Kroz šest godina prakticiranja biodinamike, brojnih edukacija, seminara, kongresa i radionica, povezali smo se s proizvođačima diljem svijeta koji se suočavaju sa sličnim problemima kao i mi. Mnogo je znanja svuda oko nas, bitno je upoznati prave ljude, kaže nam Amalka Vukelić.
"Konvencionalno proizvedenu hranu mogu kupiti u svakom supermarketu stoga čemu proizvoditi nešto gdje moram koristiti mineralna gnojiva i kemijska zaštitna sredstva? Bit je proizvesti hranu drugačiju od one koju možete nabaviti u dućanu, a u isto vrijeme treba obratiti i pažnju na okoliš u kojem stvaramo naše namirnice", smatra Amalka Vukelić, diplomirana inženjerka agronomije i nositeljica OPG-a Vukelić iz mjesta Lužan Biškupečki.
Ona je zajedno sa suprugom Igorom, zamijenila gradsku vrevu centra Zagreba za mirniji i u svakom pogledu zdraviji život na selu u okolici Varaždina.
Čitali smo o autobusima mladih ljudi koji napuštaju Hrvatsku u potrazi za nečim boljim. Ono što ovu priču čini posebnom je činjenica da može i drugačije. Ova mlada obitelj je ne samo otišla iz grada na selo, već se okrenula potpuno drugačijoj poljoprivrednoj proizvodnji od one koju uobičajeno susrećemo. Početak je, kao i svaki, bio težak. Kako oboje supružnika dolaze iz gradskih obitelji, svoju ideju započinju skromno, na prvom polju koje su kupili uz kućicu. U to vrijeme su bili roditelji vrlo male djece i odluka da se krenu baviti biodinamikom nametnula se kao jedina opcija.
Nakon dugotrajne potrage za poslom stvari se počinju razvijati u konkretnijem smjeru. U vrijeme kada saznaju da su prošli na mjeri ruralnog razvoja za male poljoprivrednike, Amalka počinje raditi u centru dr. Rudolfa Steinera kao savjetnik za biodinamičku poljoprivredu.
"Odluka da krećemo u održivu proizvodnju dobila je još jedan poticaj, a to je da profesionalno i privatno radim isti posao – ono o čemu pričam na poslu provodim kod kuće. Radim ono što volim, a to znači da imam najbolji posao na svijetu! Kroz 6 godina prakticiranja biodinamike, brojnih edukacija, seminara, kongresa i radionica, povezali smo se s proizvođačima diljem svijeta koji se suočavaju sa sličnim problemima kao i mi. Mnogo je znanja svuda oko nas, bitno je upoznati prave ljude. Danas se na našem imanju minimalno dva puta godišnje odvijaju edukacije izrade i primjene biodinamičkih pripravaka gdje imamo priliku upoznati mnoštvo proizvođača i s njima razmijeniti iskustva i ideje", otkrivaju nam.
Trenutno proizvode ribiz (tri varijeteta u šest sorti), dunje i na malo manje od pola ha imaju sezonsko povrće na otvorenom. Nemaju problema s plasmanom proizvoda jer je obližnji vrhunski restoran u stalnoj potražnji za njihovim proizvodima. Sve plasiraju u krugu od 15 km i sva proizvodnja je za sada ekološki certificirana.
"Namjera nam je stvoriti liniju prerade te iz voća proizvoditi voćna vina, koja ćemo kao poluproizvod kasnije pretvarati u visokokvalitetne voćne octeve. Takav ocat je vrhunska delikatesa izuzetno cijenjena u 'visokoj' kuhinji. Cilj nam je finalizacija proizvoda do najvišeg stupnja prerade, ali po ekološkim odnosno biodinamičkim principima", govore, te dodaju da budućnost vide u proširenju proizvodnje.
"Trenutno nam je naša površina nedovoljna da se bavimo isključivo poljoprivredom. Jedna od najvećih otegotnih okolnosti je to što vrlo teško dolazimo do novih površina koja bi pretvorili u certificirana zemljišta za ekološku, a kasnije i biodinamičku proizvodnju. Smatramo kako je smjer razvoja naše male poljoprivrede ne u količini koju proizvedemo, već u vrhunskoj kvaliteti koja samim time pronalazi svoje mjesto na tržištu", uvjereni su supružnici Vukelić.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica