Pa kako ne bi smo u budućnosti ispaštali izostanak nekog zareza, bolje da je natječaj poništen.

Što me smetalo u natječaju?

Pa doista je bilo dosta toga, a kako nisam izdvojen slučaj, jutros sam napravio blic anketu među kolegama, kako bih čuo i njihovo mišljenje. Prvo oko čega smo se složili bio je potpuno nejasan postupak prikupljanja ponuda, koji je na jedan način prezentiran u pravilniku, a u tri seta odgovora na postavljene upite, korisnici su dobili dva potpuno različita odgovora. Naime, iako smo se u startu veselili izostanku EONE, kroz ovaj smo natječaj ipak vapili za njom. EONA jednostavno ima svoja pravila, kroz taj sustav dostavljaš specifikaciju nabave, a onda te Agencija financijski opomene ako si protežirao nekog. Što je ok.

A u nabavi za ovaj natječaj, uz izostanak EONE, nismo znali trebamo li za isti predmet nabave dobiti dvije ponude od dva različita ponuđača, ili ni predmet nabave ne smije biti isti. Nisu nam pomogli niti odgovorima, već su dodatno zakomplicirali, na jednom mjestu smatrajući ponude za istu stvar pogodovanjem, dok na drugom mjestu ne vide prepreku da se na taj način prikupe ponude. Zato u novom natječaju, kojeg očekujemo uskoro, propišite je li moguće za Idared jabuku dobiti ponude od Mirka i Slavka, ili od jednog moramo tražiti ponudu za Idared, a od drugog za Granny smith.

Naravno da nije reklamiranje niti sorte jabuka, niti Mirka i Slavka, ali prikazujem plastično jer ćete lakše shvatiti. Jabuku zamijenite traktorom, a Mirka i Slavka dilerima mehanizacije. Ili nam vratite EONU, ali uz uvjet da nabavu provodimo kad i ako prođemo na natječaju. Tako to i rade ozbiljni natječaji.

Ništa manje brige nije nam zadavala niti odredba po kojoj je korisnik, ovisno o početnoj EVPG, istu trebao podići za 1.000 do 4.000 EUR-a na kraju ulaganja. Ali onda slijede pojašnjenja kroz pitanja i odgovore, radionice. Ako mijenjate kulturu, iz one manjeg EVPG-a u onu većeg, nije prihvatljivo. Ako ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva povećavate sadnjom na zemljištu koje vam je već u upisniku, nije prihvatljivo. Prihvatljivo je bilo uglavnom povećanje EVPG na zemljištu kojeg ćete kupiti ili unajmiti. Ako ćete ga kupiti, dio je projekta i nema problema. E, ali ako ćete ga unajmiti, onda ga unajmite već sada, kažu u Agenciji i zakup upišite u Zemljišnoj knjizi.

Što je EVPG, zašto je važan i zašto trenutni ne valja?

Dakle, bez obzira što možda niti nećete proći na natječaju, zemljište morate zakupiti, iskeširati javnom bilježniku njegovu nagradu (bilježnici nemaju naknade, nego nagrade) za ovjeru ugovora, protegnuti noge do ZK odjela Općinskog suda kojem pripadate pa čekati u redu hoćete li uspjeti obaviti upis u jednom dolasku. Naravno, morate imati i nade da je ZK referent dovoljno brz i ažuran, bez zaostataka u rješavanju predmeta, sve kako bi vaš upis bio proveden na vrijeme. Onaj dio s plaćanjem poreza na zakup me najmanje brine jer je vrijednost poreza zanemarivo niska. Uglavnom, par eura po ha, nedovoljno čak i da pokrije trošak preporučene pošiljke kojom će vam doći rješenje o razrezanom porezu.

Napisati, pokušati provesti pa tek onda raspisati

Zato u ovih nekoliko dana (ili tjedana?) do novog natječaja, razmislite malo na koji način riješiti ovo pitanje i dajte neko normalno rješenje. Uostalom, ako je pravilnikom propisani uvjet povećanje EVPG, do kojeg mora doći kao posljedica provedbe projekta, nemojte uvjetovati hoće li zemlja biti Matina, djedova ili Jurina. Ekonomska veličina će se povećati, to je jedino bitno. Ionako od 75.000 EUR-a potpore, poljoprivrednik – povrćar u povećanje od 1.000 EUR-a, treba utrošiti tek neznatan iznos.

I konačno, ono zbog čega mislim da je ponajviše natječaj i poništen, jest neusklađenost u izdavanju potvrda o EVPG. Pravilnik naime navodi kako se za prijavljene površine izračunava na temelju zadnjeg dostupnog Jedinstvenog zahtjeva, a za domaće životinje i pčele na temelju podataka o prosječnom broju životinja/pčelinjih zajednica tijekom 12 mjeseci koji prethode danu objave natječaja. I sad, zbog onog zareza s početka priče, neki su valjda shvatili kako se prosječnih 12 mjeseci odnosi samo na pčelinje zajednice, dok se prosječan broj životinja računa na temelju prosjeka 12 mjeseci od dana traženja potvrde, pa smo imali različitih situacija. Ovisno o uredu koji je potvrde izdavao.

Kolegica koja je nelogičnost utvrdila, još je prije mjesec dana poslala dopis i Ministarstvu i Agenciji za plaćanja, a nikakav odgovor nije dobila. Dok nije okrenula broj i dobila razumnog čovjeka, nazovimo ga Damir, koji je cijelu priču odmah shvatio i uočio mogući problem. Zato se pred raspisivanje novog natječaja pozabavite i ovim pitanjem. A kad riješite sve nedoumice, simulirajte jednu prijavu. Nudim se i osobno projicirati mogući scenarij. Jedino nakon što zdravorazumski razmotrite sve moguće scenarije, raspišite natječaj. Sigurno će vam puno stvari biti jasnije.


Tagovi

Mladi poljoprivrednici Intervencija 75.01 Natječaj Poništen EVPG


Autor

Marin Kukoč

Više [+]

Dr.sc. Marin Kukoč, dipl.ing.agr., autor je brojnih stručnih članaka na temu ruralnog razvoja. Od 2018. vlasnik je tvrtke Spartium Consulting d.o.o., specijalizirane za savjetodavne usluge iz područja ruralnog razvoja, a od 2022. je i ovlašteni agronom pri Hrvatskoj agronomskoj komori. Djeluje kao konzultant u Hrvatskoj i zemljama regije. Doktorirao je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom "Procjena učinka pretpristupnih programa na poslovanje poljoprivrednih poduzeća u RH“.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

OPG Alšić iz Marijanaca obrađuje 150 hektara na kojima sije kukuruz, soju, suncokret, pšenicu, ječam, tritikale i zob. Dio uroda prodaju otkupljivačima, a dio skladište u svoje silose kapaciteta 80 i 12 tona. Klara Alšić od malih je nogu za... Više [+]