Pretraga tekstova
Krajem veljače posijat će se sjeme za rasad koje će se u drugoj polovici travnja saditi u negrijane plastenike. Zašto ih iskusni, stariji vrtlari ne zalijevaju, već prekriju tanjim slojem snijega?
Za razliku od paprike i rajčice čije je nicanje brzo i lako, kod patlidžana ovaj proces protječe sporo. To je razlog zašto se većina početnika obeshrabri pa čak i odustane od njegovog uzgoja.
Sijanje kao kod navedenog plodovitog povrća, dat će slabe rezultate. U takvim uvjetima će biti mala klijavost, a presadnice nekvalitetne. Samo dobro razvijene i zdrave biljke osigurat će dobar urod.
Prvi korak je odabir kvalitetnog i visoko klijavog sjemena. Ono koje je oštećeno, izmjenjene boje, sa simptomima oboljenja i šturo, se ne koriste za sjetvu.
Prije samog početka potrebno ga je dezinficirati. To je najlakše obaviti pomoću raznih čajeva poput kamilice, žalfije i drugih. Ukoliko ste u mogućnosti, najbolje je sjemenke tretirati otopinom vodikova peroksida. Potrebno je dodati tri mililitra tripostotnog vodik peroksida u 100ml vode. Ova smjesa se zagrije na 40°C i u nju se potopi sjeme patlidžana koje tako ostaje deset minuta. Ukoliko je nećete zagrijavati, tada ostaje duže, od 15 do 20 minuta.
Dezinfekcija se može obaviti i u nerazrijeđenom vodik peroksidu i u tom slučaju se sjeme, poslije namakanja, ispire običnom vodom. Prednost ovog spoja je to što razlaže inhibitorske tvari koje spriječavaju klijanje, obavlja čišćenje površine, ali i ubrzava procese razvoja. Obavlja se neposredno pred sijanje.
Prije dezinfekcije dobro je obaviti skarifikaciju zbog čvrste opne. Podrazumijeva paranje ili pucanje sjemene ovojnice što olakšava nicanje. Može se obaviti mehaničkim, kemijskim i toplinskim načinom.
Najlakše i najbrže je da se izvede trljanjem sjemenki između dva lista sitnog šmirgl papira. Zagrijavanjem otopine 3% vodik peroksida i potapanjem u njega obavit će se toplinska, odnosno kemijska skarifikacija. Pucanje omotača omogućit će bržu aktivaciju klice i brži rast.
Kada ćemo ga posijati ovisi od izbora sorte, gdje i kada želimo posaditi presadnice. Treba napomenuti da od sjetve sjemena do presadnice spremne za sadnju na stalno mjesto, prođe od 55 do 65 dana.
Krajem veljače sijat će se za rasad, a u drugoj polovici travnja sadi se u negrijane plastenike. Kako većina proizvođača želi biljke za sadnju u vrtu tijekom svibnja, sjetvu treba obaviti na početku ožujka. Zadnji rok je sredina trećeg mjeseca.
Tom prilikom ne treba koristiti kompost jer ima previše hraniva. Dobar supstrat treba biti rastresit, da ima odgovarajući vodno-zračni režim, dovoljno korisnih tvari i biti neutralne pH reakcije.
Patlidžan je povrće veoma osjetljivo na oštećenje korijena. Zbog toga je najbolje da ga sijemo u pojedinačne čašice i presadnice direktno posadimo u vrt.
Proizvodnja presadnica patlidžana: Sjetva kreće krajem veljače i traje do travnja
Sjeme se stavlja u napunjene posude na dubinu od jednog centimetra i zatim prekrije slojem supstrata debljine 0,5cm. Iskusni, stariji vrtlari imaju trik sa snijegom. Poslije sjetve ne zalijevaju, već ih prekriju tanjim slojem snijega. Hladnoća će dodatno stimulirati klijanje i nicanje, a količina vode dobivene topljenjem osigurava vitalnost i otpornost biljaka.
U slučaju da ste obavili naklijavanje, poslije sjetve obavite zalijevanje vodom. Patlidžan je od faze klijanja veoma osjetljiv na niske temperature i potrebno mu je osigurati vrijednosti između 25 i 28°C.
Tagovi
Sjetva patlidžana Klijavost sjemena Dezinfekcija sjemena Skarifikacija sjemena Sjeme patlidžana Aktivacija klice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/