Kako ispoštovati eko sheme i ostvariti potpore iz Strateškog plana te koji su problemi poljoprivrednika kod samog podnošenja zahtjeva za potporu, raspravljalo se u Osijeku.
"Osnovni i banalni problem je kada vi morate odraditi more administracije da bi dokazali svoju proizvodnju. Tu su geotagiranja, tu je taj dio koji nas guši te zadaje muke i probleme", rekao je Petar Pranjić iz Hrvatske poljoprivredne komore na panel raspravi o potporama iz Strateškog plana ZPP-a koja se održala na prvom susretu ratara Hrvatske, Izidoru, u organizaciji Gospodarskog lista.
Dodao je kako to smatra prerigoroznim, pa čak i nepotrebnim te da mali poljoprivrednici to jednostavno ne stignu odraditi, može se čuti na snimci emisije HRT-a.
"Novo programsko razdoblje je i za administraciju uvelo pravila i obaveze koje se moraju ispoštivati u smislu alata s kojima ćemo provjeravati jer u protivnom Hrvatska kao takva ne može dobiti novac", odgovorila je Sanja Krivanek Mahmuljin, direktorica Sektora za provedbu mjera izravne potpore Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruranom razvoju.
Što se tiče geotagiranja fotografijama, pojasnila je kako prema kriterijima postoje neke poljoprivredne aktivnosti koje se ne mogu vidjeti satelitom te da je stoga dana mogućnost da poljoprivrednik sam putem aplikacije Agro GTF zabilježi svoju aktivnost i riješi problem naknadnih kontrola i da se njegova aktivnost ne vidi.
"Tada je ona zabilježena i dajemo novac onome tko ga treba dobiti, a to je onaj koji poljoprivrednu aktivnost obavlja", naglasila je te pojasnila zašto su nekome parcele u žutom ili crvenom. Satelit snima svakih 5 dana. Međutim, ako je prošao po tmurnim oblacima, tada nema podataka. Neka to ne buni proizvođače, kaže, jer djelatnici pregledavaju te iste podatke visoke rezolucije ili traže geotagirane fotografije. "Budite strpljivi, svi smo u tome novi, ali mislim da je pomak tisuću posto u pravednosti raspodjele potpora i u praćenju poljoprivredne aktivnosti", zaključila je.
Pranjić je nadodao da je to uzrok kašnjenja poticaja i da takva jedna stavka zakoči nekoliko tisuća eura koji su nužni, primjerice, za obavljanje sjetve. Upitao je zašto na području županija nemamo nekoga tko će otići na teren, iskontrolirati situaciju, dati svoje mišljenje, udariti pečat i potpis te Agenciji dostaviti te podatke.
Pranjić: Što se dogodilo stočarstvu, sad prijeti ratarstvu - sektor treba pomoć
"Mi na svakom predavanju kažemo poljoprivrednicima - svakih 15 dana odnosno barem dva puta mjesečno uđite u vašu aplikaciju AGRONET i pogledajte što se događa", poručio je Ivica Lovrinčević iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Darina Malekin iz Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju u Ministarstvu izjavila je kako se, vezano za upotrebu stajskog gnoja, u provedbi pokazalo da korisnici nisu poštovali sljedivost, odnosno obavili su unošenje u tlo prije no što su napravili analizu tla ili analizu stajskog gnoja. Rekla je kako je preporuka napraviti analizu tla koja ne bi smjela biti starija od 4 godine te da se radi o proizvodnoj godini koja traje od 15. kolovoza prethodne godine do 1. listopada godine podnošenja zahtjeva.
"Međutim, kako je bilo problema, išli smo u izmjene pravilnika u 2024. te smo prihvatili i starije analize ako su one rađene za prethodnu intervenciju odnosno u prethodnom programskom razdoblju. Sve kako bi što veći broj korisnika ušao u sustav potpore".
Privatnog savjetnika Krešimira Ciprića zanimalo je zašto još nemamo novi pravilnik, ako je nova proizvodna godina počela 15. kolovoza. "Znači, seljaci bi morali predvidjeti i znati kako će prilagoditi svoju proizvodnju, što znači da pravilnik stupa na snagu retroaktivno", reagirao je na što je iz Ministarstva dobio odgovor kako su svjesni situacije i da bi on svakako trebao biti do 15.8. vidljiv i objavljen u Narodnim novinama, no da su ih spriječile i druge obveze iz Strateškog plana. Pravilnik će, kažu, uskoro biti u javnom savjetovanju.
Nadovezao se na temu stajskog gnoja Duško Vučić iz Novske koji je rekao kako se traži da se u roku 48 sati mora geotagirati unošenje u tlo. "Budući da nama stajski gnoj nije osnovna operacija u poljoprivredi i obično je radimo u danima kada su nam slobodni radnici i mehanizacija, jednu tablu radimo po, primjerice, pet dana", rekao je te upitao kako da to onda geotagiraju ako je obaveza napraviti ju unutar 48 sati?
Malekin je odgovorila kako je taj rok od 48 sati nametnula Europska komisija jer stajski gnoj ispušta velike emisije amonijaka u zrak te time šteti okolištu. U prvim su ga izmjenama u lipnju, kaže, maknuli, no taj prijedlog EK nije prihvatila te je on izbrisan u novim izmjenama Strateškog plana. Istaknula je da za iduću godinu u Pravilniku neće biti ove obveze od 48 sati, ali ostaju riječi da bi korisnik taj stajski gnoj trebao unijeti čim prije u tlo.
Spomenula je nekoliko izmjena koje se očekuju vezano za eko sheme i agrookolišne intervencije, a odnose se na smanjenje pojedinih obveza poljoprivrednika. Tako će, vezano za intervencije za ratarske površine, edukacije biti potrebne svake godine, no one će biti propisane nacionalnim, a ne više Strateškim planom odnosno intervencijom 78.01. za edukaciju korisnika. Time se daje određena fleksibilnost u propisivanju broja sati, naziva tema i slično.
Druga važna izmjena odnosi se na individualno savjetovanje, odnosno kod izrade planova gnojidba, za plan pašarenja, individualno savjetovanje više neće biti obavezno već ga mogu zatražiti korisnici koji ga žele i ne mogu samostalno napraviti.
Također, za korisnike eko sheme 31.03. ekološki značajne površine (EZP) uvedena je jedna nova podintervencija. Naime, oni koji na oraničnim površinama zadovolje 10 posto EZP-a će dobiti dodatnih 30 eura odnosno 130 eura ako na svim poljoprivrednim površinama zadovolje 10 posto ekološki značajnih površina.
"Za iduću godinu unutar mjere 31.03. ugar nije prihvatljiv kao ekološki značajna površina", rečeno je. Propisano je i Strateškim planom i Pravilnikom što su ekološki značajne površine, zaključila je. Cijeli panel poslušajte ovdje.
Tagovi
Autorica
tlehpamer
prije 2 mjeseca
Iako smo prihvatili nitratnu direktivu, moj susjed sa dva beskorisna konja, iako ima izbetoniranu gnojnu jamu, stajski gnoj depozita metar od moje ograde, pa iako sam zvao poljoprivrednog redara ,pošto su gotovo svi redari kupljeni za kotlet i gemišt, on je utvrdio da gnojnik zadovoljava, ali nije vidio hrpu gnoja koja se cijedi u podzemne vode i fermentira za sunčanih dana tako da se smrad širi. Tko je nadležan komunalnim redarima?
Damir Senj
prije 2 mjeseca
Đuro Japaric E moj Đuro Zakon, eto vidiš da ipak netkon i pročita tvoje Beogradske kometare. Tako je meni tu jeda članak na Agroklubu iz 2015 godine i tvoj zakonski komentar pomogao u devetom mjesecu da se riješim svega pa više nisam ni član opg-ea, sve smo prebacili na majku, a za nagradu smo joj ja i brat kupili Torbu i pernicu 😂 a moja kčer olovku i gumicu, neka ona ide u te njihove škole a mi čemo u miru raditi i bez škole jer inako sve to, ima na internetu na što oni kao putem savjetodanja ili izobrazbe izvlače novce a ti piši i piši sve više samo da te odmaknu od polja.
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Damire , iznio sam dio obveza kmetova , a od 91 i Franje nastalo je sranje za katastarske posjednike i šetnje za sređivanja stanja putem takozvanih zemljišno knjižnih ispravaka ili tužbama ! Trenutno putem suda sređujem stanje za dio zemlje , ja u katastru , a u gruntovnici nas u jednoj parceli ima 20 , to je PSLEDICA BEOGRADSKOG Zakona o nasleđivanju ! Franji sam 95 napisao da se to MENJA , kao i MAFIJI poslije njega ! A Petar iz teksta je dio STARE garde koji putem udruga i sada VLADINE HPK , nije NIŠTA bitno tražio za PROMENE u poljoprivredi ZAPADNE SRBIJE , to je u biti Tuđmanova i Račanova RH ! ZPP raspadajuće EU je katastrofa , posebno za PRIMITIVNU poljoprivrede Zapadne Srbije , KOJU SU 1919 utemeljili SRBI i SLUGANI tipa RADIĆ !
Damir Senj
prije 2 mjeseca
Đuro Japaric Bolje da se objesiš nekoj ženki oko vrata tu bi ti poticaj uz afričku šljivu bio duži i veči, bar nebi to morao pisati to i dostaviti do 31.12 u apprrr 😂😂😂😂 još ako sjedneš na košnicu pčela mlatimudan bi imao i bolji satelitski snimak u uvid stanja 😇😇
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Kmetovi stanje je odlično ! Ne morate obrađivati zemlju i biti u Upisniku ! Ako to hoćete ŠETNJA ; objesi ljepljive ploče , kontrola i praćenje , piši to u obrazac i PREDAJTE do kraja godine ! Ako malčirate i kosite trimerom PIŠITE to i predajte do kraja godine ! Ako imate PČELE morate do kraja godine popuniti OBRAZAC O PROIZVODNJI i poslati jer je to UVJET ako želite pomoć za liječenje pčela , NISAM ZNAO PA SAM popušio ! Ako ste proizvođač božićnih drvaca , morate prijaviti proizvodnju , pa onda tražite POTVRDU da se u Upisniku - to sam neki dan odradio , pa sa tom potvrdom idete tražiti POPRATNICU da možete drvca CESTOM voziti ! HVALA Ti Sulejmane za status seljaka u tvojem TURSKOM CARSTVU !
Damir Senj
prije 2 mjeseca
Ovo ga dobro lažu da satelit prolazi svakih 5 dana i snima aktivnkst. Satelit prolazi svakih 7 dana i što snimi snimi ono što nesnimi oni sami oboje aktivnost u crveno. Edukaciju bi prvo trebali proči iz apprrr ali u obliku služenja vojnoga roka da bar naoče kako je to lizad zemlju u muki i znoju ali bez bolovanja i godišnjeg odmora. Ima toga još ali na ove sve njihove bisere i izmišljotine za sada je naj pametnije šutjeti. Ako žele izobrazbe, edukacije tada neka nam ih održe sami iz apprrr-a a ne što plačaju i šalju posrednike koji nešto izmrmljaju pokupe novce i adio kao i trenutno Beroš a tamo takvih u apprrr Beroša ima na hrpetine.
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Mjere su smišljene kako bi veliki dobivali još više.Nisu mogli samo oduzeti malima,nego su smislili stotinu mjera,jer su znali da mali većinu ne mogu ispuniti i tako su im jednostavno smanjili poticaj.Sve im prolazi,jer samo nadodaju rečenicu zbog klimatskih promjena,pa udri po poljoprivredi.Ispada da je poljoprivreda jedini krivac ,a u stvari se iživljavaju na seljacima,jer su sirotinja i neorganizirani.Donose pravilnike,koji retroaktivno stupaju na snagu,pa toga nema niti u Tunguziji.
Mile Maricic
prije 2 mjeseca
Pa vi više sa tim tzv.mjerama stvarno pretjeruje te svijesno uništavate HR poljoprivredu sve za velike igrače
Velimir Komericki
prije 2 mjeseca
A mogu isplatiti zelene površine,nek se sa crvenima bore 2 mjeseca... Ovak isplate za 60ha nema jer su 2ha crvena..jadno.
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
ako ne primite novac, na vrijeme, iako ovi nesposobnjakovici i ne mogu reci tocne datume isplata, jos kazu :"Budite strpljivi, svi smo u tome novi.."" a zasto vi ne budete strpljivi i ne primite svoju placu dok vi ne naucite svoj posao ? ako ste vi novi u svome poslu i ne znate svoj posao, onda vi budute strpljivi i ne treba vas placati dok ne naucite svoj posao. hrpa nesposobnih i tupih stetocinja. i nametnika na proracun.