Razlog je rat u Ukrajini i njegov negativan utjecaj na opskrbu hranom, što je navelo neke zemlje, prvenstveno Slovačku i Italiju, da dovedu u pitanje okolišna pitanja EU
Europska komisija bi mogla odgoditi objavu prijedloga o održivoj poljoprivredi i prirodi, a koja se očekivala ovaj tjedan. Razlog je rat u Ukrajini i njegov negativan utjecaj na opskrbu hranom, što je navelo neke zemlje, prvenstveno Slovačku i Italiju, da dovedu u pitanje okolišna pitanja Europske unije.
EK je sutra (srijeda) trebala objaviti dva nova prijedloga - obvezujuće ciljeve za obnovu prirode i održiviji zakon o pesticidima.
Međutim, povjerenik EK za poljoprivredu Janusz Wojciechowski u ponedjeljak je rekao, navodi Reuters, da EU neće raspravljati o pesticidima na svom sastanku ovog tjedna, što znači da će se objava prijedloga odgoditi. Plan obnove prirode nije komentirao.
Još prije desetak dana, nije bilo govora o odustajanju, iako je Wojciechowski već tada dao naslutiti da je u ovom trenutku najvažnija prehrambena sigurnost.
I predsjednica udruženja poljoprivrednika EU-a COPA, Christiane Lambert pozvala je EU da se probudi te upozorila da zbog dosadašnje ovisnosti o ruskom gnojivu, plinu, energiji, gorivu, ali i žitaricama - više toga treba proizvoditi na vlastitom teritoriju.
"We called #AGRIFISH for an wake-up call. Our common challenge now is to regain part of the food security that we have let slip away elsewhere. An rebound is possible! We can produce more and better with less impact."
— COPA-COGECA (@COPACOGECA) March 21, 2022
Full Video statement by @ChLambert_FNSEA pic.twitter.com/Bm3Q3rxj16
"Teško je vratiti prehrambenu sigurnost, ali je oporavak neophodan kada UN strahuje od "uragana" gladi u mediteranskom prstenu, ali i drugdje. Komisija mora preispitati odluke i strategije koje je donijela prije ukrajinske krize. Mora izaći s prijedlozima jer proljeće je tu, kalendar i priroda ne mogu čekati", u video obraćanju rekla je Lambert.
Na prilagođavanje Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), uključujući njezino odlaganje i preispitivanje zelenih ambicija EU, usred straha od prehrambene nesigurnosti uzrokovane ratom u Ukrajini, prve su pozvale Slovačka i Italija, prenosi Euractiv.
Ministarstvo poljoprivrede Slovačke je objavilo da vjeruje da će biti neophodno preispitati i djelomično reformirati ove ciljeve, odnosno strategije Od polja do stola i bioraznolikosti s obzirom na trenutnu situaciju. Čak su u slučaju da EK ne popusti, razmatrali prilagođavanje svog nacionalnog strateškog plana ZPP-a.
Italija je bila predložila izrazito radikalan pristup jer je, prema njihovom ministru poljoprivrede, Stefanu Patuanelliju, neophodno dozvoliti da se izdvojena područja i svi pašnjaci koriste u produktivne svrhe, čak i ako su djelomično zauzeti neplanskom vegetacijom grmlja.
Također su ispitivali mogućnost uklanjanja zakonskog ograničenja za povećanje navodnjavanih površina i uvođenja neke vrste nove državne potpore za sve poljoprivredno zemljište. Na ovaj potez su se odlučili kako bi se ublažio porast troškova proizvodnje i povećala poljoprivredno-prehrambenu produktivnost.
Bez ozbira na ozbiljnu situaciju, njemački Zeleni, Alijansa 90, ne odustaju od poljoprivredne politike. Kako piše Simon Michel-Berger u svom komentaru na Agrarheute, odrekli su se mnogih fundamentalnih pozicija, ali se drže svog posljednjeg ideološkog bastiona, zelenog dogovora.
Eskalacija gladi i siromaštva kao posljedica rata u Ukrajini
Prije samo nekoliko dana, europski političar Zelenih Martin Häusling optužio je Vladimira Putina da koristi žitarice kao oružje. Njegovo rješenje, kao i rješenje federalnog ministra poljoprivrede Cema Özdemira, nije da domaću poljoprivrednu proizvodnju učini efikasnijom, već smanjenje njemačkog stočarstva kako bi manje žitarica završilo kao stočna hrana.
Michel-Berger smatra da je ova rasprava pogrešna, jer se žitarice za stoku ne mogu koristiti kao krušna sirovina i kvalitetna pšenica se ne može svugdje uzgajati. Ističe i da se životinje hrane travom s pašnjaka i nusproizvodima prehrambene industrije.
Stočari u Njemačkoj se pitaju gdje je solidarnost s njima, jer su teško pogođeni ovim promjenama, ali i prozivkama da su krivi za mnoge probleme, od klimatskih promjena do trenutne gladi u svijetu. Istovremeno su u stalnom strahu od ekonomske nesigurnosti, od problema uzrokovanih nestašicom stočne hrane, posebno u ekološkom stočarstvu.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
EU ne vrijedi pišljiva boba , a posebno ne vrijedi bezvrijedna Hrvatska sa PP ; Carske Austrije , Beograda i Zagreba ! Posljedice te 3 PP su 119 IZUMRLIH sela , 71 sa 1 stanovnikom , više stotina tisuća ha neobrađene zemlje , više desetaka kuća i gospodarskih objekata koji se SAMOURUŠAVAJU , nesređeno stanje za privatnu i državnu zemlju , usitnjenost parcela ! Pa kada ovo pročitaju , Plenković , Grbin , Petrov , Jakopović - vođa Vladine MARIONETSKE P komore , sigurno će reagirati i imenovati POVJERENSTVO za pisanje NACRTA zakona za HRVATSKU agrarnu reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , koju ova bezvrijedna RH NEMA za 30 godina postojanja !
Marta Radić
prije 11 mjeseci
Nemogu razumjeti zašto panika oko dostatnosti hrane u EU Brojke godinama pokazuju da europa ima dovoljno ...mesa , mlijeka , vina , žitarica , uljarica i dr. Treba samo jasno organizirati tržište da se prvo namire zemlje članice EU , te onda ide ostalo u izvoz. Trenutna sitvacija zahtjeva oprez , ali ne i paniku