Pretraga tekstova
Prihvatljive su poljoprivredne kulture koja pripadaju sektoru žitarica, krmnog bilja, uljarica, soje, šećerne repe, ostalog industrijskog bilja, voćnih vrsta ili povrća
Objavljen je Javni poziv za provedbu Programa potpore za provedbu proljetne sjetve/sadnje u 2026. godini, priopćila je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR).
Ukupan iznos de minimis potpora po jednom poduzetniku ne smije prelaziti 50.000 EUR tijekom razdoblja od tri prethodne godine.
Za potporu su prihvatljivi korisnici koji su:
Prihvatljive su poljoprivredne kulture koja pripadaju sektoru žitarica, krmnog bilja, uljarica, soje, šećerne repe, ostalog industrijskog bilja, voćnih vrsta ili povrća u skladu s Prilogom 1. Tablica 1. Šifre i nazivi kultura Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu. (Narodne novine, br. 31/25).
Osnova za izračun prihvatljivih hektara je Jedinstveni zahtjev kojeg je korisnik podnio u skladu s Pravilnikom o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu.
Minimalna poticana površina po korisniku je veličine 1 hektara zasijana/zasađena jednom ili više prihvatljivih kultura.
Maksimalno poticana površina po korisniku je 20 hektara zasijana/zasađena jednom ili više prihvatljivih kultura.
Jedinični iznos potpore za prvih 10 prihvatljivih hektara iznosi 100 EUR/ha, a 50 EUR/ha za sljedećih 10 prihvatljivih hektara.
Zahtjev za potporu se popunjava i podnosi putem AGRONET-a, zaštićene mrežne aplikacije Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju od 2. travnja 2026. do 17. travnja 2026. godine.
Gotovo 600 korisnika i 100 milijuna eura: Kreće moratorij na HBOR kredite za agrar
Tekst Javnog poziva i sve informacije potrebne za ostvarivanje prava na ovu potporu možete pronaći putem ove poveznice.
Autorica
Više [+]
Agrarna novinarka s dugogodišnjim iskustvom u lokalnim i specijaliziranim medijima te projektima zajednice. Urednica je Agrokluba, članica Hrvatskog novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske. Vrtlarica, aktivistica i ljubiteljica prirode i životinja.
Junak ove priče nije magarac već, Davor Poropat, poljoprivrednik koji uzgaja razne domaće pasmine u mjestu Dračevac nedaleko Poreča. U narednim danima više na portalu
Matko Nikolić
prije 2 mjeseca
Tako je Marta. Smanjili su proizvodno vezane potpore za voće sa lanjskih 200 eura po ha, na 140eura po ha
Marta Radić
prije 2 mjeseca
Matematika je ovdje jasna...Nije Vlada odobrila dodatnih 20 miliona eura za poljoprivredu , kako bih se ublažio udar..gorivo , gnojivo i dr.. Novac je namaknut preraspodjelom unutar potpora. Potpore su umanjene po raznim osnovama ..npr konzervaciska umjesto minimalno 175 , sada ispod 150...leguminoze umjesto min 135 , sada 100...osnovno prava smanjena sa prijašnjih cca 130 , sada 115 i dr. Tako da se sa istim parama ubile dvije muhe , a poljoprivrednici misle da su dobili vise te da im Vlada pomaže..nažalosr ..mahuna.. Tako da nema pomoći , samo prave budalu od nas..sa našim parama nam pomažu!!! Tužno!!!!
TinkiVinki
prije 2 mjeseca
Naravno mali, ko da mi čitaš misli ,odma sam pomislio na takav scenari🤣🤣🤣
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Obećanje nije kuću rasulo.Računaju da se dobar dio neupućenih neće prijaviti,pa evo uštede.Za sušu će mo dobiti kada vide koliko se prijavi sada za sjetvu.Odbiće od suše i riješili jednim udarcem dvije muhe.
TinkiVinki
prije 2 mjeseca
Evo opet obečanja i podnošenja zahtjeva,čemu imate zahtjeve za poticaj od 2025 ko i što se traži ,isplati šta misliš i to je to čemu "ZAHTJEVI,PAPIROLOGIJA,ROKOVI,GUBLJENJE,VREMENA,ČEMU TO ",Sve podatke imate na zahtjevu iz 2025g isplati i zdravo zbogom! Nadalje zašto opet nešto obečavat kad niste ispunili i ono što ste rekli da čete,čemu ,ko vas tjera na to! Di je elementarna za 2025 god i to smo podnosili lane zahtjev,rekli ste pare su stigle iz eu di su" pare"! Nije rekla kazala javo ste pričali pare su stigle!!!