Doneseni Plan objave natječaja iz SPZPP za 2024. godinu ispoštovan je tek u manjem dijelu. Stoga su svi oni koji ih s nestrpljenjem očekuju s pravom ljuti na stalne odgode.
Od 2017. postoji dobra praksa po kojoj se krajem svake godine donosi Plan objave natječaja za mjere/intervencije za ruralni razvoj, a sve kako bi se potencijalni korisnici i njihovi konzultanti stigli na vrijeme pripremiti za prijavu.
Ranije takva praksa nije postojala, već su se objavljivali bez nekog plana, možda i onda kada je nekom od potencijalnih korisnika to bilo potrebno. Sve je to ulijevalo prilično sumnje u transparentnost objave, tim više što su se i kriteriji odabira ranije mijenjali gotovo pa na svakom natječaju.
Agencija za plaćanja se posljednjih nekoliko godina uglavnom pridržavala zadanih rokova, odnosno dolazilo je tek do blagog odstupanja od predviđenih planova.
Prošla, 2023. godina, kao prva u kojoj se provode intervencije iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike, bila je obilježena značajnijim odstupanjima od donesenog plana, ali isto i nije bilo za zamjeriti s obzirom da se radilo o novom programu, trebalo je ustrojiti nove procedure, donijeti nove pravilnike, vjerojatno i presložiti ljudske kapacitete.
Međutim, ako smo prošlu i mogli opravdati, doista nema razloga da se isto ponavlja i u ovoj godini.
Naime, Plan objave za 2024. godinu, koji je donesen početkom ove godine, prvotno je predviđao raspisivanje velikog broja natječaja, iako je već i tada bilo prilično jasno kako isti neće biti ostvariv. Uopće je upitno zbog čega aktivirati ljudske kapacitete za obradu na kojem će ukupan iznos raspoloživih sredstava biti npr. svega nekoliko stotina tisuća eura. Iz tog sam razloga i osobno predložio da se u izmjenama Strateškog plana takve intervencije, za koje niti do sada nije vladao značajniji interes, jednostavno izostave, a da se sredstva prealociraju na neke druge, potrebnije natječaje.
Prema planu za 2024. godinu, bilo je predviđeno raspisivanje 24 natječaja za različite intervencije. Za prvi kvartal bio je predviđen za Intervenciju 75.01 – Uspostava mladih poljoprivrednika, kojeg mnogi s nestrpljenjem iščekuju. Posljednji je ovu intervenciju (tada podmjeru 6.1) bio u listopadu 2021. godine, pa su svi oni koji tada nisu prošli, s olakšanjem dočekali SPZPP u kojem je uvjet o maksimalnoj dužini statusa nositelja na OPG-u prije prijave na natječaj, produžen s dvije na pet godina.
I osobno me krajem prošle godine kontaktirala nekolicina mladih kojima je to petogodišnje razdoblje isticalo u srpnju ove godine. Mislili smo, kako će s obzirom na plan, u "fotofinišu“ uspjeti predati svoju prijavu i tako još jednom pokušati doći do toliko željenih sredstava.
Međutim ništa. Prošao je prvi kvartal, a ministarstvo je u lipnju ove godine donijelo revidirani plan objave u kojem je natječaj za mlade pomaknut za 2. kvartal. Prošao je i treći, a njemu niti traga. Ipak, naznaka raspisivanja do kraja godine, može biti netom objavljeni Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Intervencije 75.01. "Uspostava mladih poljoprivrednika“.
Za pretpostaviti je da, ako i bude raspisan do kraja ove godine, da će uz uobičajeno razdoblje u kojem nije moguće podnijeti prijavu pa onda i uz sigurna dva mjeseca za prijave, isti završiti najranije u proljeće 2025. Zato mladi, na pragu 40., kao i oni koji ste nositeljem postali prije tek nešto manje od pet godina, nemojte ostati razočarani ako vam rokovi pobjegnu za svega par dana ili tjedana.
No nisu samo "mladi“ izvukli deblji kraj. Ništa za sada niti od intervencije namijenjene diversifikaciji poslovanja (bivša podmjera 6.2 PRR), kao niti od one namijenjene razvoju postojeće nepoljoprivredne aktivnosti (bivša podmjera 6.4). Obje ove intervencije bile su planirane za 3. kvartal, ali s obzirom da još niti pravilnici za njihovu provedbu nisu objavljeni u e-savjetovanju, ne treba ih niti očekivati u ovoj godini.
Preduvjeti za objavu natječaja za Intervenciju 73.13. "Potpora javnoj infrastrukturi u ruralnim područjima“ postoje, pa bi ga s obzirom na već ranije doneseni Pravilnik, bilo moguće objaviti u najavljenom roku - zadnjem kvartalu ove godine. Podsjetimo, u ovoj su intervenciji predviđena ulaganja u dječje vrtiće, tržnice, javna skloništa za napuštene i izgubljene životinje, centre za unaprjeđenje i razvoj poljoprivrede i vatrogasne domove za DVD.
Spomenimo kako su do kraja godine predviđeni i natječaji iz šumarskog i drvoprerađivačkog sektora, potom za ulaganja u preradu poljoprivrednih proizvoda kao i onaj za Intervenciju 73.01. "Neproizvodna ulaganja u poljoprivredi za prirodu i okoliš“.
S obzirom da gotovo ništa od planom predviđenih nije raspisano u ovoj godini, vrijedi se zapitati zbog čega se takvi planovi uopće donose. Ako je to samo u svrhu zadovoljavanja Priloga III Uredbe 2022/129. koja definira pravila vezana uz informiranje, promotivne aktivnosti i vidljivosti aktivnosti vezanih uz Strateške planove, onda ću s velikom sigurnošću reći kako bi i sama EU bila sretnija kada planova ne bi bilo, nego kada bi bili ovakvi kakvi su trenutno u RH.
Spomenuta uredba propisuje obvezu država članica da javno objave plan objave natječaja, te da ga najmanje tri puta godišnje revidiraju, ako se utvrdi da prijašnji nije realno postavljen, ako se dogode neke nepredviđene okolnosti i sl.
Mnogi će se zapitati zbog čega smo se našli u ovakvoj situaciji. Neslužbene su informacije na tragu su onoga o čemu se već dugo govori. Naime, zbog pravila n+3, koje podrazumijeva da se sredstva EU, dodijeljena za određenu godinu moraju potrošiti odnosno projekti realizirati tijekom sljedeće tri godine, u APPRRR tijekom sljedeće godine očekuju pristizanje velikog broja zahtjeva za isplatu, za projekte koji su realizirani u razdoblju provedbe Programa ruralnog razvoja. Sredstva koja smo imali na raspolaganju za njegovu provedbu, u obvezi smo potrošiti do kraja 2025. godine, što postavlja veliki izazov pred Agenciju za plaćanja.
Kako bi se toliki broj zahtjeva uspješno procesuirao, sigurno će morati doći i do prebacivanja ljudskih resursa među odjelima u Agenciji. Iz tog bi razloga, čak i u slučaju raspisivanja natječaja iz SPZPP, prijave čekale na obradu, a sve kako ne bismo gubili sredstva iz PRR, iz kojeg je do kraja kolovoza već isplaćeno više od 90% ugovorenih sredstava. Uz ovaj trud APPRRR, iskoristivost će na kraju provedbe, sigurno biti vrlo blizu, ako ne i preko 100%.
Međutim, ova požrtvovnost, mala je utjeha mladima s početka ovog teksta koji su šansu za prijavom "prokockali“, i to ne svojom krivnjom, ali i svima onima koji već nekoliko godina čekaju na neke od najpopularnijih natječaja. S druge pak strane, odgoda dobro dođe onima koji čekaju na ispunjenje uvjeta o minimalnoj dužini poslovanja OPG-a, koji se trude podići EVPG i uskladiti svoje poslovanje. Dok jednome ne smrkne, drugome ne svane, kaže poslovica. Tko bi svima ugodio.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 4 tjedna
Marta Hrvatska je obično SRANJE , sa 556 općinica i gradića , 20 i nešto županija , 151 zastupnikom takozvanog hrvatskog sabora , kojega Hrvati nisu nikada imali , jer smo bili slugani Pešte , Beča , Beograda ,a sada Brisla ! Da si ministrica poljoprivrede , ti od 1991 i Tuđmana NE ZNAŠ ni koliko lokalnih vlasti ima državnu zemlju ! Hrvatska poljoprivreda u seljačkom sektoru je NAJZAOSTALIJA koju sam vidio u više država Zapadne i Istočne Europe , većinom za MUZEJ ! Pa dio mladih plaća MINIMALAC ako imaju zaposlene , a to znači i sebi , a to znači i MINIMALNE mirovine !
Marta Radić
prije 4 tjedna
Ako sam dobro pročitala na portalima piše , da država povratnike subvencionira sa time da 5 godina nemoraju plačati porez. Koje li ironije..mladim poljoprivrednicima nedaju poticaj , jer nemaju neki tečaj , mrvice kroz natječaje RR , a i natječaji za mlade kasne samo 3 godine. Drugim riječima , mlade popjoprivrednike država tjera van , jer drugačije se nemože tumačiti , a s druge strane subvencionira povratak vjerojatno nekih penzionera..jer mladi se sigurno neće vratiti. E moj narode tko je tu lud , pa kuda ide ova država....u kaos i propast.
mali poljoprivrednik
prije 4 tjedna
Nisu fondovi promašaj,nego je problem što je većina sredstava otišla maloj grupi odabranih.
Gardunko
prije 4 tjedna
Dosadašnja praksa natječaja i programa potpore ruralnog razvoja nepovratnim sredstvima EU se pokazala kao potpuni promašaj! Od kad je fondova ne da se poljoprivredna proizvodnja u RH nije povečala nego je naprotiv u slobodnom padu i to u svim segmentima poljoprivredne proizvodnje!
Petar Cvetanovic
prije 4 tjedna
Tužili smo ministarstvo jer su na osnovu snimaka satelita iz 2020 izbacili zemljište iz Arkoda i to za 2020, 2019. i 2018. i naplatili administrativne kazne i uzeli poticaj. Sudija je poništio odluku Ministarstva i proglasio je nezakonitom. Poenta priče jeste da iako pravilnik daje pravo da iz ureda vrše kontrolu to ih ne oslobađa obaveze kontrole na terenu. Sad moraju donijeti novo rješenje uvažavajući odredbe presude. Nadam se da ste ih i vi tužili ako ste imali ovakav slučaj.
Marta Radić
prije 4 tjedna
Da je strateški interes države proizvodnja hrane , tada bih svi mladi koji se žele baviti poljoprivredom dobili poguranac od strane fondova..i to bi bilo ok i.potrebito. No , ovo je samo još jedan primjer , da državi proizvodnja hrane noje potrebna.
slobodan rajić
prije 4 tjedna
Natječaje za državnu zemlju svi zaboravili, to se više i ne spominje, kao da su sa dolaskom novog ministra potrebni neki NOVI Zakoni i kao da do sada nismo ništa imali. ZNAMO DA SVE STOPIRAJU GRUPE, I PIŠU SE NOVE IZMJENE ZAKONA KOJE NJIMA VIŠE PAŠU.
Željko Lovrić-Jovanović
prije 4 tjedna
Dok sam čekao odluku postao sam stari poljoprivrednik ,projekt predan sa 39 g života ,a odluka došla sa 42 g ž razlog 6,2,1 bodovni prag 74 a razlog ,nije bilo više novca u fondu ,
Đuro Japaric
prije 4 tjedna
Nisu mladi izvukli deblji kraj , oni koji su pametniji napustili su ovu kvazi državicu u kojoj od 91 nije riješeno ni pitanje državne zemlje u korist OPG ! Najduže sam dobio na privremeni zakup na 5 godina za vrijeme kretena Milanovića , a za vrijeme još većeg kretena Plenkovića dadoše na 2 pa kada je to isteklo na jednu godinu ! Životna mi je želja da nestane ovo Tuđmanovo ( HDZ ) - Račanovo ( SDP ) SRANJE !
SASA FRANIC
prije 4 tjedna
a gdje su obicni poticaji? niti njih ne isplacuju. je li ima sluzba koja provjerava gdje to zavrsi ?
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Možete misliti razočarenje mladog poljoprivrednika koji se pripremio za natječaj,a on se prolongira.Mladi poljoprivrednik obično ima samo jednu šansu za prijavak,pa je razočarenje tim veće.Pojam "nemam riječi" je svima dobro poznat i ne treba ga posebno objašnjavati,pogotovo na selu.Tko zarađuje kruh naš svagdašnji preko poljoprivrede dobro zna kako je to kada te APPRRR ostavi bez riječi.Ja sam recimo ostao bez riječi kada sam vidio iznos uplate za osnovno i preraspodjeljeno plaćanje ove godine u visini cca 30% predviđenog iznosa.
Stari S
prije 1 mjesec
Ako " nemaš riječi" zašto onda pišeš?
Stari S
prije 1 mjesec
Pozdrav
Hdz zlocinacka organizacija
prije 1 mjesec
Ova nesposobnost, otezanje i bezobrazluk je ravno veleizdaji. Znaci nemam rijeci.