Pretraga tekstova
U Đakovu je održan veliki prosvjed protiv Vladine odluke o pripajanju đakovačke ergele lipičkoj
Rok od 10 dana koji smo dali hrvatskoj Vladi da povuče odluku o spajanju đakovačke Ergele lipicanaca s Hrvatskim centrom za konjogojstvo u Lipiku polako ističe a nakon toga slijedi potpuna blokada Đakova, Slavonije i Zagreba, poručio je đakovački gradonačelnik Zoran Vinković pred tisuću svojih sugrađana koji su u nedjelju došli na središnji gradski Trg Franje Tuđmana na još jedan prosvjed upozorenja.
Vinković je na njemu zatražio neopozivu ostavku ministra pravosuđa osudivši ga da je upravo on predložio takvu skandaloznu odluku, a hrvatskoj Vladi i premijerki Jadranki Kosor poručio kako Đakovo i Slavonija svojim ulogama u ratu i nakon njega nisu zaslužili da se štedi na njihovim građanima.
- Ovo što radi ova vlast Đakovu nisu radili ni Turci ni komunisti. Nećemo to dopustiti niti ovoj vlasti - kazao je đakovački gradonačelnik ponovno tražeći da se Đakovu vrati i rodilište.
Potporu prosvjedu svojom nazočnošću ali i blokadom Trga s pet traktora i isto toliko konjskih zaprega dali su i članovi Koordinacije seljačkih udruga pet slavonskih županija. Mato Brlošić, Tomislav Pokrovac, Dragutin Dukić, Zvonko Pipić i Josip Zmaić stavili su se u službu, kako su rekli, građana Đakova i zaštite 500 godišnje tradicije uzgoja Lipicanaca ocijenivši kako je ova odluka pogrešna i da prosvjedi neće prestati dok se ona ne povuče.
- Ovakav način prosvjeda svaki puta upali pa ne vidim razloga zašto to nebi bilo i sada, kazao je Pokrovac dok je njegov kolega Dragutin Dukić iz Požeško-slavonske županije kazao kako mještani te županije i Lipika ne žele dobiti nešto na uštrb drugih.
Nazočnima se obratio i dožupan osječko-baranjski Željko Kraljičak koji je problem Ergele izjednačio s problemom radnih mjesta koji će se izgubiti ovakvim spajanjem te naglasio kako Centar konjogojstva treba biti u Đakovu a ne Lipiku.
Prosvjed je protekao mirno, pjevao se i veselilo čemu je doprinijeo i lijep i sunčan dan. Već nakon sat vremena đakovački Trg Franje Tuđmana bio je ponovno prohodan a prosbjednici su okupirali terase đakovačkih ugostiteljskih objekata
Nezadovoljstvo odlukom da se njihova ergela pripoji lipičkom HCK-u građani Đakova izrazili su i brojnim transparentima među kojima je najupečatljiviji ipak bio "Ivo odjedrio Jadranka sjaši". Ponovno je viđena i prošlotjedna poruka premijerki "Ostav' nam konje vodi si Pahora u Lipik" kao i bivšem đakovačkom gradonačelniku HDZ-a Anti Raspudiću "Raspudiću idi konobariti u Lipik". Ipak porukom "Ergela je Đakovo - se mora razvijati, a ne razbijati" rečen je smisao svih ovih prosvjeda.
Autor: Tomislav Prusina
Foto: Damir Glibušić
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kukuruz kako ga ja zovem svaštara, hibrida izmješano četri fao grube u jednoj parceli. Proljetna brazda, preorana livada 10.3.2025 god ono da si zasladim dan poslije rođendana ono kako bi neki rekla ajde da probamo a ko je brobao taj se i u... Više [+]
Kukuruz kako ga ja zovem svaštara, hibrida izmješano četri fao grube u jednoj parceli. Proljetna brazda, preorana livada 10.3.2025 god ono da si zasladim dan poslije rođendana ono kako bi neki rekla ajde da probamo a ko je brobao taj se i usra... ali očito da ja nisam.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Vedran Stapić To sam trebao inače spojiti sa ovom velikom parcelom koja je 4,67 h ali je problem neznam gdje beton što su pronašli plin, nemogu ga Više [+] nikako napipati gdje je da nepotrgam plug. A i ovo što preorao tu su bile nekada kažu dvije kuče ali sa plugom sam našao i treču i sada me u jesen čeka dobar posao, vađenje temelja iz zemlje ali je bio i bunar tu negdje po saznanju drugih ljudi pokriven je sa daskama.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Vedran Stapić Žao mi je samo što nisam ubacio nešto KWS sjemena. Več sam išao na ossk Drava. I sada več mogu zaključiti gdje i što za iduču godinu Više [+] spajati ( mješati ) na parcele ali dvije različite sorte to radim zbog oplodnje. Prije ako sam išao samo sa jednim hibridom oplodnja nije bila dobra pa nije bilo ni prinosa.
Vedran Stapić
prije 4 tjedna
Da, zato i postoje različiti hibridi, da ih se proba u raznim taktikama Da, zato i postoje različiti hibridi, da ih se proba u raznim taktikama
Damir Senjan
prije 4 tjedna
Vedran Stapić Izgleda sav super kakva je sušna godina. To je OSSK hibrid jedino što kod nas pri vrhu Bilogore uspjeva i u sušama. Da nije suša bilo Više [+] bi fenomenalno. Problem što ubrzano niče Koštan sada u ovoj suši. Ovdje sam utrpao Tomasov, Filingran, Drava, nešto sitno staroga sjemena 596. Na ostale parcele isto mješam ali tamo sam išao sa dvije različite grupe u jednome redu Filigran nešto više nego Tomasov. Sve što je Ossk kod mene nema problema. Bc idt več su daleko slabiji. Zato ja to i zovem svaštara jer moraš isprobati da naučiš koje sorte su za tvoj kraj, nije sve isto što zasijati ili zasaditi.
Vedran Stapić
prije 4 tjedna
Izgleda prilično dobar, u odnosu na mnoge druge table u Slavoniji i Baranji Izgleda prilično dobar, u odnosu na mnoge druge table u Slavoniji i Baranji