Pretraga tekstova
Rast cijena potiče potražnja iz Kine, korona kriza, veći prijevozni troškovi, prazna skladišta, ali i loši vremenski uvjeti diljem svijeta.
Da su svjetske zalihe žitarica sve manje dokazuju visoke cijene na tržištu. Osim toga, sve su više i za one iz nadolazeće žetve, a poljoprivrednici ne pamte takve vrijednosti. Tona pšenice prema pariškoj burzi EuroNext košta 257,75, a čikaškoj CME 236,84 eura.
Njihov rast potaknula je slabija žetva u SAD-u i problemi koje je stvorila meteorološka pojava La Nina u Južnoj Americi. Uvelike je utjecala i potražnja iz Kine koja je na svjetskom tržištu kupovala više pšenice, kukuruza, ječma i soje nego ikad prije zbog obnove stada svinja, čiji se trend nastavlja.
Uz to, postoje je i preokreti koje je donijela pandemija koronavirusa. Dovela je do nagle kupovine i skladištenja zaliha u brojnim zemljama. Unatoč rekordnoj žetvi, Rusija je uvela visoke izvozne carine za borbu protiv inflacije na domaćem tržištu. Njihov primjer slijedila je Argentina i niz azijskih zemalja. Probleme stvaraju i opskrbni lanci te rastući troškovi prijevoza, piše agrarheute.
Nadalje, izgledi za novu žetvu kukuruza i soje nisu baš dobri. Analitičari vjeruju da će globalna ponuda biti vrlo neizvjesna do sljedeće jeseni, jer su neka skladišta već prazna. Amerikanci su u problemima jer ne mogu ispuniti svoju obvezu isporuke prema Kini i ostalim velikim kupcima, koja je unaprijed dogovorena. To stvara špekulacije i daljnje povećanje cijena. Shodno tome, tona kukuruza na EuroNext-u košta 241,25, a CME-u 239,05 eura. Sa zobi se trguje s 219,33 eura po toni.
Kretanje cijena žitarica na svjetskim burzama možete pratiti Baze podataka > Tržište
Gotovo cijeli američki pojas gdje se uzgaja kukuruz je zahvatila suša i hladnoća, a suho vrijeme pogodilo je i sjever. Ondje jare kulture slabo niču zbog nedostatka vlage, niske temperature tla te mraza.
To osigurava da su cijene nove žetve pšenice u SAD-u i Kanadi već sada više od stare, a postigle su osmogodišnji maksimum. Na to su utjecale i vrlo visoke cijene kukuruza pa se pšenica koristi kao zamjena u hrani za životinje.
Međutim, cijene će najviše ovisiti o tempu kojom kupuje Kina. Iako tamošnje vlasti trenutno procjenjuju da će i njihova žetva biti dobra, skladišta zjape prazna. Stoga će njihova potreba za uvozom i dalje biti velika. Uz to, analitičari su sumnjičavi prema kineskim brojkama i smatraju da rijetko pokazuju stvarno stanje.
Ruski su ratari posijali veće površine ozime pšenice, ali hladni val koji je zahvatio tu zemlju kao i neke regije Europe mogao bi smanjiti prinose. Više od 700 hektara u toj zemlji morat će biti preorano, izvijestila je tamošnja konzultantska tvrtka IKAR i revidirala svoju vrlo visoku procjenu žetve s 81 na 79,5 milijuna tona, no i to će biti dobar rezultat.
Ratari oprez: Toplo vrijeme pogoduje gljivicama na oziminama - pregledavajte usjeve
Većina analitičara smatra da je velika ruska žetva prijeko potrebna kako bi se donekle osigurale globalne zalihe. Procjene za Europu još uvijek nisu dovršene, iako primjerice, Strategie Grains trenutno predviđa znatno veću žetvu pšenice nego prošle godine. Razlog tome su veće površine u Francuskoj, gdje bi ona mogla biti dobra unatoč mrazu koji je ondje nedavno nanio velike štete u agraru.
Kina je iz te zemlje već naručila velike količine, a ta je država postala jedna od njihovih važnijih izvora za opskrbu žitaricama.
Tagovi
Tržište žitarice Cijene pšenice Cijene kukuruza Nadolazeća žetva Izvoz Uvoz
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom