Pretraga tekstova
Poznata je po svojoj upotrebi u proizvodnji sira i privlačenju kukaca. Raste na livadama, rubovima šuma i travnjacima.
"Apsolutni must have u vrtu!", poručuje stručnjak za biljke Robinga Schnögelrögel, objašnjavajući zašto prava broćika (žuta) ili ivanjsko cvijeće, Galium verum, ne bi smjela nedostajati ni u jednom vrtu.
Napomenimo odmah da nije riječ o ljepljivoj broćici ili priljepači, Galium aparine, koja je širokolisni korov, s dugim, prileglim stabljikama i kukastim dlačicama koje se lijepe za odjeću i životinjsku dlaku i koja se koristi u narodnoj medicini, a čiji su mladi izdanci jestivi.
Galium verum je poznatija po svojoj upotrebi u proizvodnji sira i privlačenju insekata, radi se o trajnici s uskim, linearnim listovima. Raste na livadama, rubovima šuma i travnjacima. Njeni žuti cvjetovi cvjetaju od lipnja do rujna, privlačeći pčele i druge kukce.
Stručnjak Schnögelrögel na svom Instagram profilu predstavlja biljke koje bi trebale biti zastupljenije ili pak rjeđe. U 38. epizodi serijala "Biljke koje volim!", u centru pažnje je upravo prava broćika, prenosi Agrarheute.
Samoprozvani "plantfluencer" ističe kako izgleda odlično i nevjerojatno miriše – poput meda, šećerne vate, cvjetne svježine i sapuna. Upravo zbog specifičnog mirisa i okusa, nekada se ova biljka koristila za aromatizaciju pića.
Igra i značajnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti. Prema Schnögelrögelu, njen nektar je izvor hrane za divlje pčele, bubamare i leptire. Najvažnije je što oko 75 vrsta leptira polaže jaja na broćiku, od čega je 25 vrsta potpuno ovisno o ovoj biljci i njoj srodnih vrsta.
Ne zahtijeva poseban trud u uzgoju – otporna je na sušu i nije izbirljiva po pitanju tla.
Zanimljivo je da broćika duguje svoje ime izradi sira. Naime, ova biljka se koristila kao prirodno sirilo za zgrušavanje mlijeka, a njen latinski naziv potječe od grčke riječi gala, što znači mlijeko. Na primjer, engleski Chester sir se ne može napraviti bez broćike – upravo njeni cvjetovi daju mu prepoznatljivu žuto-narančastu boju.
Prava broćika je široko rasprostranjena u Europi, Aziji i sjevernoj Africi, a raste i u našoj zemlji.
Naslovna fotografija: Shutterstock/Maria Evseyeva/Instagram/robinga_schnoegelroegel
Tagovi
Prava broćika Žuta broćika Galium verum Robinga Schnögelrögel Prirodno sirilo
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!