Asset Five potpuno je drugačiji proizvod od dosadašnjih insekticida na bazi piretrina. Koristi se u izrazito malim količinama, djeluje duže te je učinkovitiji. Može se koristiti na mnogim usjevima u bilo koje godišnje doba.
Najnovija formulacija ekološkog insekticida na bazi piretrina od polovice srpnja na hrvatskom je tržištu.
Asset Five jedini je insekticid na bazi piretrina u čitavoj Europi koji sadrži 5 % čistog piretrina, što je povećanje od 25 % naspram dosadašnjih 4 postotnih insekticida na bazi piretrina na tržištu. Piretrin se dobiva ekstrakcijom iz biljke Dalmatinskog buhača. Ima kontaktno djelovanje na širok spektar štetnika te je primjenjiv na veliki broj kultura.
U skladu s politikom upotrebe smanjene količine pesticida, kao i upotrebe pesticida bez ostataka, piretrini su idealni za upotrebu u ekološkoj i konvencionalnoj biljnoj proizvodnji. Imaju vrlo brzo početno djelovanje, koje je s druge strane kratkotrajno. Naime, piretrini su osjetljivi na svjetlost i pod utjecajem visokog osvjetljenja brzo se razgrađuju što je gledano sa zdravstvenog i ekološkog stajališta izrazito pozitivno, no kratkotrajno djelovanje može biti ograničavajući faktor u učinkovitosti molekule.
Upravo je zbog toga proizvođač Asset Five insekticida odlučio zaštititi aktivnu tvar piretrina na način da ona postane manje osjetljiva na utjecaj svjetlosti čime je Asset Five postao najdjelotvorniji i najkoncentriraniji insekticid na bazi piretrina na tržištu.
Asset Five potpuno je drugačiji proizvod od dosadašnjih insekticida na bazi piretrina. Koristi se u izrazito malim količinama, djeluje duže te je učinkovitiji. Može se koristiti na mnogim usjevima u bilo koje godišnje doba. Asset Five brzo djeluje protiv štetočina povrća, voća i ukrasnih kultura, kao što su: lisne uši, štitasti moljci, tripsi, krumpirove zlatice, američkog cvrčka, octene mušice ploda, grožđanih moljaca, štitastih moljaca i ostalih. Kako bi se spriječila pojava rezistentnosti uputno ga je kombinirati s proizvodima koji smanjuju specifičnost djelovanja, kao Dominus ili Lecitina.
Tretiranje treba provoditi kada se pojave prvi štetnici, moguće navečer ili tijekom hladnijih sati u danu.
Preporučuju se najviše 3 tretiranja u ciklusu za sve usjeve, 2 tretiranja ukrasnih kultura i cvijeća, poštujući interval od najmanje 7 dana između primjene. U slučaju lisnatih usjeva (na primjer, zelena salata, salata itd.), maksimalni broj tretiranja odnosi se na svaki rez.
Karenca mu je vrlo kratka jedan do dva dana što je jako važno za proizvode koji su u berbi.
Važna je dobra pokrivenost škropivom kako bi imali visoku učinkovitost. Osim toga velik dio štetnika nalazi se na donjoj strani listova pa je važno dobro poprskati biljku kako bi škropivo došlo do svih dijelova.
Odobrene namjene nalaze se u tablici u nastavku. Uskoro se očekuje proširenje registracije i na nove namjene koje će sigurno proizvođačima u Hrvatskoj biti od koristi.
Kultura |
Štetnik |
Maksimalna koncentracija po tretmanu |
Maksimalna količina po aplikaciji |
Broj tretiranja/ intervali dana |
Karenca |
Naranča, mandarina |
Lisne uši , Štitasti moljci |
0.96 L/ha |
64 mL/HL Do 1500 L/ha |
3 7 dana |
1 |
Jabuke, kruške |
Lisne uši |
0.96L/ha |
64 mL/hL Do 1500 L/ha |
3 7 dana |
1 |
Breskve |
Zelena breskvina uš
|
0.96L/ha |
64 mL/hL Do 1500 L/ha |
3 7 dana |
7 |
Vinova loza* Vinske i stolne sorte |
Žuti grožđani moljac, pepeljasti grožđani moljac, cvrčci, američki cvrčak |
0.96L/ha |
64 mL/hL Do 1500 L/ha |
3 7 dana |
1 |
Jagoda Otvoreno polje |
Tripsi, octena mušica ploda |
0.64 L/ha |
64 mL/hL Do 1000 L/ha |
3 7 dana |
2 |
Kupina, malina, borovnica, ribizl Otvoreno polje |
Octena mušica ploda |
0.51 L/ha |
64 mL/hL Do 800 L/ha |
3 7 dana |
2 |
Salati, matovilcu, širokolisnoj endiviji, vrtnoj grbici te ostalim klicama i izdancima, barici, rikoli, crvenoj gorušici, kulturama s mladim listovima (uključujući vrste roda Brassica), špinatu, tuštu, blitvi, listovima vinove loze i sličnim vrstama, potočarkama, cikorijama, vrtnoj krasuljici, vlascu, lišću celera, peršinu, kadulji, ružmarinu, majčinoj dušici/timijanu, bosiljku |
Lisne uši |
0.51 L/ha |
64 mL/hL Do 800 L/ha |
3 7 dana |
1 |
Krumpir |
Krumpirova zlatica |
0.38 L/ha |
64 mL/hL Do 800 L/ha |
3 7 dana |
|
Rajčica, paprika, patlldžan Otvoreno polje i zatvoreni prostori |
Bijela mušica, tripsi |
0.77 L/ha |
64 mL/hL Do 1200 L/ha |
3 7 dana |
1 |
Paprika u zaštićenom prostoru |
Štitasti moljci |
0,51 L /ha |
64 ML/HL DO 800 l na ha |
3 7 dana |
1 |
Cvijeće i ukrasno bilje |
Lisne uši (Aphids), tripsi (Thrips) |
0.64 L/ha |
64 mL/hL Do 1000 L/ha |
2 7 dana |
nema |
Tagovi
Partner
Ruđera Boškovića 1/1,
42000 Varaždin,
Hrvatska
tel: 385 91 602 4930,
e-mail: bioinput@andermatt.hr
web: https://andermatt.hr/